Historický román o slávnom aténskom vojvodcovi Lev

Historický román o slávnom aténskom vojvodcovi Lev

Vstúpte na bojisko starovekého Grécka v románe Lev od bestsellerového autora Conna Igguldena. Doba mýtov a legiend ustúpila svetu mužov, Perikles bol vždy v tieni svojho otca, muža, ktorý kedysi zachránil Atény. Keď nastane čas, aby sa postavil sám za seba, musí sa vrhnúť do klamárskeho brlohu aténskej politiky a vzoprieť sa svojim rivalom, nepriateľom i priateľom. Samotné slová však vodcu nerobia.

Perikles sprevádza hlavného veliteľa gréckej flotily Kimóna na trestnej výprave proti pirátom na ostrove Skyros, kde chcú nájsť aj pozostatky bájneho hrdinu Tesea. Súperí so svojím veliteľom nielen o vojenskú slávu, ale aj o náklonnosť krásnej tébskej zajatkyne Tetidy, ktorá ich zavedie k Teseovmu hrobu.

Grécke loďstvo zložené z aténskych a spartských trojveslíc dostalo za úlohu vyhnať Peržanov z Egejského mora. Neskúsený Perikles sa snaží získať uznanie Attika, veterána bitky pri Maratóne, ktorý na Xantippov príkaz dohliada na jeho bezpečnosť. Pritom v mnohých nebezpečných situáciách nebojácne a neohrozene bojuje proti perzským lodiam v Tráckom mori a preukáže aj svoje veliteľské schopnosti.

Po návrate do Atén stojí Perikles v tieni slávnejšieho Kimóna a vtedy pochopí, že kto chce vyhrať vo vojne, musí najprv vyhrať v mieri. Presvedčivo sa osvedčiť na domácej politickej scéne a zmerať si sily v múdrosti, dôvtipe a predvídavosti so skeptikmi, neprajníkmi a nepriateľmi. No slová ešte z nikoho neurobili vodcu. Nastal čas, aby sa hrdina vyznamenal veľkými činmi, aby sa jeho nepriatelia stiahli a aby priviedol Atény k veľkému kultúrnemu, demokratickému a mocenskému rozmachu. Blíži sa zlatý vek Atén.

„Majster historickej prózy prichádza s prvým z dvojice románov o slávnom aténskom vojvodcovi a politikovi Periklovi. Bohatý epický dej oživuje udalosti, scenériu, zvuky a vône starovekého sveta a prináša fascinujúce rozprávanie o zrážke dvoch mocných starovekých ríš, gréckej a perzskej,“ napísali v Daily Express.

Život je v istom zmysle priamočiary – udalosti nasledujú jedna za druhou. No občas sa veci dejú v zhlukoch a inokedy všetky naraz. „Snaha vyrozprávať ich postupne je lákavá: Skyros, Cyprus, Eurymedón, Thasos. No dejiny sú vždy zložitejšie. S časovým odstupom dvetisíc rokov sa niektoré udalosti javia ako nevyhnutné. V skutočnosti sa jednotlivci rozhodovali najlepšie, ako vedeli, či už to dopadlo dobre, alebo nie; a občas všetko, na čom im záležalo, rozmetali sily, ktoré nemohli ovládnuť ani predvídať,“ píše o svojej knihe Lev Conn Iggulden.