Antúrie v byte

Antúrie sú tropické rastliny pôvodom z Južnej Ameriky, ktoré sa u nás pestujú pre trvanlivé kvety alebo okrasné listy. V črepníkoch niekedy dostať kúpiť druhy Anthurium scherzerianum s podlhovastými, kožovitými listami a oranžovočervenými kvetmi so špirálovite stočeným šúľkom a A. x cultorum s veľkými srdcovitými listami a červeno sfarbeným srdcovitým tulcom - nepravým kvetom.
 
Oba druhy môžeme úspešne pestovať v teplej miestnosti v blízkosti okien obrátených na východ alebo západ. Pri južnom osvetlení musíme rastliny tieniť, nakoľko intenzívne svetlo v letnom období spôsobuje popálenie listov. V zimných mesiacoch by sa teplota v miestnosti mala cez deň pohybovať okolo 20 až 23 °C a v noci 16 - 18 °C. Rastliny pomerne dobre znášajú aj krátkodobé nižšie teploty (8 až 10 °C), ak ich udržiavame v suchom prostredí. V teplom a suchom ovzduší ich polievame 1-2 razy do týždňa odstátou vodou a občas kropíme aj zvrchu alebo sprchujeme. V období intenzívneho rastu a kvitnutia prihnojujeme každé 2 týždne zriedeným minerálnym alebo organickým hnojivom (Floran, Vegaflor, OSM a L). Pri poklesnutí teploty v chladnom a podmračnom počasí nepolievame, ani nestriekame listy.
 
Antúrium pestujeme v hrubom vzdušnom substráte z bukového lístia, vláknitej vresoviskovej rašeliny, drveného penového polystyrénu a sekaného rašelinníka. Základ substrátu môže tvoriť aj hrabanka z bukového lesa, do ktorej zamiešame polystyrén a korok. Do substrátu sa odporúča pridať aj kúsky drevného uhlia, ktoré zabránia prípadnej hnilobe koreňov. Pri presádzaní dáme na dno nádoby asi 2-3 cm hrubú drenážnu vrstvu s polysterénom, čím zabezpečíme prístup vzduchu ku koreňom. Starú zeminu vytrasieme, korene uvoľníme a poškodené časti, prípadne spodnú  časť stonky odrežeme a rastlinu zasadíme hlbšie.  Antúrie, ktoré vytvárajú mladé odnože, môžeme oddeliť a zasadiť osobitne do malých črepníkov. Substrát v nádobe okolo rastliny zakryjeme vlhkým rašelinníkom, ktorý upraví požadovanú reakciu závlahovej vody a udržuje vlhkú mikroklímu. Po presadení rastliny 1-2 týždne nepolievame na korene, iba jemne rosíme listy. Na teplom, uzavretom a mierne zatienenom mieste zakorenia o 3 - 4 týždne. Antúrie niekedy napádajú  vošky, ktoré likvidujeme prípravkom Pirimor. V dobrých podmienkach kvitnú takmer po celý rok, len v zime majú 2 - 3 mesiace prestávku pre nedostatok svetla.

Tip: Kde zohnať krásne umelé kvety: https://www.shopinguj.sk/kvetinove-dekoracie