Päť spôsobov, ako znížiť množstvo škodlivého brušného tuku

Päť spôsobov, ako znížiť množstvo škodlivého brušného tuku

Nadmerné hromadenie telesného tuku môže mať vplyv na váš zdravotný stav. Vždy, keď je energetická bilancia pozitívna (spotrebujete viac kalórií, než vydáte), hromadí sa energia vo forme tuku (tukového tkaniva). Tukové tkanivo sa môže hromadiť v ktorejkoľvek oblasti tela, ale práve abdominálny tuk uložený v oblasti brušnej dutiny je zdraviu najškodlivejší.

Abdominálny tuk v blízkosti pečene, pankreasu, obličiek a čriev pôsobí ako akési cudzie teleso. Imunitný systém tela ho vníma ako niečo, čo tam nemá byť. Je to najčastejšia príčina hypertenzie, cukrovky 2. typu a zvýšenia hladiny tuku v krvi,“ hovorí doktor Nataniel Viuniski, člen poradného výboru pre výživu spoločnosti Herbalife.

Je dôležité mať na pamäti, že tieto zdravotné komplikácie môžu vzniknúť aj z iných príčin, takže riešenie obezity nemusí nutne znížiť alebo odstrániť zdravotné riziko.

Na diagnostiku a meranie abdominálnej obezity existuje mnoho nástrojov, vrátane ultrazvuku, počítačovej tomografie a ďalších. Najjednoduchšou cestou, ktorou je možné získať tieto informácie, je zmeranie obvodu pásu. Toto číslo dnes v lepšom pochopení zdravotného stavu človeka zohráva dôležitejšiu úlohu než telesná váha.

Ako si správne zmerať obvod pása?

Pre správne zmeranie obvodu pásu je potrebné stáť a merať časť medzi posledným rebrom a najvrchnejšou časťou bedrového kĺbu.

U mužov by priemerný obvod pása nemal merať viac ako 94 cm. U žien je odporúčané maximum 80 cm. Ak sú tieto čísla väčšie ako 102 cm u mužov a 88 cm u žien, existuje veľmi vysoké riziko vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych ochorení,“ hovorí doktor Viuniski.

Najúčinnejším spôsobom prevencie i riešenia abdominálnej obezity je osvojenie si zdravého a aktívneho životného štýlu.

Odborníci na výživu a zdravie odporúčajú:

1. Pravidelné aeróbne a anaeróbne cvičenie, chôdzu, tanec, plávanie a jazdu na bicykli.

2. Zvýšenú konzumáciu vysoko hodnotných bielkovín (sója, vajcia, chudé mäso a srvátka).

3. Zaradenie kvalitných zdrojov vlákniny, vitamínov, minerálov a fytonutrientov s antioxidačnými vlastnosťami do každodennej stravy. Veľmi dôležité sú aj kvalitné sacharidy s nízkym glykemickým indexom.

4. Zaradenie doplnkov stravy, ktoré obsahujú zložku Fiit-NS™. Fiit-NS™ obsahuje vitamín B3, ktorý spoločne s vybranými polyfenolmi a kofeínom podporuje metabolický proces, pri ktorom telo premieňa potravu na energiu a pomáha tak znižovať únavu a vyčerpanie. Štúdie naznačujú, že antioxidačné a protizápalové vlastnosti rastlinných zlúčenín pomáhajú podporovať zdravie kardiovaskulárneho systému, čo následne môže zlepšiť fyzické funkcie a vitalitu. 1,2

5. Vyhýbajte sa nadbytočným kalóriám z jednoduchých cukrov, cukrom sladeným nápojom a tučným jedlám.

6. A nezabudnite, že v boji proti abdominálnej obezite je dôležitá aj kontrola stresu a kvalitný spánok.

 

 

Zdroj foto: pixabay.com