Odblokuj svoj život! Heslom je zmena

„Ak sa človek nedokáže vyvíjať a obnovovať, začínať mnoho ráz odznova a ustrnie, znamená to, že je mŕtvy. Lebo život - to je ustavičná zmena.“ (J.P.Sartre) Ktokoľvek z nás sa môže dostať do pozície začarovaného kruhu problémov, z ktorého sa nedokáže vymotať. Cíti, že to, čo žije, nie je to pravé, čo by chcel a určite aj mohol žiť. Občas ale postačí malý krok, aby sa všetko zmenilo.

Spomínam si na obdobie spred pár rokov, kedy som sa točil v začarovanom kruhu: priateľka, práca, rodina, súkromie, občas priatelia a toto dookola. Neskôr som k tomu všetkému pridal druhú prácu. Vyše trojročná „láska“ vykazovala čoraz viac hádok, vo fabrike ma vyčerpávalo pozeranie sa na faloš ľudí, s priateľmi som sporadicky, no a doma sa z času na čas tiež objavil „hrniec plný nedorozumení“. Na zbláznenie! Uviazol som v tomto kruhu ako naivná muška v sieti pána pavúka. Mal som síce svoje vysnívané túžby a predstavy o budúcnosti, tie však zostávali kdesi v chládku ako zavárané ovocie starej mamy. Každopádne zmysel môjho života „hladoval“, pýtal si zmenu.

Spomínané obdobie začarovaného kruhu trvalo tri roky. Potom sa všetko obrátilo, vietor v plachtách osudu nabral iný smer a ja som sa preobliekol do radosti. Odišiel som z okresnej „dediny“ (rodného mesta Poltár), kde som strávil 21 rokov, a ocitol sa v Banskej Bystrici. Nechal som štvorročný vzťah, prácu, minulosť, trápenie, rozlúčil sa so stagnáciou a otvoril náruč novým možnostiam. Celý ten začarovaný kruh som pokrčil ako hebký toaletný papier, vysmrkal doň minulosť a hodil ho za seba. Odišiel som študovať, čiže navonok podobne, ako keď kedysi chodievala štúrovská Slovač kamsi za hranice rodnej zemi.

Aby tá moja zmena nebola len taká obyčajná, pár dní pred tým, ako som zamával minulému, sa mi prihodila autonehoda. Po čelnej zrážke som nazrel smrti do oči, aby som v nich našiel život. Od tohto okamihu sa postupne zmenili mnohé moje postoje, hodnoty, názory a takisto aj činy. Zmena nastala aj v oblasti tých svalov, ktoré vytvárajú na tvári úsmev. Boli omnoho aktívnejšie.

Často vidím vôkol seba ľudí, ktorí mi prídu ako ja sám v spomínanom období, kedy som sa točil v začarovanom kruhu. Blúdil som v sebe a nevidel cestu von z toho všetkého. Jediné, čo ma tešilo, bola nádej, že sa to zmení. Ak som nejakú cestu von z toho aj badal, chýbala mi odvaha spraviť vážnejší krok, ktorý by ma posunul niekam inam. Chýbala mi zmena.

Dnes som otvorený akýmkoľvek zmenám, neprijímam síce každú, ale snažím sa nebáť sa ich. Už viem, že aj tie negatívne môžu viesť k pozitívnej budúcnosti, takisto ako už viem, že vždy keď upadám do stavov stagnácie a priemernosti, pýta si to zmenu. Niekedy postačí aj akákoľvek drobná.

Mnoho ľudí vyslovene zmenu „nemusí“, boja sa jej ako čert kríža. Netušia, že sa vlastne boja svojho šťastia, ktoré by vďaka tej zmene mohli docieliť. Je pravda, že život nejedného človeka si pýta až taký veľký krok, tak vážnu zmenu, že on radšej rezignuje a prispôsobí sa tomu, čo žije, než by mal zariskovať a prísť o všetko. Niekedy však prísť o všetko znamená nový začiatok, no a nový začiatok je synonymom nového života. Nie nadarmo apoštoli prijali výzvu Ježiša, zanechali všetko a nasledovali ho.

Nebojte sa vykročiť z tieňa, v ktorom ste uviazli! Nájdite v sebe odvahu prekročiť ho a vydať sa za svetlom! Otvorte náruč života zmene a pozvite ju k sebe! Snáď vaša tvár po čase rozkvitne úsmevom a radosťou. Niekedy postačí odvaha...
Dozmenenia!

„Žiť znamená meniť sa. Byť dokonalý znamená prejsť mnohými a častými zmenami.“ (J. H. Newman)

Marcel Páleš