ČO ROBIŤ, ABY RAST CIEN ENERGIÍ NEZRUINOVAL DOMÁCU KASU?

Výdavky za energie ukrajujú z rozpočtov slovenských domácností okolo 10 percent. Dlhodobo tak patríme v tomto ukazovateli k rekordérom EÚ. Na rast ich cien sú tak naše rodinné rozpočty obzvlášť citlivé. Marek Kanda, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, radí, ako sa popasovať so zvýšením výdavkov v tejto oblasti. Za najdôležitejšie považuje dlhodobé plánovanie rodinného rozpočtu. Ušetriť pomôžu aj jednoduché rady, ktoré nestoja ani euro. Ochrániť pred enormným zvýšením nákladov by mali opatrenia štátu.

Na rast cien energií vplýva viacero negatívnych faktorov. Najvýraznejší vplyv má vojenský konflikt na Ukrajine. Okrem sumy, ktorú platia priamo domácnosti za využitie elektrickej energie, vykurovanie či vodu, vplýva zvýšenie cien aj na nákup tovarov a služieb. Aj keď štát zasiahne a rast regulovaných cien obmedzí, negatívnemu vplyvu na naše peňaženky sa nevyhneme. Väčšina Slovákov zhoršenie svojho domáceho hospodárenia očakáva. Viac než polovica našich domácností dokonca očakáva v najbližšom roku skokové zhoršenie svojej životnej úrovne, aké tu nebolo počas posledných 20 rokov. Vyplynulo to z prieskumu Nadácie PARTNERS a agentúry Focus.

DOSAH RASTU CIEN ZA ENERGIE

Odborník na financie vysvetlil, že to, ako ovplyvňuje inflácia a rast cien za energie hospodárenie našich domácností, nemožno paušalizovať. „Ľudia s vyšším príjmom zvýšené výdavky pociťujú menej ako ľudia s nižším príjmom, u ktorých energie, pohonné hmoty a potraviny tvoria väčšinu výdavkov,“ uviedol Marek Kanda z PARTNERS GROUP SK. Pre nízkopríjmové domácnosti je totiž aj mesačné zvýšenie výdavkov za elektrinu, plyn či kúrenie o niekoľko desiatok eur obrovská záťaž na peňaženky. Naopak, ľudia s vyšším príjmom takéto zvýšenie zvládnu bez potreby výraznejšieho obmedzenia, hoci platiť viac nepoteší nikoho.

KRITICKÝ NÁRAST VÝDAVKOV

Na zvládnutie zdražovania je kľúčové dlhodobé plánovanie rodinného rozpočtu. „Ak má rodina rozumne nastavený finančný plán, ktorého sa drží, a má vytvorené určité návyky, tie jej pomáhajú v situácii, keď sú výdavky vyššie. Finančné plánovanie rovnako pomáha v tom, aby človek nemusel siahať na úspory,“ uviedol Marek Kanda. Doplnil, že by sme sa mali držať takzvaných ideálnych finančných mier, ktoré hovoria o tom, že na spotrebu rodiny (nájom, energie, strava, pohonné hmoty...) by malo ísť maximálne 40 % z príjmu a na splátky úverov (hypotéka, spotrebný úver, lízing...) maximálne 30 %. „Ak teda aktuálny nárast cien spôsobí, že celkové výdavky na spotrebu a úvery sú viac ako 70 % z mesačného príjmu, je to prvý varovný signál, že rodinný rozpočet je na hrane,“ upozorňuje odborník na financie. V takom prípade je potrebné mať prehľad, kde a koľko míňame. Následne identifikovať miesta, kde sa dá ušetriť a bez ktorých sa dá fungovať. Ako príklad uvádza odborník rôzne predplatné online služieb, ktoré môžu v súčte robiť podstatnú položku vo výdavkoch.

ZNÍŽTE SPOTREBU

Znížiť spotrebu energií v domácnosti pomôže šetrné správanie. „Zbytočne nesvietiť v celom byte, šetriť teplou vodou, kúrenie nastaviť o stupeň menej,“ radí Marek Kanda. Výmena spotrebičov za tie s nižšou energetickou náročnosťou, technické úpravy na dome si vyžiadajú počiatočné finančné výdavky. Zníženie teploty vykurovania, správne vetranie či len nezakrývať zdroj tepla a iné opatrenia však nestoja vôbec nič a ušetria peniaze v rodinnej kase. Podrobnejšie informácie je možné nájsť na rôznych webových portáloch o energiách a šetrení. Pomôže aj poradiť sa s odborníkom, najmä ak uvažujete o zmene dodávateľa energií či náročnejšej investícii, akou je napríklad výmena vykurovacieho telesa.

Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS GROUP SK aj na www.partnersgroup.sk.