Cholesterol: Je naozaj strašiak pre naše telo alebo práve naopak?

V záplave informácií o zdravom životnom štýle, strave a rizikách srdcových ochorení sa opakuje jedno slovo - cholesterol. Jeho molekula obsahuje 27 uhlíkov a pozostávajú z neho všetky membrány v tele. Bez cholesterolu skrátka nemôže ľudské telo fungovať.  

(Ne)dôležitosť cholesterolu v tele

Hoci väčšina z nás cholesterol vníma negatívne, jeho prítomnosť je v našom tele nevyhnutná. Približne jednu tretinu cholesterolu prijímame každodenne v potrave a viac ako dve tretiny si telo vytvára v pečeni a črevách samo. Cholesterol je totiž súčasťou žlčových kyselín, pomocou ktorých sa vstrebávajú tuky. Je stavebným prvkom buniek , súčasťou  vitamínu D . Cholesterol je tiež  stavebnou jednotkou pohlavných a stresových hormónov. Pre fungovanie organizmu je tak nesmierne dôležitý a bez neho nemôže naše telo fungovať.

Základný rozdiel medzi dobrým a zlým cholesterolom je v tom, že dobrý cholesterol - HDL odvádza prebytočný cholesterol do pečene, odkiaľ smeruje do žlče a von z tela. Naopak, zlý cholesterol - LDL roznáša cholesterol do buniek celého tela a v prípade, že je ho priveľa, začne sa usádzať na stenách krvných ciev. „Cievna stena začne postupne hrubnúť a vzniká tzv. aterómový plát, ktorý cievu buď úplne uzavrie, alebo sa z neho uvoľní časť v podobe trombu, ktorý môže spôsobiť embóliu,“ vysvetľuje dopad zlého cholesterolu MUDr. Daša Kelényová z laboratória SYNLAB a dopĺňa: „Príčin vysokého cholesterolu je viacero, napr. genetika, metabolické poruchy, nezdravý spôsob života.“

Zdroj: freepik.com

K ohrozeným kategóriám patria aj mladí ľudia

Problémy s cholesterolom, ktoré sú spúšťačom kardiovaskulárnych ochorení postihujú až jednu tretinu celkového počtu obyvateľstva. Aj keď si väčšina ľudí myslí, že sa problémy s cholesterolom týkajú len starších, opak je pravdou. Podľa údajov laboratória SYNLAB má 23 % ľudí vo veku 30 rokov a až 40 % ľudí vo veku 40 rokov zvýšenú hladinu cholesterolu.1 Potenciálny vznik kardiovaskulárnych chorôb sa teda netýka len starších ľudí, ale ohrozenou skupinou sú aj mladší. Na to, že preventívne meranie hladiny cholesterolu v krvi by malo byť samozrejmosťou, poukazujú aj ďalšie dáta zozbierané v tomto roku na vzorke 184 tisíc respondentov. Podľa nich majú najväčší problém so zvýšenou hladinou cholesterolu šesťdesiatnici (56 %), následne päťdesiatnici (50 %) a až tak nasledujú ľudia vo veku ≤ 50 rokov (44 %). Testovanie hladiny cholesterolu u žien vo veku 60 a viac rokov prevažuje oproti mužským testovaniam. U ľudí vo veku 20-40 rokov prevažujú v počte testovaní o minimálne hodnoty muži. „Z preventívneho hľadiska odporúčam podstúpiť vyšetrenie aspoň raz za rok. Dôležité je otestovať, nielen  celkovú hladinu cholesterolu  ale aj LDL a HDL cholesterol. Odporúčam, aby test obsahoval aj vyšetrenie triglyceridov. To môže totiž odhaliť poruchy lipidov, ktoré sa pri testovaní samotného cholesterolu neprejavia. Triglyceridy sú základnou zložkou potravy, ktorá sa uvoľňuje z čreva a prenáša k syntéze do pečene a po 10 až 12 hodinách sa zmetabolizuje. Pokiaľ ale človek trpí poruchou premeny lipidov, triglyceridy ostávajú v krvi a pôsobia aterogénne.  Hodnoty je dôležité sledovať preto, aby sme zistili či sú zvýšené momentálnym nevhodným životným štýlom alebo je tento stav trvalý,“ vysvetľuje lekárka. Pozitívum, ktoré so sebou priniesli dáta laboratória SYNLAB je, že oproti minulým rokom má u ľudí testovanie hladiny cholesterolu stúpajúcu tendenciu.2

Hodnoty cholesterolu: Sú dobré či zlé? (HDL, LDL, triglyceridy) od Zdravoteka.sk - zobraziť vysvetlivky a podrobnosti

Môže byť nízky cholesterol problémom?

Hoci je známym strašiakom predovšetkým vysoká hladina cholesterolu, problémom môžu byť aj nízke hodnoty. Jednoducho, naše telo potrebuje optimálnu hladinu, ktorá zabezpečí normálne fungovanie organizmu. Nízka hladina cholesterolu so sebou prináša niekoľko nepríjemných prejavov. Typickými ukazovateľmi nízkej hladiny „zlého cholesterolu“ môže byť hnačka, vracanie, distenzia brucha, ale aj problémy s koordináciou či rovnováhou. Na druhej strane však svoje prejavy má aj nedostatok „dobrého cholesterolu“, a to zakalenie rohovky, nedostatok bielkovín v moči či ukladanie tuku pod kožou. „Preukázalo sa, že pokiaľ hladina cholesterolu klesne pod 2 mmol/l, nádej na prežitie pacientov je veľmi nízka. Ide vtedy o stav extrémneho vyčerpania,“ upozorňuje odborníčka. Tento typ poruchy je ale zriedkavý.

Udržiavajte si zdravý cholesterol

Dbať o svoje zdravie a zaujímať sa o hladinu cholesterolu by sa mali starší i mladší. Hoci existuje niekoľko doplnkov, ktoré dokážu pomôcť s hladinou cholesterolu, dôležité je dodržiavať týchto päť zásad:

  1. Jedzte zdravo – Pri udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu je základom zdravá strava. Neodporúča sa konzumovať mastné a vyprážané jedlá, sladené nápoje a ani priemyselne spracované produkty. Naopak, vhodné sú ryby – morské i sladkovodné, orechy, jablká, strukoviny, zelenina.
  2. Športujte – Cvičenie stimuluje látkovú výmenu v organizme a pomáha znižovať hladinu tuku v krvi. Rovnako tak posilňuje srdcový sval, zlepšuje kardiovaskulárnu vytrvalosť a udržiava pružné cievy. Okrem toho má mnoho ďalších výhod v podobe lepšej nálady, spánku a zvýšenej energie. Pri športovaní je však dôležité mať na pamäti, že by malo byť pravidelné a so strednou intenzitou.
  3. Kontrolujte si hmotnosť – Nadmerná hmotnosť môže zvyšovať hladinu zlého cholesterolu v krvi, a zároveň môže viesť k zúženiu ciev, srdcovým ochoreniam či mnohým iným zdravotným ťažkostiam. Udržiavanie primeranej hmotnosti je základom celkového zdravia.
  4. Vyhnite sa cigaretám a alkoholu – Dôležitým krokom pri udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu je obmedzenie fajčenia a požívania alkoholu. Obe sú okrem zvýšeného cholesterolu spojené aj s mnohými inými zdravotnými rizikami, vrátane rizika vzniku rôznych druhov rakoviny, chorôb pečene či dýchacích problémov.
  5. Pravidelne si merajte hladinu cholesterolu – Meranie hladiny cholesterolu v tele by malo byť pre včasnú diagnostiku pravidelné. Testovanie vám okrem merania aktuálneho stavu hladiny cholesterolu a účinnosti liečby môže slúžiť aj ako motivácia k zmene životného štýlu. „Spoľahlivosť testov je v aktuálnej medicíne na výbornej úrovni, stačí jednoduchý odber krvi a do 48 hodín máte výsledok svojho lipidového profilu,“ uzatvára MUDr. Daša Kelényová z laboratória SYNLAB.