• 13.07.2023

Ako začať nový život - po rozchode

Rozchod je vždy bolestivý. Najmä keď to príde vo chvíli, kedy nečakáte. Nič však s touto situáciou nezmôžete. V tomto momente sa pre vás na istý čas stanú najlepšími kamarátkami vreckovky a prebdené noci. Dostať sa z rozchodu nie je ľahké, ale je to možné. Niekomu to trvá mesiac, niekomu rok. Neexistujú však žiadne pravidlá, ako sa z tohto stavu dostať. Sú len osvedčené rady, ktoré pomáhajú.

Vyplačte sa, smútku neutečiete

Aj po rozchode stále dúfate, že si to ten váš „ex“ rozmyslí a vráti sa späť. Najhoršie sú prvé dni, kedy sa nedokážete sústrediť, ani sa tešiť z vecí, ktoré boli pre vás predtým nesmierne dôležité. Ak keby ste vyhrali v športke milión euro, neriešite to. Vy máte svoj svet, ktorý je zahalený smútkom, plačom a najmä nezodpovedanými otázkami. Nezostáva vám preto nič iné, len sa poriadne vyplakať.

Naučte sa žiť sama so sebou

Doteraz ste vždy žili s niekým, kto bol vašou oporou v dobrom aj zlom. Podriaďovali ste mu svoj život a snažili sa spraviť všetko čo najlepšie. S tým je na istý čas koniec. Musíte sa naučiť žiť pre seba. Robiť to, čo baví vás. Aj keď zo začiatku to budú hodiny premáhania a výhovoriek. Začnite behať, choďte do prírody alebo na kurz kreslenia. Odkladali ste návštevu opery? Teraz je najvyšší čas si plniť svoje sny. Dôležité je robiť veci s radosťou.

Urobte si poriadok vo svojich veciach

Jedna z najťažších vecí po ukončení vzťahu vôbec, je odstrániť so svojho okolia všetko, čo vám pripomína minulosť. Nemusíte veci hneď vyhadzovať do smetia. To by ste mohli časom ľutovať. Predsa len sa vám s predmetmi viažu aj krásne spomienky. Poukladajte ich a odložte do väčšej škatule a uložte na miesto, kam tak často nechodíte a nemáte ho na očiach.

Stretávajte sa s ľuďmi

Najhoršie, čo môžete spraviť, je zavrieť sa pred okolitým svetom medzi štyri steny a izolovať sa od ostatných. Stretávajte sa s ľuďmi. Napíšte kamarátke, ktorú ste už roky nevideli, pretože ste ju nevedeli vtesnať medzi partnera, zamestnanie a svoj odpočinok. Teraz je čas si vyraziť na party kamarátovho kamaráta. Aj keď pri príchode poznáte iba jednu osobu, odchádzať budete s plným mobilom nových kontaktov. Čo vy viete, možno práve medzi nimi na vás čaká vaša nová láska.

Cestujte a spoznávajte nové miesta

Zoberte najlepšiu kamarátku a spravte si výlet. Trebárs aj pár kilometrov od domova. Stačí ak vypadnete aspoň na víkend zo zabehaného kolobehu a spoznáte nové pekné miesto na zemi. Ale pozor! Nesnažte sa cestovať do miest, s ktorými sa vám viažu aj keď pekné spomienky, ale sú spojené s vašou ex láskou. Mohlo by to narobiť viac škody ako úžitku.

Žite tu a teraz

Nemyslite na budúcnosť a ani sa neutápajte v spomienkach na niečo, čo je už dávno za vami. Znie to ako klišé, ale tešte sa z každého dňa, akoby bol posledný. Rozchody, žiaľ, patria k životu ako soľ a chlieb. Všetko zlé je na niečo dobré a určite nás čaká niekde niečo ešte lepšie. Chce to len čas.

Autor: Andrea Z.