Niektoré časté poruchy práčok a ich spoľahlivé riešenia

Niektoré časté poruchy práčok a ich spoľahlivé riešenia

Aj keď moderné práčky sú na tom so spoľahlivosťou podstatne lepšie ako ich predchodkyne (obzvlášť tie z obdobia nástupu automatických práčok), stále sa môže stať, že sa vám vaša pračka pokazí. A ktoré závady sú tie najčastejšie?

Práčka nezohrieva vodu? To je problém, ale horšie je, keď vám tečie

Začneme nepríjemnosťou, ktorú môžu pocítiť aj susedia pod vami. Áno, ide o tečúcu práčku. Najčastejšie je to problém odtokovej hadice. Tú je preto potrebné skontrolovať ako prvú. Možno bude len zle upevnená, vtedy je potrebné ju správne upevniť, ale môže byť aj poškodená. V takom prípade je nutná jej výmena.

Pri práčkach plnených z boku môže byť problém aj v tesnení na dvierkach. Môže byť poškodená alebo rokmi používania stratila svoju pevnosť a tak už nedokáže tesniť ako treba. Bude potrebná jej výmena, ale stále ide o úkon, ktorý sa dá zvládnuť aj v domácich podmienkach.

Oprava podomácky však už nemusí byť možná v prípade, že práčka nezohrieva vodu kvôli pokazenému ohrievaciemu telesu. Niežeby nebolo možné u predajcov náhradných dielov pre práčku nájsť správne ohrievacie teleso aj pre vašu práčku, ale nie každý má schopnosti na jeho svojpomocnú výmenu. Riešením preto môže byť volanie opravára, pretože v studenej vode toho moc nevyperiete.

Je práčka hlučná alebo sa bubon ani nepohne?

Častým problémom býva aj hlučnosť práčky. Riešenie môže spočívať v opotrebovaných ložiskách, či tlmičoch, ale aj v niečom oveľa banálnejšom. Možno ste totižto práčku len preplnili. Skúste dať prať s menším množstvom bielizne.

Niekedy sa môže stať aj taká vec, že zapnete práčku, budete počuť jej motor, ale bubon sa nebude otáčať. Ak je teda motor v poriadku, zamerajte svoju pozornosť na remeň. Ten môže byť spadnutý, v takom prípade ho stačí opätovne „nahodiť“ alebo môže byť aj prasknutý a vtedy pochopiteľne musíte kupovať nový.