Aký typ elektrického kladiva si vybrať?

Aký typ elektrického kladiva si vybrať?

Medzi najčastejšie používané elektrické náradie (a teraz myslíme tak „káblové“ ako aj akumulátorové) patria jednoznačne vŕtačky. Aspoň jednu totižto nájdete takmer v každej domácnosti.

Chcete vŕtať alebo skôr sekať?

Elektrické vŕtačky však nestačia na všetko. Určite sa už mnohí z vás stretli so situáciou, keď aj kvalitná vŕtačka dostala zabrať. V takýchto prípadoch je lepšou voľbou použitie elektrického kladiva. Tých je však viacero druhov. Aké sú medzi nimi rozdieli?

Začnime vŕtacími kladivami. Tie si poradia aj s materiálmi, s ktorými majú niekedy vŕtačky problém, napríklad s tvrdým betónom. Využiť sa však dajú dokonca aj na miešanie farieb, či rôznych stavebných hmôt. Mávajú pneumatický príklep, ktorý na svoju prácu využíva vzduchový piest.

Potom sú tu sekacie kladivá, ktoré na rozdiel od tých vŕtacích nerotujú, ale (ako ich názov napovedá) iba sekajú. Celý výkon motora tak využívajú k úderu. Najvhodnejšie sú na ľahšie demolácie, či na odstránenie omietky, alebo obkladačiek.

Stačí vám kombinované kladivo alebo potrebujete najťažší kaliber?

Keď skombinujete vlastnosti vŕtacieho a sekacieho kladiva, získate kombinované kladivo. Takéto kladivá logicky umožňujú aj vŕtanie aj sekanie. Vhodné sú na menej náročné práce, keďže ako to býva pri podobných kombinovaných nástrojoch zvykom, sú dobré vo všetkom, ale v ničom „majstri“. Ak vás teda čakajú náročnejšie práce, lepšou voľbou bude konkrétne vŕtacie alebo sekacie kladivo.

A nakoniec sme sa dopracovali k najťažšiemu variantu elektrických kladív, konkrétne k výkonným búracím kladivám. Podobne ako sekacie kladivá ani búracie nerotujú. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi je ten, že s búracím kladivom zvládnete aj oveľa náročnejšie demolačné práce, či vysekávanie drážok, alebo odsekávanie betónu.