Cestujete prvýkrát iba s batohom? Máme pre vás 6 praktických tipov

Cestovanie s batohom je pre začiatočníkov skvelým dobrodružstvom. Spísali sme niekoľko tipov, ktoré pomôžu všetkým, ktorí sa na svoj prvý výlet ešte len chystajú a nevedia si úplne rady.

Aké je na danom mieste počasie?

Nezabudnite na to, že na každej pologuli je iné počasie. Možno by vás v lete mohlo nemilo prekvapiť, že sa v danej destinácii s dobrým počasím naozaj nestretnete. Preto si vyhľadajte informácie o počasí a podľa toho sa zariaďte. Pri cestovaní s batohom sa zamerajte hlavne na teplé krajiny, kde si vystačíte s letným oblečením, plavkami a sandálmi.

Za nadbytočné kilá, ktoré vaša letenka nepokrýva, zaplatíte celkom dosť peňazí. Niekedy aj viac ako za samotnú letenku.

A kam to vlastne bude?

Kam chcete ísť a prečo? Idete kvôli nejakému zvláštnemu miestu alebo udalosti? Čo všetko ďalšie navštívite v prípade, že sa tam z nejakého dôvodu nedostanete?

Určite sa informujte vopred. Ak chcete ísť kvôli nejakej špeciálnej akcii, zistite si, či zoženiete vstupenky, a až potom si rezervujte letenky.

Zároveň majte záložný plán. Môže sa stať, že sa daná pamiatka práve uzavrie. Čo budete robiť? Kam vyrazíte? Vyhľadajte si alternatívy, nech to nemusíte robiť až na mieste.

Zistite si o danej krajine všetko, čo je potrebné

Určite si nezabudnite vyhľadať základné slovíčka, frázy, tradície a lokálne zákony. Miestni naozaj milujú, keď sa cudzinec snaží a skúša hovoriť ich rodnou rečou. Nemusíte byť dokonalí, cení sa samotná snaha, takže sa nehanbite a napíšte si do telefónu alebo diára pár slov a viet. Prípadne si kúpte slovník do vrecka.

Ešte dôležitejšie sú tradície a zákony. Každá krajina sa líši a neznalosť neospravedlňuje. Je naozaj trápne a neslušné ich ignorovať. Ste iba návštevník, tak sa podľa toho nezabudnite správať. Odmenou vám bude krásna dovolenka bez prešľapov a problémov.

Lacné letenky to istia

Nájsť lacné letenky nie je ťažké. Musíte len vedieť, kde hľadať!

Nájsť sa dajú napríklad na Skyscanneri, Pelikánovi, Xpedii a na mnoho ďalších portáloch. Keď letenku ponúka stránka, ktorú nepoznáte a ktorej nedôverujete, bežte priamo na leteckú spoločnosť a zistíte si ceny tam.

Pokiaľ ste vo svojom rozvrhu flexibilný, môžete si skontrolovať lety v jednotlivých mesiacoch a vybrať si tie najlacnejšie. Každý nemá možnosť si náhle vziať voľno a odletieť preč, takže pokiaľ vy môžete, hľadajte last minute letenky. Ceny zvyknú byť naozaj veľmi nízke.

Balíte? Nechajte polovicu vecí doma

Väčšina skúsených cestovateľov vám poradí, aby ste nechali väčšinu vecí doma. A je to skutočne tak. Nemusíte mať so sebou hromady oblečenia ako na módnu prehliadku. Dôležité sú veci, ktoré sa nedajú iba tak kúpiť. To znamená lieky, kvalitné topánky a špeciálne výrobky.

Než si všetko zabalíte, zistite si, čo do danej krajiny môžete vziať. Určite nechcete, aby vás na miestnom letisku odchytila kontrola a vypytovala sa.

Berte do úvahy jetlag

Pokiaľ nie ste zvyknutí, pripravte sa, že má cestovanie lietadlom určité nevýhody. Niekto je po lete veľmi unavený a dolámaný, ďalší trpia z klimatizácie na bolesť hrdla a tretí bojuje s bolesťou hlavy.

Nemusíte sa hneď báť choroby, telo si jednoducho len prešlo zmenou a snaží sa s ňou vyrovnať. Naordinujte si pár hodín pokoja, prípadne si dajte nejaký liek na bolesť alebo pastilku, ktorá uľaví od škrabania v krku.