Máte doma nesústredené dieťa? Na zlepšenie pozornosti môžu pomôcť hračky.

Poruchy sústredenia a hyperaktivita dnes už nie sú žiadnou novinkou. K nesústredenosti často prispievajú vonkajšie podnety, ktorých majú dnešné deti nad hlavu. Televízor, počítač, tablet, mobil, to všetko môže vášmu dieťaťu prispieť k problémom v škole či škôlke.

Poruchy pozornosti

Ak vaše dieťa neobsedí ani chvíľu a dokáže za 5 minút vystriedať niekoľko hračiek, môže ísť o hyperaktivitu s poruchou pozornosti. Neignorujte prvé signály. Nemusí ísť o nič hrozné, no v budúcnosti by na to mohlo dieťa doplatiť v škole. Aj malými krokmi môžete dieťaťu pomôcť naučiť sa dlhšie zvažovať, premýšľať a koncentrovať sa na jednu vec.
 
Poruchy pozornosti môžeme charakterizovať ako nedostatočnú aktivitu určitých častí v mozgu. Rozlišujeme dva druhy pozornosti.
ADD – porucha pozornosti bez hyperaktivity. Deti bývajú viac zasnené, pomalé, neprítomné, ba dokonca uzavreté vo svojom fantazijnom svete. Ak ich niečo skutočne baví, dokážu sa pre danú vec nadchnúť. V škole pracujú pomalšie, ale nemajú problém so správaním.
ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou. Deti bývajú viac nepozorné, pritom veľmi živé a dynamické. Nevydržia chvíľu v pokoji, sú impulzívne, neposlušné, nedokážu sa sústrediť na jednu vec dlhšie.

Prečo kladieme dôraz na rozvoj psychomotoriky?

Pohybovými zručnosťami dieťaťa podporujeme vývoj jeho mozgu. Je dôležité, aby si dieťa prešlo všetkými fázami vývoja chodenia – od prvých pohybov rúk a nôh, cez plazenie sa, lozenia po štyroch, až po chodenie vzpriamene. Nechajme deti rozhodovať o tom, ako dlho má každá fáza trvať. V tomto období v mozgu dieťaťa dochádza k spojitosti medzi nervovými bunkami, ktoré vytvárajú nervový systém.

Čo dokáže podporovať a vytvárať nepozornosť u detí?

Dnešné deti vyrastajú vo svete, ktorý je obklopený modernými výdobytkami techniky. Internet, mobil, televízor, počítač, skrátka mnoho neobmedzených možností.

Ako upraviť prostredie, kde sa deti učia?

Pre deti s týmito poruchami je veľmi dôležité, v akom prostredí sa učia. Miestnosť, by mala byť prehľadná a nepôsobiť preplnene. Obrovské množstvo vecí môže deti zásadne rozptyľovať. Taktiež steny v miestnosti by mali mať neutrálne farby bez množstva ornamentov, aby u detí nedošlo k preťaženiu vizuálnymi podnetmi. Dôležité je obmedziť modernú techniku, redukovať hladinu hluku. Skúsme nahradiť televízor  niečím lepším, čo práve naopak pomáha k sústredenosti detí. Skvelým predmetom sú hlavolamy, ktoré príjemne trápia naše mozgové závity. Skvelým hlavolamom je napríklad Rubikova kocka. Pre dieťa znamená výzvu, ktorá ho posúva vpred a na záver sa odvďačí pocitom úspechu a zadosťučinenia. Takýto sortiment hračiek ponúkajú predajne TOYETO, z ktorých si dieťa určite vyberie, či už je športový alebo skôr učenlivý typ.

Hry, aktivity a cvičenia na zlepšenie detskej pozornosti V škole na vyučovaní je vaše dieťa nesústredené a doma pri domácich úlohách sa nedokáže koncentrovať. Skúste rôzne cvičenia a tréningy koncentrácie so špeciálnymi hračkami.
Spoločenské hry – táto hra, podnecuje deti k tráveniu spoločných chvíľ so svojou rodinou, a to je to najdôležitejšie. Stolné hry, pexesá, kartové hry, alebo inovatívne spoločenské hry plné nápaditých detailov. Všetko sú to hry, ktoré nás učia prekonávať prekážky, prijať neúspech, ale aj tešiť sa z úspechu druhých. Jednou z najznámejších spoločenských hier je predsa hra Človeče, nehnevaj sa!
Majstri, remeslá, povolania – určite ste sa aj v detstve hrali na rôzne povolania. O akom povolaní ste snívali? Zahrajte sa spolu na obchodníka, lekára či remeselníka. Sociálna hra na remeslá rozvíja nové vedomosti, deti sa najlepšie učia pri hre.
Modelovacie hmoty a plastelína – plastelína je veľmi trendová záležitosť, ktorú nájdete v rôznych farbách, ba dokonca sú obohatené o rôzne „super schopnosti“ – extrémnu elasticitu, svietivosť v tme či magnetizmus. Jednou takou je inteligentná plastelína. Je v skratke inteligentná, nevysuší sa, nedráždi alergénmi, BPA, či inými škodlivinami, nesmrdí a nelepí sa.
Motorické hračky – zatĺkačky, vkladačky, skrutkovačky, prevliekačky, hračky na ťahanie, tlačenie aj triedenie. Motorické schopnosti sa u detí rozvíjajú medzi prvými a hmat je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako spoznávať okolitý svet. Široký sortiment hračiek zameraný na rozvoj motoriky a logického myslenia nájdete v predajniach TOYETO pod značkou Hape a Buki. Takéto hračky určite vaše dieťa na nejaký čas skrotia a zároveň mu umožnia rozvíjať tvorivosť a trénovať sústredenosť.

„Vnímavé hračky vplývajú na sústredenosť pri hre, pomocou nich deti skladajú obrázky z kociek, skladajú obrázky podľa predlohy, triedia predmety. Využívajú a trénujú zmysly ako sluch, zrak i hmat. V izbe by deti nemali mať podľa možností televízor, mobil, internet, či počítač a laptop. V prvom rade by mali mať pozornosť zo strany rodičov, mať možnosť s nimi komunikovať. Treba s nimi jednať citlivo a srdečne, hlavne prejavovať o deti záujem,“ informuje MUDr. Jarmila Hornová, PhD., pediater.


Informácie o MUDr. Jarmila Hornová, PhD., pediater
MUDr. Jarmila Hornová pôsobí ako detská lekárka a gastroenterologička v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb.