Čierna ríbezľa je zdraviu prospešná. Prečo sa ju oplatí jesť?

Čierna ríbezľa je zdraviu prospešná. Prečo sa ju oplatí jesť?

Čierna ríbezľa sa pestuje v rôznych kútoch sveta. Samotné bobule sú zásobárňou železa, vitamínu C, antioxidantov a ďalších látok. Listy sú stvorené na prípravu čaju, ktorý bojuje proti zápalom.

Čierna ríbezľa na určitý čas upadla do zabudnutia, pretože na záhradách sa objavujú iné zdraviu prospešné plody, ako napríklad čučoriedky, maliny, arónia, černice či rakytník. Avšak aj dnes sa nájde mnoho tých, ktorí nedajú na účinky ríbezlí, vrátane tých čiernych, dopustiť.

Prečo sa oplatí čiernu ríbezľu pestovať a konzumovať?

Farba čiernych ríbezlí napovedá, že sú bohaté na antokyány, rastlinné zlúčeniny s antioxidačnými účinkami. To znamená, že chránia bunky pred poškodením oxidačným stresom a pôsobia proti vzniku mnohých ochorení.

Nezabúdajte, že sa zaraďujú medzi ovocie s najviac prospešnými účinkami pre zdravie. Podľa meraní antioxidačnej kapacity ORAC sa čierne ríbezle umiestňujú na popredných priečkach.

Samozrejme, pri obsahu antokyánov pozitívne účinky čiernych ríbezlí nekončia. Sú bohatou zásobárňou vitamínu C, vitamínov skupiny B, betakaroténu, železa, mangánu, draslíka, horčíka, vápnika i omega-6 nenasýtených tukov.

Zdroj foto: pixabay.com

Pozitívne účinky čiernych ríbezlí

Za jeden z najvýznamnejších benefitov pravidelnej konzumácie čiernych ríbezlí je považovaná skutočnosť, že posilňujú imunitný systém. Je to preto, lebo sú nabité antokyánmi stimulujúcimi makrofágy, ďalej vysokým množstvom vitamínu C a ďalšími prospešnými látkami. Ak vás často trápia bakteriálne alebo vírusové infekcie, dajte tomuto ovociu šancu.

Dlhodobý zápal v tele je považovaný za významný faktor pri vzniku chronických ochorení. Eliminovať zápalové procesy v tele môžeme rôznymi spôsobmi. Azda najdôležitejší zo všetkého je zdravý životný štýl a konzumácia protizápalových potravín. Medzi ne, rozhodne, patria aj čierne ríbezle. Pravidelná konzumácia týchto bobúľ môže pomôcť zmierniť aj chronické choroby, ako napríklad reumatoidnú artritídu.

Antokyány sú pokladom pre zdravie očí a srdca. Antokyány v spojení s rozpustnou i nerozpustnou vlákninou zastúpenou v tomto ovocí prospievajú tráveniu a zároveň predstavujú prevenciu ochorení čriev, vrátane rakoviny.

Tipy na konzumáciu čiernych ríbezlí

Čierne ríbezle majú svoju typickú chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému. Napriek tomu je najlepšie konzumovať ich čerstvé tak, ako ostatné druhy ovocia. Samozrejme, dajú sa pridať do smoothie, v kombinácii s iným ovocím si z nich urobiť sorbet alebo zmrzlinu. Fantázii sa medze nekladú.

Listy čiernych ríbezlí sú vhodné na čaj, semená na výrobu oleja

Ak vás často trápia respiračné ochorenia, ako chrípka, prechladnutie či angína, doprajte si šálku čaju z čerstvých alebo sušených listov čiernej ríbezle. Na jednu šálku vám stačia 2 čajové lyžičky sušenej drogy. Po niekoľkých minútach lúhovania zápar preceďte a pite po dúškoch.

Samozrejme, čaj sa dá využiť aj pri širokom spektre ďalších ochorení, ako napríklad hnačky, zápaly močového ústrojenstva a obličiek. Obzvlášť prospešný je pri bolestiach kĺbov, posilní imunitný systém, napomáha detoxikácii a stimuluje produkciu potu.

Okrem sušených listov vhodných na čaj či obklady v obchodoch zoženiete olej zo semien čiernej ríbezle. Je výborným zdrojom omega-6 tukov, ale aj antioxidantov, vitamínu C a ďalších látok potrebných pre pevné zdravie a vitalitu.
-m-