Jesenné úpravy: Aby zima vášmu domu a záhrade neublížila

Jeseň je ideálny čas vysúkať si rukávy a pripraviť doma a jeho okolie na zimu, aby mráz neublížil nikomu a ničomu vo vnútri ani vonku.

Teplo je v zime veľmi žiaduce. Z nezatepleného domu uniká cez obvodové múry až 35 % tepla a spolu s ním aj peniaze. Naopak, správne zateplenie ušetrí 30 až 50 % nákladov na energie. „Tepelná pohoda je v súvislosti s kvalitou bývania veľmi dôležitá. Ďalšími výhodami zateplenej fasády popri zásadnom zlepšení vzhľadu exteriéru a zvýšení hodnoty domu je minimalizovanie tvorby plesní a výskytu húb,“ vysvetľuje Ing. Branislav Augustín, odborník na rekonštrukciu a materiály zo Sika Slovensko.

Kam všetko schovať?

Ani nie v teple, ale hlavne v suchu by mali byť počas zimy veci, ktoré sme v lete mohli nechať na záhrade: nábytok, hojdačka, slnečník, bicykle, kosačka... Kam s nimi? Problém s večne chýbajúcim skladovacím priestorom vyrieši záhradný domček. „Súčasné možnosti sú naozaj veľkorysé. Záhradný domček môže byť montovaný, s oceľovou konštrukciou a dokonca zateplený a hotový za šesť hodín,“ približuje skvelé možnosti súčasnosti Tomáš Steinhubl, montážnik spoločnosti Gardeon.

Zateplený záhradný domček, ktorý má zvonka omietku príjemne ladiacu s domom, je v každej záhrade veľkým plusom, pretože sa dá využívať nielen na skladovanie, ale napríklad aj ako malá externá telocvičňa či pracovňa. „Montované záhradné domčeky sme v Gardeon vyvinuli ako odpoveď na potreby ľudí. Predtým sme sa prioritne venovali montovaným garážam a počúvali sme, ako ľudia hovoria, že stále bojujú s nedostatkom odkladacieho priestoru, že nemajú kde uskladňovať záhradný nábytok, kosačku, náradie či bicykle,“ spresňuje montážnik Tomáš Steinhubl.

Cenné vlastnosti betónu

Už niekoľko rokov hrá pri úpravách spevnených plôch v záhradách prím betón. Exteriérové betónové dlažby či ploty z betónových tvárnic si žiadajú nielen architekti a dizajnéri, ale aj majitelia nehnuteľností.

„Betón je veľmi odolný materiál, ktorý dobre zvláda všetky druhy počasia. Poveternostné vplyvy a čas sa na jeho vzhľade prejavujú pozitívne, dodávajú betónovej dlažbe alebo plotu z betónových tvárnic jedinečnú a zaujímavú patinu. Zároveň je v podstate bezúdržbový a pokiaľ ide o vizuál, spracovanie alebo farebnosť, možnosti sú naozaj pestré,“ vysvetľuje odborník zo spoločnosti Austria Beton Werk, Marko Szőcs.

Jesenné „must be“

Chodníky, exteriérová dlažba a ďalšie spevnené plochy si na jeseň zaslúžia vhodnú údržbu, aby aj po náročnom lete dobre vyzerali a boli pripravené na ďalšiu sezónu. Na bežné nečistoty stačí prúd vody zo záhradnej hadice, prípadne ich očistite vysokotlakovým čističom. Vhodná impregnácia zas pomôže predĺžiť životnosť a zvýšiť odolnosť. „Na jeseň určite odporúčam aplikovať na chodníky a betónové podlahy vhodný náter, ktorý ochráni porézne podklady pred vodou, mrazom či olejmi. Takto bude spevnený povrch dobre chránený,“ radí B. Augustín zo Sika.

V škárach medzi jednotlivými platňami dlažby by mal byť piesok a nie burina. Aby to tak bolo aj nasledujúcu sezónu, odborník aj v tomto prípade odporúča vhodný ochranný náter. „Existujú produkty, ktoré zabránia rastu machu alebo buriny v škárach, stabilizujú v nich piesok, ale povrchu dovoľujú dýchať. Zároveň sú šetrné k životnému prostrediu, neobsahujú rozpúšťadlá a nijako neohrozujú zdravie obyvateľov domu. Taktiež odporúčam, aby bol ochranný náter UV stabilný a aby sa dal ľahko aplikovať, napríklad rozprašovačom alebo valčekom,“ pokračuje B. Augustín.

Vyhnite sa zatekaniu strechy

Zo zeme sa teraz na chvíľu odlepme a zamierme bližšie k oblakom, pretože na jeseň sa určite oplatí skontrolovať aj strechu. Najmä plochá si vyžaduje viac údržby. „Čistenie od hrubých nánosov a kontrolu odvodnenia rovnej strechy odporúčame robiť dvakrát ročne, na jeseň a na jar,“ upozorňuje ďalší odborník zo Sika Slovensko, Ing. Marek Nahálka. Mal by to robiť skúsený špecialista, no pokiaľ odhalí pretekanie iba na malej ploche, opravu zvládnete aj sami pomocou tekutých hydroizolačných membrán, akou je napríklad Sikalastic MTC systém. Aplikácia je jednoduchá, vystačíte si s valčekom a špachtľou, netreba žiadny plameň ani teplovzdušné zariadenia.

Hra na budúcnosť

Či sa nám to páči, alebo nie, počasie nás postupne prinúti presťahovať sa z exteriéru do interiéru. Väčšinu času budeme tráviť v obývačkách a kuchyniach. Doprajte im aspoň malý refresh a hneď sa v nich budete cítiť rovnako uvoľnene a sviežo ako v lete na záhrade.

Doba pokročila a obrovský technický pokrok už konečne vidno aj v oblasti plánovania interiéru. Pre lepšiu predstavu môžete pri navrhovaní novej kuchyne využiť 3D Reality plánovač, v ktorom všetko vidíte ako naživo. Ide o technologický výdobytok, kde sa budúcnosť stáva realitou a ktorý na Slovensku ako jednej z prvých krajín Európy využívajú vybrané kuchynské štúdiá Oresi.

Celé je to pritom krásne jednoduché, stačí povoliť uzdu fantázii. Ako prvé sa zadajú údaje o pôdoryse kuchyne, aby vznikla jej 3D verzia, a hra sa začína. Stôl je vaša „hracia plocha“. Na ňu umiestňujete kocky, ktoré predstavujú jednotlivé kuchynské moduly – nábytok aj spotrebiče. Niečo sa vám nepozdáva? Jedným klikom skrinku či rúru presuniete. Hráte sa, skúšate rôzne možnosti, podobne ako ste sa kedysi hrali s drevenými kockami.

„Keď si chcete vybrať napríklad farbu kuchynských dvierok, v menu si zvolíte danú sekciu a už len stačí zakliknúť. Ak vám farba nevyhovuje, v sekunde to zmeníte na inú, a tak si rýchlo a jednoducho porovnáte, ktorá by sa vynímala vo vašej kuchyni o čosi viac,“ približuje schopnosti 3D plánovača návrhár Pavol Krčmárik z Oresi Kuchyne.

Výsledok okamžite vidíte na displeji vo forme extrémne ostrého 3D obrazu. Službu je možné využiť aj online vďaka streemu. Počas tvorivého procesu navyše objavíte spolu s návrhárom kuchýň exkluzívne možnosti, ktoré by vám v bežnom 3D plánovacom systéme možno ani nenapadli. A refresh je na svete!