Akú tlačiareň do domácnosti? Atramentovú alebo laserovú?

Akú tlačiareň do domácnosti? Atramentovú alebo laserovú?

Tlačiareň síce nepatrí k úplne bežnému vybaveniu domácností, ale rozhodne je vybavením praktickým. Veď každý z nás potrebuje občas vytlačiť nejaké dokumenty a ak patríte k zástancom uchovávania spomienok „po starom“, môžete si v pohodlí domova tlačiť svoje fotografie a ešte aj ušetriť.

Ak tlačíte aj fotografie, jasnou voľbou je atramentová tlačiareň

Akú tlačiareň si však domov zaobstarať? Dva najrozšírenejšie typy tlačiarní sú atramentové a laserové. Povedať jednoznačne, ktorý z týchto dvoch typov je pre domácnosti vhodnejší, sa nedá. Ich rozdiel totižto nie je len v tom, že atramentové tlačiarne používajú atramentové náplne a laserové zase tonery Xerox (alebo inú značku). Pri výbere veľmi záleží od toho, čo chcete tlačiť. A áno, teraz sa vrátime k úvodu a k spomínaným dokumentom a fotografiám.

Ak si s obľubou dávate niektoré zo svojich fotografií tlačiť, jednoznačnou voľbou bude pre vás atramentová tlačiareň. Reprodukcia farieb a celkovo kvalita vytlačených fotiek je pri atramentových tlačiarňach v porovnaní s laserovými podstatne vyššia. Potešiť vás môže aj fakt, že pri kúpe atramentovej tlačiarne niečo ušetríte, keďže vo všeobecnosti sú lacnejšie ako laserové tlačiarne.

V prípade, že tlačíte výlučne dokumenty, má zmysel investovať do laserovej tlačiarne

Pre koho je teda lepšia laserová tlačiareň v domácnosti? Dalo by sa povedať, že pre každého, kto si doma netlačí fotografie. Áno, laserové tlačiarne sú o niečo drahšie, ale ak doma tlačíte výlučne dokumenty, je to pre vás lepšia voľba.

Dokonca nezáleží ani na objeme tlače. Ak tlačíte veľa, poteší váš vyššia rýchlosť tlače. Ak tlačíte len občas, nebudete si musieť robiť starosti s prípadným zasychaním, keďže farebný prášok v toneroch na rozdiel od atramentu v náplniach skrátka nezasychá.

A viete, že ani s tou vyššou cenou laserových tlačiarní to nie je také jednoznačné? Obstarávacie náklady sú síce vyššie, ale samotná prevádzkové náklady sú nižšie. Niežeby tonery HP boli lacnejšie ako náplne HP. Ich cena je podobná. Rozdiel je v tom, že toner vytlačí násobne viac strán ako atramentová náplň.