Osteoporóza: Epidémia tohto tisícročia?

Riziku zlomeniny v dôsledku osteoporózy je vystavená každá tretia žena a každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. Počet ľudí trpiacich rednutím kostí, ako aj náklady na liečbu osteoporózy z roka na rok stúpajú. Aj preto sa považuje za epidémiu tretieho tisícročia.

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám látkovej výmeny kostného tkaniva. Povedané inak, tkanivo nie je také husté a pevné, ako by malo byť, kosti sú vo vnútri riedke, a teda krehké, náchylné ľahko sa zlomiť. Problém je, že osteoporózu nevidno a spočiatku nebolí.

Rizikové skupiny

Rednutím kostí sú ohrozené najmä ženy po menopauze, no nevyhýba sa ani mužom a ľuďom v strednom veku.
„Osteoporóza má vo všeobecnosti stúpajúci trend. Okrem iných faktorov to súvisí aj s predlžovaním strednej dĺžky života a zvýšením pohybových aktivít a požiadaviek pacientov v senilnom veku. Osteoporotické zlomeniny, najčastejšie zlomeniny krčka stehnovej kosti, zlomeniny stavca alebo zlomeniny zápästia, tvoria často výrazný podiel v traumatológii pohybového aparátu,“ skonštatoval ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH.

Najmä zlomenina stehennej kosti je u ľudí vo vyššom veku bežná a zároveň nebezpečná. Enormný nárast zaznamenali krajiny EÚ v rokoch 1995 – 1998, a to z 380-tisíc na 480-tisíc, teda o 25 % v priebehu troch rokov.

Zdroj: www.istockphoto.com

Prečo osteoporóza vzniká?

Aj keď sú kosti tvrdé, sú to živé tkanivá, v ktorých neustále prebiehajú dva deje: odbúravanie starého a vytváranie nového tkaniva.
Kým v detskom a mladšom veku (do 35 rokov) prevažuje novotvorba kostnej hmoty, vo vyššom veku začína prevládať odbúravanie a kostná hmota postupne ubúda.
Hlavným rizikovým faktorom vzniku osteoporózy je teda vek – čím je vyšší, tým viac prevyšuje odbúravanie tkanív na úkor novotvorby. Vtedy hovoríme o takzvanej senilnej osteoporóze.

Pokles hladiny estrogénov v menopauze tiež spôsobuje rednutie kostí. Vzniká postmenopauzálna osteoporóza. V jej dôsledku sa kosť môže stať taká krehká, že sa zlomí aj bez zjavnej príčiny - bez pádu alebo úderu. postmenopauzálna osteoporóza sa však vyvíja roky, určite nenastane z večera do rána po vynechaní prvej menštruácie.

Okrem veku a menopauzy existujú aj iné príčiny vzniku ochorenia. „Pri sekundárnej osteoporóze hovoríme o osteoporóze zapríčinenej inými ochoreniami, napríklad ochorením štítnej žľazy, gastrointestinálnymi ochoreniami - porucha výživy, poškodenie pečene, obličkovými a nádorovými ochoreniami. Osteoporózu môže spôsobiť aj predĺžená sadrová fixácia končatín či dlhodobé užívanie kortikoidov a liekov na riedenie krvi,“ spresnil ortopéd J. Vojtaššák.

Liečba osteoporózy

Problémom osteoporózy je okrem zvýšeného rizika zlomeniny kosti, ktorá sa ťažko hojí, zásadné zníženie kvality života pacienta. Človek s osteoporotickou zlomeninou často nie je schopný postarať sa sám o seba. Dobrou správou je, že liečba osteoporózy sa z roka na rok zdokonaľuje.

„Hlavným cieľom liečby osteoporózy je zastavanie úbytku a poklesu kvality kostí, prípadne obnova kostného tkaniva. Pri liečbe osteoporózy používame širšie spektrum medikácií - od tabletkovej formy cez injekčné formy až po infúznu liečbu. Každá účinná látka má svoje indikácie a vedľajšie účinky, preto je výber vhodného terapeutického lieku individuálny. Základná liečba pri každej zmene kvality kostí, nevynímajúc osteopéniu alebo osteoporózu, je kalcium a vitamín D,“ spresnil ortopéd J. Vojtaššák. Rýchlu pomoc proti bolesti vedia poskytnúť rozličné nesteroidné protizápalové krémy, napríklad krém Aflamil s účinnou látkou aceklofenak, ktoré sú vhodné na lokálne tíšenie bolesti svalov a kĺbov.

Prevencia rednutia kostí

Liečba osteoporózy sa okrem preparátov vo forme liekov na osteoporózu, injekcií alebo infúzií dopĺňa aj kalciom a vitamínom D.
Dopĺňanie kalcia (vápnika) zo stravy v kombinácii s vitamínom D a fosforom slúži celoživotne aj ako prevencia rozvoja osteoporózy, prípadne spomalenie progresu ochorenia.
Zdrojom vápnika (základnej stavebnej zložky kostného minerálu) sú okrem mliečnych výrobkov aj orechy alebo mak. Vitamín D3 sa tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Ďalšia možnosť príjmu vitamínu D sú ryby, mlieko, vaječný žĺtok.
„Vitamín D potrebujeme na adekvátne vstrebávanie a využitie kalcia v našom tele. Vitamín D na jednej strane obmedzuje stratu kalcia obličkami, na druhej strane zvyšuje vstrebávanie fosforu v čreve. Kalcium a fosfor sú potrebné pre kostnú architektúru,“ vysvetlil MUDr. Vojtaššák.