Päť situácií, v ktorých ste sa už stretli s umelou inteligenciou

Umelá inteligencia ako pojem pomaly preniká z úzkych kruhov vývojárov medzi verejnosť v podobe konkrétnych aplikácií. Do kontaktu s ňou prichádzame dokonca už niekoľko rokov, len o tom možno nevieme.  Prinášame preto päť situácii z bežného života, v ktorých ste sa s už umelým „mozgom“ s najväčšou pravdepodobnosťou stretli.

1. Nakupovanie online

Nie každý nákup je plánovaný. K spontánnym rozhodnutia zákazníkov prispievajú napríklad odporúčania na stránke e-shopu, ktoré sú vo svojej najvyššej verzii riadené umelou inteligenciou (AI).

Stačí, ak zákazník príde na web a začne si prezerať produkty. Na pozadí sa okamžite spúšťa analytický proces jeho záujmov, ktorý predpovedá, o čo by mohol mať kupujúci ešte záujem. Čím sú elektronické katalógy obsiahlejšie a množstvo kategórii väčšie, tým je táto funkcia užitočnejšia a šetrí zákazníkovi čas.

Na svoje si príde však aj predajca, ktorý môže zvýšiť obrat až o 53 %, ako uvádza agentúra McKinsey na príklade Amazonu. Online gigant siahol po inteligentných odporúčaniach ako prvý a neskôr ho nasledovali konkurenti eBay a Alibaba.

2. Smartfóny

Rok 2017 bol rokom zrodu umelej inteligencie zabudovanej v mobilnom telefóne. Priekopníkom v tomto obore je spoločnosť Huawei, ktorá v novembri minulého roku predstavila prvý telefón s neurónovým procesorom podporujúcim AI.

V marci tohto roku sa posunuli s modelom P20 Pro ešte o úroveň vyššie. Nový telefón sa dokáže naučiť návyky svojho majiteľa a podľa toho optimalizuje výkon, spúšťa aplikácie a významne šetrí batériu. Tá vydrží aj napriek veľkému displeju s minimálnymi rámčekmi až dva dni.

Inteligentný telefón nadobúda kontúry skutočne inteligentného pomocníka. Aj keď sa pojem „inteligentný asistent“ používa už niekoľko rokov, len teraz sa približujeme k službe, ktorá vie konať samostatne bez neustálych príkazov. Pomôže napríklad s organizáciou fotogalérie tak, že v nej môžete vyhľadávať obrázky a základe typu fotografovanej scény, či ide o krajinu, jedlo alebo vášho kamaráta.

3. Mobilná fotografia
Revolúciu v mobilnej fotografii priniesol nedávno Huawei, keď postavil umelú inteligenciu do role profesionálneho fotografa.

Mobilné zariadenie zanalyzuje záber ešte pred odfotením - vyrovná horizont, navrhne priblíženie alebo oddialenie, ak hrozí odrezanie častí rúk a nôh zo snímky.

Čo je však hlavné, dokáže rozpoznať, aký objekt fotíte - či ide o krajinku, západ slnka alebo kvety vo váze a mnoho ďalších.

Základy optiky, ktoré sa doteraz učili na kurzoch fotografie, zvládne umelá inteligencia v Huawei P20 Pro aplikovať rýchlejšie než človek.  Kvalitné fotografie navyše podporuje stabilizácia obrazu, ktorú riadi po prvýkrát v histórii tiež umelá inteligencia.

4. Spamový filter v mailboxe

Gmail v máji minulého roku, oznámil, že je schopný odfiltrovať 99,9 % spamových správ. V tejto oblasti by umelú inteligenciu hľadal len málokto. K mimoriadne vysokému číslu sa však americká spoločnosť dopracovala vďaka zapojeniu strojového učenia (podskupina umelej inteligencie) ešte v roku 2015.

Ide zatiaľ o jediného známeho poskytovateľa mailových služieb, ktorý prišiel s touto vyspelou technológiou. Keďže mailové kontá od Google využíva približne pätina svetovej populácie, pomerne rýchlo si používatelia na tento štandard zvykli.

Navyše môže každý s kontom Gmailu pomôcť umelej inteligencii, aby bola ešte inteligentnejšia. Stačí, ak nevyžiadané maily označí ako spam. Naopak, ak správy skončia omylom v priečinku nevyžiadanej pošty, kliknete na možnosť “toto nie je spam” a stávate sa tak učiteľom stroja.

5. Virtuálni asistenti

Kontakt s umelou inteligenciou najviditeľnejší pri digitálnych asistentoch. Ich úlohu je rozpoznať príkazy v hovorenom či písanom dialógu a odpovedať.

Rozprávať s robotom sa môžete v praxi od roku 2011. Prvá technológia síce pochádza ešte z minulého storočia, no prvý skutočne interaktívny chatbot si musel počkať na svoj zrod presne 50 rokov.

S virtuálnym asistentom môžete hovoriť napríklad v navigácii svojho auta alebo priamo v smartfónoch. Chatbot spoločnosti Mastercard zas rád zodpovie otázku o výške výdavkov. Ak vás zaujíma konkrétna téma v americkom magazíne The Wall Street Journal, povedzte to robotovi a ten sa postará o správny výber článkov.

Viacerí odborníci sa zhodujú, že vývoj umelej inteligencie  už teraz prekračuje rýchlosť, akú mu predpovedali. Ľudstvo sa ešte v tomto storočí dočká významných posunov. Zažijeme autonómne autá (ako ukázal nedávny test Porsche Panamera a Huawei). V rebríčkoch hitparád budú skladby, ktoré neskomponoval človek, a lekárska diagnostika sa presunie do rúk robotov - internistov.

Do momentu, kedy inteligentné stroje predbehnú ľudské mozgy, ostáva ešte niekoľko dekád. Zatiaľ je úlohou ľudstva okrem technického pokroku aj vyriešenie etických, spoločenských a systémových dopadov.