Nie každý má vlastnú záhradu. Čo môžete pestovať na jar na balkóne?

Nie každý má vlastnú záhradu. Čo môžete pestovať na jar na balkóne?

Mať vlastnú záhradu prináša so sebou predovšetkým relax, pretože starostlivosť o pestované rastliny je skvelou psychohygienou. Ak záhradu nemáte, nezúfajte. Urobte si ju na balkóne.

Aj balkón so skromnými rozmermi je ideálnym miestom na malú záhradku. S trochou šikovnosti a výberom správnych rastlín si vypestujete chutné ovocie, zeleninu i bylinky. Avšak skôr, ako sa pustíte do zháňania semienok a mladých výhonkov, urobte si plán.

Záhrada na balkóne sa nezaobíde bez plánovania

Zaujala vás predstava vlastnoručne vypestovaného ovocia, zeleniny či byliniek na svojom balkóne? Pustite sa do plánovania. Ak máte malé deti, neváhajte, a zapojte ich už do tohto procesu. Získajú veľa cenných informácií i skúseností, ktoré neskôr ocenia.

V prvom rade zhodnoťte, na akú stranu je balkón orientovaný. Ideálna je južná strana, pretože tam poľahky dopestujete aj rajčiny alebo papriku. Ak máte balkón presklený, môže slúžiť aj ako skleník. Orientácii balkóna prispôsobte voľbu rastlín, ktoré chcete pestovať.

Potom si spíšte zoznam toho, čo budete potrebovať. Okrem semienok a mladých výhonkov rastlín myslite na kvetináče rôznych veľkostí, vhodnú zeminu, hnojivo, nádobu na polievanie a, samozrejme, šikovné poličky alebo držiaky, kam kvetináče s rastlinami umiestnite. Môžu byť nielen na zemi či parapete, ale aj na stenách alebo upevnené na zábradlí. Všetko závisí od vašich možností a zručnosti domáceho majstra.

Pokiaľ sa budete snažiť usporiadať črepníky po obvode balkóna, zostane vám priestor aj na príjemné posedenie, kde si vychutnáte zeleň, v ktorej pulzuje život, spolu s príjemnou vôňou.


Zdroj: pixabay.com

Čo všetko sa dá pestovať na balkóne?

S trochou šikovnosti, výberom vhodných rastlín a správnou starostlivosťou dopestujete na balkóne čokoľvek. Čo poteší celú rodinu?

  • Bylinky

Niet nad to, keď si jedlá dochutíte čerstvými bylinkami dopestovanými na balkóne. Alebo si pripravíte čaj, ktorý vás upokojí, pomôže s trávením alebo bolesťami hlavy.
Medzi bylinky vhodné na pestovanie v črepníku patria, napríklad mäta, medovka, oregano či bazalka. Na doma upečenom chlebe výborne chutí chrumkavá a voňavá pažítka. Možností máte neúrekom.

  • Zelenina

Okrem rajčín či papriky sa na balkóne darí aj redkvičkám i rôznym druhom šalátom. S ľahkosťou vypestujete aj menšie druhy tekvičiek či cuketiek. Avšak nič nepokazíte ani mrkvou, petržlenom či cibuľkou.


Zdroj: pixabay.com

  • Ovocie

Dnes už nie je problém pestovať na balkóne nielen bobuľové ovocie, ako čučoriedky či černice v črepníkoch, ale aj stĺpové odrody jabĺk či hrušiek. Pri kúpe ktoréhokoľvek stromčeka či kríka si vždy dôsledne preštudujte, ako skracovať výhonky a správne sa o ne starať. Odmenia sa vám bohatou úrodou.
-m-