Kúsok Ajurvédy u vás doma

Človek nemusí byť hneď jogínom, ak si kúsok tisícročných múdrostí orientu prenesie aj do dnešného moderného sveta. Dobre to poznajú alergici, astmatici, ľudia s oslabeným imunitným systémom, či častým zahlienením organizmu. Každý deň pre nich začína prečistením dutín od hlienov, ktoré sa nahromadili v organizme v noci. Najčastejšie ide vyfúkávanie, vykašliavanie a kloktanie, či preplachovanie dutín. Používajú sa k tomu aj rôzne pomôcky, jednou z najšikovnejších je zdravotnícka pomôcka - špeciálna kanvička. Postup jej použitia pri zápaloch dutín vychádza zo starodávnych orientálnych praktík, napríklad ajurvédskeho postupu džalnetí.

Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., k tomu poznamenáva: ,,Preventívne čistenie dutín je starou jogínskou metódou ako zabrániť zápalu dutín. Spočíva vo vyplachovaní a čistení nosohltanu a dutín. K vyplachovaniu sa používa špeciálna kanvička v tvare rohu, ktorá sa dá kúpiť bežne v lekárni, alebo aj v eshope Vincentky, kde je súčasťou štartovacej sady Vincentky Nasalis (cca 12 eur).“

Ďalej poukazuje nato, že práve tvar rohu umožňuje dobrú a pohodlnú manipuláciu s kanvičkou. Stačí naliať roztok Vincentky a pri miernom predklone a pootočení hlavy nabok postupne nakláňať ústie kanvičky.

,,Dosiahneme tým, že voda začne vytekať z vedľajšej nosovej dierky Vyplachovanie nosa pomáha uvoľňovať nepriechodný nos pri alergii na peľ a prach, ale aj prechladnutí a zápale dutín. Je to pohodlný a šetrný spôsob odstránenia hlienu, prachu a cudzorodých častíc z nosovej oblasti. Používajte ju na každodennú starostlivosť, na hygienu horných dýchacích ciest,“ odporúča J.Šumšal.

Štartovacia súprava Vincentka Nasalis

Súprava obsahuje prírodný, veľmi vysoko mineralizovaný koncentrát určený na oplachovanie nosných dutín a plastovú kanvicu, ktorá umožňuje prepláchnutie nosovej dutiny a nosohltanu. Výrobok nie je určený na inhaláciu.

Používa sa:

 • u pacientov so zápalom horných dýchacích ciest, akútnym aj chronickým

 • u pacientov po operáciách nosovej priehradky, nosovej sliznice pre obmedzenú priechodnosť nosa

 • po operáciách v oblasti nosovej dutiny, paranazálnych dutín, slzných kanálikov a nádorov týchto oblastí

 • po endoskopických operáciách zhrnutých v celosvetovej skratke FESS

 • po operáciách nosohltanu, mäkkého podnebia (pacienti s chrápaním)

 • u pacientov s kôrou a hustým hlienom

 • u pacientov s prednou suchou (atrofickou) rinitídou

Použitie ako prípravok pred operáciami nosa a dutín:

 • na aplikáciu použitých liekov do nosa, pretože zvyšuje ich účinnosť

 • pri operáciách nosových a paranazálnych dutín

 • pri endoskopických vyšetreniach nosných dutín a nosohltanu

Použitie z preventívnych dôvodov:

 • na urýchlenie obnovy prirodzeného prostredia na nosovej sliznici, fungovanie pohybu ich rias a celkovú imunitu

 • v období zvýšeného výskytu infekcií horných dýchacích ciest sú alergici precitlivení na peľ a prach v čase ich zvýšeného výskytu vo vzduchu.

 • u pacientov so sušením sliznice počas spánku a chrápania

 • u pacientov s recidivujúcim krvácaním z nosa v dôsledku krustovania

Odporúčajú lekári i babičky

Alergici by ani pri užívaní Vincentky nemali prestať brať lieky, pokiaľ im to lekár neprikáže. Pri uvoľňovaní dýchacích ciest majú v nej dobrého pomocníka a nemusia tak často používať návykové spreje, či veľké dávky kortikoidov. Netreba zabúdať ani na skrížené alergie, najčastejšie na pele a potraviny. Vincentka rokmi praxe osvedčila svoju nezastupiteľnú úlohu pri uľahčení od následkov alergických reakcií. Poznali to už naši predkovia, keď ju užívali ako osvedčený liek našich babičiek. Predovšetkým pomáha zlepšovať dýchanie, dôležitú funkciu plní pri uvoľňovaní hlienov blokujúcich dýchacie cesty, dutiny a hromadiacich sa v hrtane, nose a priedušnici. Vincentka je preto taká účinná, že obsahuje správne zloženie minerálnych látok a oxidu uhličitého. Tie vytvárajú nepriaznivé prostredie pre baktérie, rozpúšťajú hlieny, pomáhajú zvládať prejavy chorôb a pôsobia aj preventívne. Prispieva aj to, že osmolarita Vincentky je podobná osmolarite ľudskej krvi.

Ajurvéda

(zdroj https://www.everest-ayurveda.sk )

Ajurvéda, v doslovnom preklade „náuka o živote,“ predstavuje najstarší celistvý lekársky systém o zásadách zdravého spôsobu života. Ajurvéda predstavuje celostnú a jednoduchú formu liečebného prístupu s cieľom lepšie porozumieť sebe samým. Ajurvéda sa tak v súlade s princípmi zdravého životného štýlu snaží obnoviť v ľudskom tele prirodzený stav harmónie, ktorý sa prejavuje ako duševné a telesné zdravie. Základným princípom ajurvédy je prevencia a liečenie chorôb tým, že udržuje rovnováhu v tele, mysli a vedomí prostredníctvom tekutín, stravy, životného štýlu a rovnako aj bylinkami.

 

Viac informácií nájdete na www.vincentka.cz