31. OKTÓBER – SVETOVÝ DEŇ SPORENIA. SPORÍTE SI AJ VY V ŤAŽKÝCH ČASOCH?

Pamätáte si ešte na rozprávku O troch grošoch? Prináša jednoduchý a účinný návod, ako hospodáriť a najmä sporiť počas života. „Každé sporenie musí stáť na troch pilieroch – krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Rovnako ako naše finančné ciele, ktoré sa v priebehu života menia,“ tvrdí Marek Švantner, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK. Pripravil si účinné rady, ako nastaviť rozpočet a sporenie, a to aj v ťažších finančných časoch. Ideálnou chvíľou, kedy začať, je napríklad aj blížiaci sa Svetový deň sporenia, ktorý pripadá na 31. október.

Prvým krokom pri sporení je tvorba rezervy. Tá spadá pod krátkodobé sporenie a cieľom je pri nej tvorba finančnej rezervy aspoň vo výške šiestich mesačných príjmov. „Tieto peniaze síce máme kedykoľvek k dispozícii, no slúžia len v nepredvídateľných situáciách, ako je napríklad strata zamestnania alebo pokazené auto,“ vysvetľuje Marek Švantner. Čo je však pri dostatočnej rezerve ešte dôležitejšie, že v kritickej situácii nesiahneme po nepremyslenom čerpaní nevýhodného krátkodobého úveru.
Ďalším krokom je strednodobé sporenie, ktoré je určené na vykrytie plánov v horizonte päť až desať rokov a poslúži napríklad na kúpu nového auta, výmenu nábytku alebo rekonštrukciu bývania. „Posledným pilierom je dlhodobé sporenie, do ktorého spadá investovanie, a teda tvorba dlhodobého zabezpečenia napríklad na dôchodok, na predčasné splatenie hypotéky alebo na štúdium detí,“ vysvetľuje odborník.

NA NASPORENÉ PENIAZE SA NESIAHA

Odborníci na financie upozorňujú, že ani aktuálne rekordné zdražovanie a celkové zhoršenie ekonomickej situácie nie je dostatočným dôvodom, prečo siahnuť na úspory. Tomu by malo predchádzať najskôr dôkladné zhodnotenie príjmov a výdavkov v domácnosti. „Zo skúseností viem, že pri audite rozpočtu a pri bežnej spotrebe sa takmer vždy nájdu voľné peniaze, ktoré sme schopní presmerovať práve na sporenie a tvorbu rezervy. Ak je doba napnutá už dnes, nie je vylúčené, že môže byť ešte horšie. Preto je nevyhnutné prekopať rozpočet, znížiť možno zbytočné výdavky a financovať iba nevyhnutné potreby,“ radí Marek Švantner. Príkladom nesprávneho nákupného rozhodnutia je emotívny nákup  najnovšieho smarfónu alebo značkového oblečenia na úver alebo na úkor rezervy.

TIPY ODBORNÍKA: KDE ŠETRIŤ?

  • Reštaurácie, denné menu, káva

Tu nám podľa odborníka uchádza mesačne najviac peňazí. A keďže ide o menšie jednorazové sumy, málokedy si to uvedomíme v reálnom čase. „Ceny išli dramaticky hore, čo sme pocítili nielen pri nákupe potravín, ale aj pri cenách napríklad za denné obedové menu. To sa v hlavnom meste pohybuje na úrovni sedem eur. Ak si zvyknete objednávať pracovný obed každý deň, mesačne len za obedy zaplatíte 140-150 eur,“ hovorí odborník. Hoci ceny v potravinách taktiež rastú, domácu stravu si dokážete navariť vždy na viac dní, prípadne ňou vykryť aj večere. Vychádza tak vždy lacnejšie ako jedlo z reštaurácie, kde do cenotvorby vstupuje oveľa viac faktorov.
 

  • Doprava  

„Dnes má rodina už bežne dve autá. Ceny paliva stúpli takmer dvojnásobne, plná nádrž tak môže vyjsť aj na 100 eur,“ upozorňuje odborník. Zároveň radí: „Ak je to možné, naplánujte si cesty tak, aby ste využívali len jedno auto v rodine, prípadne zvážte, či vám cesta hromadnou dopravou nebude trvať kratšie, pričom vás odbremení aj od hľadania miesta na parkovanie, ktoré je takisto často spoplatnené.

  • Alkohol a cigarety

O tom, že nejde o zdravé zvyky, asi nemusíme hovoriť, málokto si však uvedomuje, koľko peňazí odchádza mesačne aj na ne. „Ak by sme počítali s priemernou sumou za škatuľku cigariet 4 eurá a s počtom dní v mesiaci, len za cigarety zaplatíme mesačne okolo 120 eur. V prípade dvoch fajčiarov v jednej domácnosti táto suma narastá na 240 eur mesačne, čo je vyše 2 800 eur ročne. S touto sumou by sa dalo skutočne pekne pracovať pri nastavení pravidelného investovania,“ tvrdí Marek Švantner. Čo sa týka alkoholu, značne ho predražuje aj posedávanie v krčme.

  • Dovolenky, cestovanie

„Rozumiem, že každý potrebuje občas vypnúť,“ hovorí odborník. No podľa neho sa pri výbere relaxu a dovolenkových destinácií rozhodujeme impulzívne a často volíme drahšie riešenia a atraktívnu exotiku. „Kvalitne si oddýchnuť sa dá aj na Slovensku. Exotika neutečie. Navyše, ak si dáme rok od dovolenky v zahraničí pauzu, môžeme sa na ňu lepšie finančne pripraviť a užiť si ju bez finančných stresov,“ dodáva.

ZAČNITE SPORIŤ UŽ DNES

Nesporíte si? Začnite, a ideálne už dnes. Sporenie je o disciplíne a na tej sa dá pracovať tiež. Motiváciou môže byť fakt, že tí, ktorí dlhodobo sporia a vytvárajú rezervy, nepociťujú ani napriek ťažším finančným časom a zdražovaniu pnutie v rozpočte. „Platí, že financie efektívne rozložíme podľa pravidla ideálnych finančných mier, kde 10 % z príjmu ide na krátkodobé sporenie, 20 % na dlhodobé sporenie – investovanie, 30 % na úvery, 40 % na spotrebu. Postup je nasledujúci. Hneď ako príde výplata na účet, najskôr si odložte na sporenie, potom zaplaťte všetky účty a to, čo vám ostane, môžete rozumne minúť,“ radí Marek Švantner. Zároveň dopĺňa: „Banky ponúkajú rôzne sporiace účty alebo podúčty, ale najefektívnejší spôsob je otvoriť si účet bez karty, aby ste nemali tendenciu míňať peniaze, a optimálne aj s nulovým poplatkom za vedenie účtu.“


Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK: Róbert Varšányi, marketingový manažér, 0904 755 149, robert.varsanyi@partnersgroup.sk.  

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS GROUP SK aj na www.partnersgroup.sk.