• 05.03.2012

Okrasné rastliny

Postupy pri okrasných rastlinách sú podobné ako pri ovocných stromoch alebo zelenine. Hneď ako skončia mrazy, je možné odstrániť ochranné nastielanie, ale ponecháme ho ešte v dosahu, pretože je v niektorých rokoch možné, že ho budeme musieť ešte obnoviť.

Ochranné vrstvy odstraňujeme opatrne, aby sme nepoškodili mladé výhonky, prípadne puky. Súčasne odstraňujeme odumreté alebo napadnuté častí rastlín.
DREVINY: Drevinám neodstraňujeme zatienenie proti prisilnému slnku, pretože práve v marci môže byť slnko nebezpečnejšie než mráz. Už niekoľkokrát sme si pripomínali, že stálozelené dreviny, napr. rododendrony a všetky ihličnany potrebujú dostatok vody, a to najmä tam, kde boli zimné zrážky slabé. Preto ich po rozmrznutí pôdy zalejeme a k poslednej dávke vody pridáme aj roztok 0,3 % komplexného hnojiva alebo špeciálneho hnojiva pre ihličnany. Koncom marca môžeme vykopať prerastené kríky kvitnúce v lete alebo neskôr a nahradiť ich inými. Pri ich delení a novom vysádzaní dbáme, aby sme si na nové stanovisko súčasne neprenášali aj vytrvalú burinu medzi ich korene. Z času na čas možno urobiť zmladenie starých jedincov mahónie. Ak to chceme urobiť v tomto roku, skrátime staré výhonky až na 20 cm. Stromčekové ruže uvoľníme koncom mesiaca zo zimnej ochrany a prerežeme ich. U slabo rastúcich kríkových ruží urobíme spätný rez až na 3 dobre vyvinuté očká, u silno všetky slabé výhonky odstránime, aj tak by z nich neboli pekné kvety. Zabránime tak prehusteniu korunky alebo kríka. Prestriháme a prečistíme aj popínavé dreviny. Koncom mesiaca dreviny prihnojíme buď komplexným hnojivom alebo síranom draselným, superfosfátom a síranom amónnym v pomere 1:1:1. Pri skalke postupujeme podobne. Vo februári novo vybudovanú skalku môžeme v marci postupne vysádzať. Pri rozmiestňovaní vytvárame skupiny rastlín podľa ich požiadaviek na pôdnu reakciu. Rastliny uvoľnené z pôdy mrazom upevňujeme, prerastené trsy skalničiek redukujeme, vyhynuté nahrádzame.  V škôlke okrasných drevín v marci až apríli vysievame na záhon (ak sa tak nestalo už na jeseň) stratifikované plody týchto druhov - lipa príliš rozrastené, skontrolujeme zdravotný stav. U gladiol môžeme urýchliť kvitnutie tým, že v druhej polovici marca dáme prezimované hľuzy do kvetináčov s 3 - 4 cm vrstvou vlhkej rašeliny. Do rašeliny ich zatlačíme tak, aby medzi nimi bola asi 2 cm medzera. Pred uložením do rašeliny hľuzy moríme najmenej hodinu v roztoku mokrého moridla. Vhodná teplota je 15 °C. Aj prezimované canny prenesieme do teploty 15 °C až 18 °C. Tie ukladáme do kvetináčov a zakryjeme zeminou. V suchu prezimované hľuzy begónií dávame koncom mesiaca do debničiek s rašelinou a prenášame do teploty 16 °C. Pri všetkých týchto činnostiach zo začiatku nie je potrebné svetlo, ale keď rastliny vyrašia, musíme ich už umiestniť tak, aby mali dostatok svetla. Na predpestovanie vysievame do pareniska alebo do kvetináčov na neskoršie pikírovanie tieto druhy - astry, letné fialky, jednoročný čínsky karafiát, kokarda, slamienka, fialka, jednoročná plamienka, šrucha, aksamietník. Na záhon vysievame jednoročné ostrôžky, ozdobný mak, hrachory.
 
RÝCHLENIE: Rýchlime posledné cibuľovité. Odkvitnuté z kvetináčov po zaschnutí vysádzame do voľnej pôdy. 
TRÁVNIK: Vyhrabeme a prihnojíme hnojivami, najlepšie hnojivom s väčším obsahom dusíka v dávke 30 -40 g na m2.
OCHRANA RASTLÍN: Treba starostlivo sledovať zdravotný stav okrasných i ovocných drevín a nahradiť bežný zimný postrek predjarným postrekom, ktorého termín sa však musí presne dodržať podľa návodu na prípravku (obyčajne pred rozvitím pukov).Príliš častý postrek je málo účinný, neskorý môže rastliny popáliť alebo ohroziť včely. Aj u týchto postrekov musíme rešpektovať podrast.