Malý sprievodca základnými typmi tlačiarní

Ak ste sa rozhodli, že do vašej kancelárie pribudne nový pomocník – tlačiareň, ale neviete, aký typ si vybrať, prečítajte si náš článok. Prevedieme vás troma základnými typmi tlačiarní a poradíme vám aj to, aké náplne do novej tlačiarne budete potrebovať.

Aké typy tlačiarní sú na trhu dostupné?
Atramentová tlačiareň

Ide o veľmi obľúbený typ tlačiarní a ešte donedávna bola súčasťou takmer každej kancelárie či pracovne. Ako funguje? Pohybom tlačovej hlavy tam a späť sa na papier nanášajú mikroskopické bodky, ktoré sa spoja a vytvoria obrázok.

Aké sú jej výhody a nevýhody?

Za výhody považujeme cenovú dostupnosť a spoľahlivosť. To sú dôvody, prečo patrí medzi obľúbené typy tlačiarní.
Nevýhodou môže byť, že pri lacnejších modeloch sa môže tlačová hlava upchať, ak ste ju dlhšie nepoužívali. Inou nevýhodou je aj riziko rozmazania obrázka bezprostredne po vytlačení.

Laserová tlačiareň

Ide aktuálne o veľmi obľúbený typ tlačiarne. Dôležitou časťou laserovej tlačiarne je vodivý valec. Na valec sa laserom vypáli obraz a na miesta zasiahnuté laserom sa prichytia náplne do tlačiarní. Ďalším krokom je, že takzvaný zažehlovací valec prechádza po papieri a vypáli prichytený toner pri vysokej teplote na papier.

Aké sú jej výhody a nevýhody?

Snáď najväčšou výhodou oproti atramentovým tlačiarňam je ich rýchlosť tlačenia a to, že výtlačky sú po vytlačení suché, takže nehrozí rozmazanie.
Nevýhodou môže byť vyššia cena oproti atramentovým tlačiarňam.

LED tlačiareň

Pomerne novým typom tlačiarní sú LED tlačiarne, ktoré fungujú na podobnom princípe ako laserové tlačiarne. Rozdielom je len, že LED tlačiarne využívajú namiesto laseru svetelné diódy alebo LED diódy. 

Aké sú jej výhody a nevýhody?

Výhodou je, že oproti laserovým tlačiarňam sú omnoho tichšie a majú dlhšiu životnosť.
Nevýhodou je, ako pri každej novinke, pomerne vysoká cena.

Kúpte správnu náplň do tlačiarne

Ak ste sa už rozhodli, ktorý typ tlačiarne zvolíte, pristavte sa ešte pri náplniach do tlačiarní. Viete, akú máte do svojej tlačiarne zakúpiť?

Tonery sa označujú aj ako tonerové kazety a ak ste sa rozhodli pre kúpu laserovej či LED tlačiarne, toto bude náplň pre vašu tlačiareň. Ide o prášok, ktorý sa pri procese tlačenia zapečie na papier. Každá tlačiareň má svoje tonery. Napríklad tonery HP sú vhodné do tlačiarne rovnakej značky.

Atramentové náplne sú označované aj ako farby do tlačiarní. Ide o atrament, ktorý je nanášaný na papier. Nájdete ich podľa značiek tlačiarní, ale aj kompatibilné s viacerými modelmi atramentových tlačiarní.