Dentálna hygiena by mala mať pravidelný termín vo vašom diári

Dentálna hygiena by mala mať pravidelný termín vo vašom diári

 


Jednou z povinností, ktoré sa týkajú nášho zdravia, je preventívna prehliadka u zubára, ktorej sa musíme zúčastniť raz do roka. Týmto spôsobom predchádzame vzniku zubných kazov a nepríjemným ošetreniam u stomatológa. Prevencia v tejto oblasti je veľmi dôležitá. Je skvelý pocit mať zdravý chrup. Ak sa na to pozrieme z druhej strany, prevenciou môžeme ušetriť desiatky až stovky eur, ktoré by sme venovali „oprave“ svojho chrupu. Nezabúdajte na prevenciu, táto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti. Krásny úsmev je predpokladom zdravého sebavedomia u detí aj dospelých. Biele zuby však nezískame zadarmo. Bez dôkladnej a pravidelnej starostlivosti to nepôjde.
 
Dentálna hygiena – nepríjemná povinnosť?
 
Jedným z účinných spôsobov ako predchádzať vzniku zubného kazu a zároveň sa naučiť správne starať o svoje zuby, je dentálna hygiena. Bohužiaľ na Slovensku je stále málo ľudí, ktorí dentálneho hygiena navštevujú pravidelne. Mali by sme si dať ruku na srdce a považovať návštevu tejto ambulancie za nevyhnutnosť pred ročnou preventívnou prehliadkou u stomatológa. Na odporúčanie zubného lekára je niekedy nutné dentálneho hygienika navštíviť viackrát do roka. Tieto prípady sú však skôr výnimkou ako pravidlom. V každom prípade platí, že čistenie chrupu treba absolvovať minimálne raz do roka!
Mnohí z nás sa vyhovárajú na nedostatok času alebo bolesť pri čistení chrupu dentálnym hygienikom. Pravda je však taká, že sú to len prázdne výhovorky, ktoré nám majú zahnať výčitky svedomia.
 
Čo vám návšteva ambulancie dentálnej hygieny prinesie?
 
V prvom rade si užijete dobrý pocit z toho, že ste urobili niečo pre svoje zdravie a krásu. Pocit čistoty vo vašich ústach je nenahraditeľný. Najdôležitejšie však je, že týmto spôsobom predchádzate vzniku zubných kazov a následným často bolestivým ošetreniam u zubného lekára. Dentálna hygiena zároveň zamedzuje vzniku nepríjemného ochorenia, ktorým je paradontóza.
 
Ako prebieha návšteva u dentálneho hygienika?
 
Prvým krokom, ktorým proces v dentálnej ambulancii začína, je zistenie stavu vášho chrupu. Následne dentálny hygienik odstráni zubný kameň, pigmenty a prípadné bakteriálne povlaky. Chrup celkovo mechanicky vyčistí. Nesmieme zabudnúť na leštenie a fluoridáciu. Veľmi dôležitou časťou je konzultácia spojená s praktickou ukážkou toho, ako by mala denná starostlivosť o vaše zuby a ďasná vyzerať. Súčasťou dentálnej hygieny môže byť čiastočné alebo úplné bielenie zubov, ktoré je však finančne náročnejšie.
 
Ako by mala vyzerať každodenná starostlivosť o zuby?
 
Ideálom je čistenie zubov po každom jedle. To však pri súčasnom rýchlom životnom tempe nie je možné. Z tohto dôvodu je nevyhnutné detailné čistenie zubov minimálne dvakrát denne. Dentálny hygienik vám pomôže s výberom vhodnej zubnej kefky, pasty, nite a zubnej pasty, poprípade ústnej vody. Ukáže vám, akým spôsobom si máte chrup čistiť. Dôležité je čistenie medzizubných priestorov, na ktoré zabúdame a ktoré sú častou príčinou vzniku zubného kazu.
 
Prevencia má množstvo výhod, preto ju nepodceňujte!
 
Miroslava Miková