Keď sa jar opýta...

V bezmrazivých dňoch začíname s prerieďovaním aj okrasných drevín. Predovšetkým odstraňujeme suché a poškodené konáre a nezabudneme odstrániť aj všetky výhonky vyrastajúce z podnožia.

Nerežeme však dreviny stálozelené a dreviny kvitnúce skoro na jar (napr. magnóliu, drieň a pod.). Odstraňujeme väčšie množstvo snehu alebo námrazy na stálozelených kríkoch, aby sme zabránili ich rozlámaniu. Do debničiek vysievame semená tých okrasných rastlín, ktoré musia premrznúť, a debničky s výsevom potom umiestnime v záhrade, kde ich necháme zapadnúť snehom. Režeme hrubšie drevité odrezky tamarišky, ktoré budeme zapichovať v marci. Pred príchodom silných mrazov dokončíme rezanie zimných odrezkov popínavého stavikrvu a ihneď ich zapichneme do priepustnej zeminy do hrnčekov a uložíme v studenom parenisku alebo studenom skleníku.

Za vhodných podmienok kvitne v nížinách snežienka, čemerica, jazmín pravý a niekde aj lykovec voňavý. Ak zišiel sneh z trávnika, zbavíme ho lístia, aby mohli v tráve kvitnúť prvé snežienky a krokusy.

Pokračujeme v rýchlení - nové kvetináče dávame do pivnice a tie, kde sa už tlačia puky, prenášame do miestnosti a prikrývame. Rastliny umiestnené v byte zalievame primerane vodou, ktorá má byť taká teplá ako vzduch v miestnosti, kde sú umiestnené. Preto je vhodné mať vždy v plastikových fľašiach v miestnosti odstátu vodu. Zmladzujeme prehustené živé ploty, ostatné upravíme rezom.

Pri menších mrazoch a nedostatku vlahy treba zalievať stálozelené rastliny (listnáče i ihličnany). Čistíme semená letničiek a trvaliek z vlastných zberov a dbáme na ich riadne označenie. Kontrolujeme stav uskladneného osiva i sadby a podľa potreby pokračujeme v skúškach klíčivosti. Ak na uskladnených hľuzách kvetov zistíme pleseň, očistíme ich a potom ich uložíme na suchšom a vzdušnejšom mieste. Hľuzy napadnuté hnilobou ihneď odstránime a spálime. Za bezmrazivého a suchého počasia môžeme už v januári rozhádzať na trávnik kompost. Pritom môžeme kompostovú zeminu obohatiť o fosfor a draslík. Pravidelne kontrolujeme vypustené vodné nádrže, a to najmä pri striedaní odmäku a mrazov. Pravidelne kontrolujeme aj lekná uložené na prezimovanie v pivnici - dopĺňame vodu a odstraňujeme zahnívajúce listy. Za bezmrazivého poludnia pivnicu vyvetráme.

Najmä po silnejšom vetre kontrolujeme aj stav ochranných prikrývok na rododendrónoch a ďalších okrasných rastlinách vrátane skalky. Podľa potreby ochranu opravíme alebo vrstvu zvýšime. Zimné obdobie využijeme aj na prípravu detského kútika - obruba pieskoviska, hojdačka a pod.  Natierame aj ozdobné kolíky k ružiam.