Povedzte deťom: TIETO SÚ JEDOVATÉ!

 

Každoročne opakúce sa otravy spôsobené kvetmi, listami alebo plodmi, s ktorými sa stretávame najmä na detských klinikách, varujú.. Často si ani neuvedomujeme, že nebezpečenstvo číha v najbližšom okolí, v záhrade, parku, detských ihriskách, za najbližším plotom a pod.
 
Otrava sa - podľa druhu skonzumovanej rastliny, prejavuje okamžite, alebo o niekoľko hodín. Príznakmi otravy sú hnačky, vracanie, ščervenanie kože, rozšírenie zreničiek, závrate, kŕče a pod. Ťažšie otravy sa prejavujú krvavými hnačkami, krvavým močom, poškodením obličiek a bezvedomím. V prípade podozrenia na otravu je treba postihnutého okamžite dopraviť k lekárovi. Dôležité ďalej je, aby sme vedeli informovať lekára o druhu požitej rastliny, prípadne zobrať vzorku zvratkov, a určiť čas, ktorý prešiel od nákazy. V prípade, že sme ďaleko od najbližšieho lekára, pokytujeme prvú pomoc tak, že dieťaťu podávame vlažnú vodu (bez soli), alebo ovocnú šťavu.  Dospelej osobe podávame slanú, vlažnú vodu (2 lyžice na pohár vody). V oboch prípadoch treba vyvolávať zvracanie. Neodporúča sa podávať mlieko alebo ricínový olej - urýchľujú vstrebávanie jedu.
 
1. Štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides)
Ker alebo strom so zlatožltými kvetmi. Kvitne od konca apríla do júna. Plodom je hodvábno chĺpkatý struk. Jedovatá je celá rastlina. Už niekoľko semien môže u detí vyvolať otravu. Škodí aj dobytku a drobnému zvieratstvu.
 
2. Tis obyčajný (Taxus baccat)
Vždy zelený strom alebo rozkonárený ker s temnozelenými ihlicami. Kvety má dvojdomé. Drobné samčie šišky sú v pazuchách listov. Kvitne v marci až apríli. Plodom je semenná bobula, dozrievajúca v septembri. Zrelé semeno je obalené sklovito piehladným, lepkavým, šťavnatým pohárikovitým miekom jasnočervenej farby. Je jedinou nejedovatou časťou rastliny, na ktorej si pochutnávajú vtáci.
 
3. Cezmína ostrolistá (lLex aquaifolium)
Vždy zelený ker. Pichľavo zúbkaté, tmavozelené lesklé listy sú rovnako krásne v lete ako aj v zime. Často - aj keď horšie znáša rez, sa používa ako vhodná drevina pre strihané živé ploty. Kvitne v máji až júni. Jedovaté sú červené guľaté plody.
4. Bršlen Európsky (Euonymus europaea)
Ker, zriedkavo nízky strom. Kvitne v máji až júni. Zelenkasté, nenápadné kvety sú usporiadané do vrcholíkového súkvetia. Plod je karmínová štvorpúzdrová tobolka so semenami ukrytými v oranžovom miešku. Jedovatá je celá rastlina..
 
5. Brečtan popínavý (Hedera helix)
Vždy zelený popínavý lianovitý ker, ktorý môže dorásť do 20 m. Zelenkasté kvety sú usporiadané do pologuľovitých okolíkov. Kvitne v septembri až októbri. Plody sú guľaté, modročierne bobule, ktoré dozrievajú až v nasledujúcu jar. Jedovaté sú listy a plody. Hviezdicovité chlpy mladých výhonkov a listov môžu vyvolať pri dotyku alergiu alebo podráždenie pokožky.
 
6. Prútnatec metlovitý (Sarothamnus scoarium)
Vysoký, do 200 cm vysoký ker.Listy má striedavé, stopkaté na konci konárov jednoduché, inak trojpočetné. Kvitne v máji až júni. Kvety sú žlté, plodom je čierny struk. Jedovatá je celá rastlina.

 

7. Náprstník purpurový (Digitalis purpurae)
Dvojročná rastlina, ktorej sa v prvom roku vytvorí mohutná listová ružica. Na ďalší rok v máji rozkvitne a kvitne až do augusta. Jednotlivé zvončekovité kvety vyrastajú z pazúch listov. Sú karmínovočervene sfarbené a spolutvoria  jednostranný strapec. Plodom je pukavá tobolka uzatvorená do kalicha. Semená sú hnedé. Celá rastlina je prudko jedovatá.
 
8. Oleander (Neritum oelander)
Veľmi obľúbený, dekoračný stromček. Kožovité dlhé listy vyrastajú v dvojici. Atraktívne sú najmä nádherné biele, ružové, purpurové a oranžové kvety. Kvitne počas celého roka. S obľubou sa pestujú v byte a okolí rodinných domov, čo môže byť osudné, pretože oleander je veľmi jedovatý.
 
9. Ľulok sladokohorký (Solanum Oulcamara)
Trváca polokríkovitá rastlina, má poliehavé byle, často do 250 cm dlhé. Listy má rôznotvaré, na báze uškaté. Kvety majú fialovú korunku. Kvitne od júna do augusta. Plody sú vajcovité, lesklé, sýtočervené bobule. Aj keď údaje o jedovatosti rastliny sa rozchádzajú, treba ju považovať za jedovatú.
 
10. Durman obyčajný (Datura stramonium)
Jednoročná, do 100 cm vysoká rastlina s  hrubozúbkatými listami má kvety s bielou lievikovitou korunou. Kvitne od júna do septembra. Plody sú vajcovité, ježaté tobolky veľkosti orecha. Semená sú hnedočierne. Rastlina je prudko jedovatá.