Čo s kilami navyše po Vianociach?

Čo s kilami navyše po Vianociach?

Vianoce sú pre mnohých z nás aj o dobrom jedle. Zatiaľ čo niektorí si doprajú z každého trošku, iní sa prejedajú a dôsledkom je niekoľko kíl navyše.

Extrémy sa nevyplácajú v žiadnom smere. Extrémom je na jednej strane odopieranie si chutných vianočných pokrmov úplne, na druhej strane je to prejedanie sa. Aj tu platí, že niet nad zlatú strednú cestu.

Ak patríte k tým, ktorí si počas vianočných sviatkov doprajú úplne všetko v neprimeranom množstve a potom bojujú s kilami navyše, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa ich zbaviť. Čo je dôležité?

Množstvá nezdravého jedla znižujte postupne

Po niekoľkých dňoch prejedania sa nemôžete od seba chcieť zvládnuť, napríklad deň bez jedla ako detox. Choďte na to pomaly a postupne. To znamená, že znížte porciu jedla na večeru. Ďalší deň si dajte zdravšie raňajky… Robte tak až dovtedy, kým sa nedostanete k pôvodným zdravým stravovacím návykom spred Vianoc.

Samozrejme, ak chcete nabehnúť na zdravé stravovanie, pretože ste jedli nezdravo dlhodobo, postupne si dávajte ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Znižujte spotrebu cukru, eliminuje polotovary, množstvo soli v jedlách a tak ďalej. Nikdy si však nedávajte viac ako jeden cieľ.

Pite veľa vody

Mnohí majú po Vianociach problém s nadúvaním spôsobeným konzumáciou veľkého množstva jedla, rôznych jeho kombinácií, pitím bublinkových a sladkých nápojov a podobne. S týmto problémom pomôže obyčajná čistá voda, poprípade bylinkové čaje bez cukru. Pite priebežne počas celého dňa, aby ste nepociťovali smäd.

Do jedálneho lístka zaraďte zeleninu

Organizmus potrebuje počas redukcie hmotnosti veľa výživných látok. Získate ich napríklad zo zeleniny. Jej výhodou je aj to, že obsahuje minimum kalórií a vďaka vláknine výborne zasýti. Dajte si zeleninu ku každému hlavnému jedlu. Ovocie jedzte dopoludnia, poprípade pred alebo po náročnej pohybovej aktivite.

Zdroj: pixabay.com

Hýbte sa

Pri chudnutí je až 80 percent úspechu strava. Zvyšok patrí pohybu, spánku, pozitívnemu mysleniu a tak ďalej. Avšak cvičenie vám pomôže spáliť kalórie navyše a hlavne vyformovať problematické partie. Na začiatok postačí každodenná svižná chôdza. Neskôr môžete chôdzu nahradiť džogingom a aspoň dva razy týždenne praktizovať silové cvičenia s váhou vlastného tela.

Zdroj: pixabay.com

Vypnite sa od moderných technológií

Pýtate sa, čo majú moderné technológie spoločné s chudnutím? Je toho viac. V prvom rade pri nich dennodenne trávime veľa času, ktorý sa dá venovať užitočnejším veciam. Ďalší dôvod je ten, že prispievajú k zvýšeným hladinám stresu. Stresujú nás rôzne statusy na sociálnych sieťach či spravodajstvo.

Čo s tým? Stanovte si denný limit na venovanie sa moderným technológiám a ideálne je, keď si aspoň raz týždenne dáte digitálny detox, teda vypnete počítač, mobil, tablet i televízor.
Mirka