Ako zvládnuť blížiacu sa energetickú krízu?

Po kríze spôsobenej koronavírusom sme sa celkom plynulo presunuli do krízy vyvolanej vojnovou situáciou na Ukrajine a už niekoľko mesiacov počúvame o energetickej kríze, ktorá nás má zasiahnuť už túto zimu. Katastrofické scenáre sa v našich mysliach častokrát znásobujú, a to nám môže spôsobiť až úzkostné stavy. Je vôbec možné v takejto situácii nepodľahnúť panike a vyjsť z nej na konci víťazne?

„Najčastejšie radím ľuďom, aby prestali pozerať správy. Naháňajú viac strachu ako istoty. Hľadajú vinníkov namiesto riešení,“ vysvetľuje Andy Winson. Je to však len jeden z prvých krokov na ceste. Podľa medzinárodne uznávaného transformačného lídra a autora knihy Mysli, konaj, zbohatni, je rovnako dôležité prestať sa spoliehať na štát alebo zamestnávateľa. „Obetujte svoje pohodlie. Teraz je potrebné sa uskromniť vo výdajoch, ktoré neprinášajú peniaze späť. Ak starý spotrebič funguje, napríklad televízor či počítač, kupovať nový je zbytočný luxus,“ dodáva. Poslednými dvoma krokmi sú spojenie sa s ľuďmi, ktorí vidia riešenia, sú nohami na zemi a v mysli pozitívni a v neposlednom rade investícia do seba a vlastného vzdelávania.

V blízkej i vzdialenejšej minulosti máme množstvo príkladov ľudí, ktorí podobné situácie videli ako príležitosť niečo zmeniť. Ak hľadáte inšpiráciu, potom môžu byť pre vás inšpiratívni ľudia. Keď sa bližšie pozriete na ich život, možno si všimnete, že viacerí z nich a nie raz prešli finančným bankrotom. Ako je vôbec možné, že napriek takémuto zásahu sa pomerne rýchlo postavili na nohy a obnovili, prípadne dokonca zväčšili svoje pôvodné bohatstvo? „Bohatí ľudia majú určite pozitívny vzťah k peniazom. Vnímajú ich ako prostriedok k zlepšovaniu kvality života. Hlavne pochopili, že aby mal človek peniaze, potrebuje ovládnuť určitú finančnú a obchodnú gramotnosť. Vedia, že peniaze fungujú na základe určitých princípov a pravidiel, ktoré dodržiavajú,“ vysvetľuje Andy Winson. Pozitívny vzťah k peniazom však nie je o mamone a nazhromažďovaní stále väčšieho množstva finančných prostriedkov.

Ako teda nahliadnuť do mysle bohatých a aké tajomstvá tam môžeme nájsť? „Zažil som už viacero kríz vo svojom živote. Posledná, covid-lockdownová, mi dala veľmi veľa do ďalšieho života. Uvedomil som si, že ak budem filtrovať negatívne správy alebo ich úplne ignorovať, dáva mi to kľud pre mňa a väčší pocit istoty, že všetko je v poriadku,“ hovorí Juraj Rečlo, absolvent kurzu Tajomstvo mysle bohatých. „Finančný úspech môže byť dosiahnuteľný aj s ľahkosťou a nemusí byť za tým len tvrdá práca. Pokiaľ človek vie, čoho sa má držať a akou stratégiou sa riadiť, tak sa dá úspech dosiahnuť aj ľahko. Je to uhol pohľadu,“ vysvetľuje.

Vo svojom okolí sa častokrát stretávame so spojeniami ako „nezaslúžený úspech“, „pre neho je to také jednoduché“, ale aj so závisťou a predpokladom, že to že je niekto bohatý znamená, že druhý musí byť kvôli tomu chudobný. Rôzne podobné myšlienky následne vytvárajú náš niekedy až nezdravý vzťah k peniazom a finančnému úspechu. Nedostatok financií na bežné fungovanie je pochopiteľným zdrojom strachu a úzkosti a nie vždy je riešiteľný bez pomoci niekoho iného. Vo väčšine prípadov si ale vlastným vzdelávaním a rozvojom svojich zručností vieme otvoriť ďalšie príležitosti, ktoré nám situáciu pomôžu vyriešiť. Dôležité je nenechať sa strhnúť negatívnou emóciou a strachom a uvedomovať si možnosti, čo môžeme my sami spraviť pre to, aby sme sa mali lepšie.