Ako si vybrať vibračnú plošinu?

Vibračná plošina vám prinesie efektívnejší tréning za menej času, ktorý strávite cvičením.
Vďaka vibráciám sa vaše svaly lepšie zapájajú a skvelé výsledky dosiahnete skôr, ako pri bežnom tréningu bez plošiny. Treba si však uvedomiť, že ani vibračná plošina nie je zázračný prostriedok na chudnutie. Nebude fungovať bez poriadnej dávky vášho úsilia a motivácie.  Ak však budete na plošine trénovať s plným nasadením, môžete sa spoľahnúť, že vibračná cvičebná plošina vám pomôže vyformovať a spevniť postavu.

Predtým, ako sa pozrieme na dôležité parametre, ktoré si  je potrebné pri výbere vibračnej plošiny všímať, si najskôr v skratke predstavíme 3 typy vibračných plošín, z ktorých si môžete vybrať.

Aké typy vibračných plošín existujú?

Oscilačné vibračné plošiny

 • Prvým typom vibračných plošín na cvičenie sú oscilačné vibračné plošiny, ktoré sa bežne používajú na redukciu tuku a taktiež pôsobia  na lymfatický systém. Oscilačné vibračné plošiny sa jednoducho používajú, takže sú vhodné na cvičenie doma. Tieto plošiny fungujú tak, že stimulujú pohyb pri chôdzi a zapájajú bočné svaly stehien, svaly dolnej časti chrbta a stabilizačné svaly. Plošina obsahuje stredové ramienko, ktoré spôsobuje, že sa plošina na jednom konci dvíha hore a na druhom konci zase klesá dole.
 • Rýchlosť sa udáva v Hz (počet opakovaní za sekundu, keď sa povrch dostane do najnižšej/ najvyššej polohy), pričom väčšina oscilačných vibračných plošín pracuje pri rýchlosti 10 - 20 Hz.
 •  Vyššia trajektória v kombinácii s nižšou rýchlosťou predstavuje vhodné podmienky na chudnutie; naopak nižšia trajektória v kombinácii s vyššou rýchlosťou je vhodnejšia na silový tréning.

Triplanárne stroje

 • Triplanárne stroje používajú na posilňovanie a zvyšovanie hustoty kostí.
 • Platí tu však isté obmedzenie. Tieto vibračné plošiny by nemali používať ľudia s kĺbovými problémami, pretože náhle zmeny smeru a oscilácia môžu viac namáhať kĺby. Kvalitnejšie modely však majú tlmenie nárazov, ktoré tento problém eliminuje.
 •  Vibračné plošiny majú menšiu amplitúdu (rozkyv), ale väčšiu rýchlosť ako štandardné stroje.

Vibračné plošiny s duálnym pohybom

 • Duálne vibračné stroje sú najlepšie vibračné plošiny, ktoré dosahujú profesionálnu úroveň. Tieto vibračné plošiny kombinujú oba typy vibrácií: vibrácie, ktoré využívajú oscilačné vibračné plošiny aj vibrácie triplanárnych vibračných plošín.
 • Vibračné plošiny s duálnym pohybom sú ideálne na redukciu tuku ako aj na posilňovanie svalov. Takže či už je vašim cieľom schudnúť, alebo spevniť telo, tento typ vibračnej plošiny vám zaručí kvalitný tréning.
 •  Vďaka ich špeciálnej konštrukcii dochádza k pohybu pod podložkou v troch rôznych uhloch súčasne.

Lineárne vibračné plošiny

 • Lineárne vibračné plošiny používajú lineárne vibrácie. To znamená, že sa pohybujú v lineárnej rovine smerom nahor a nadol.
 • Lineárny pohyb je prospešný pre uvoľnenie svalov a zlepšenie obehového systému.
 •  Sú menej vhodné na posilňovanie alebo chudnutie, pretože nezapájajú svaly tak intenzívne ako iné typy strojov.

7 parametrov, ktoré vám pomôžu vybrať vibračnú plošinu

Nosnosť vibračnej plošiny

Ide o dôležitý parameter, na ktorý nesmiete zabudnúť pri výbere plošiny na cvičeie. Tento údaj si určite podľa hmotnosti osôb, ktoré budú na plošine cvičiť. Modely vibračných plošín  môžu mať nosnosť až 150 kg. Odporúča sa však vybrať si model s nosnosťou mierne prevyšujúcou najvyššiu hmotnosť osoby, ktorá bude na plošine cvičiť, aby ste si vytvorili bezpečnú rezervu.

Hmotnosť vibračnej plošiny

Vibračné cvičebné plošiny sa dodávajú v rôznych hmotnostiach, pričom ľahšie modely majú hmotnosť okolo 10 kg a ťažšie vibračné plošiny, ktoré majú aj madlá môžu vážiť až 25 kg.
Ak chcete model, ktorý sa ľahko prenáša, hľadajte taký, ktorý má kolieska. Ak chcete mať istotu lepšej stability, zvoľte si plošinu s pevným rámom.

Madlá

Niektoré vibračné plošiny sú vybavené madlami na držanie alebo na lepšiu stabilitu. Madlá pomáhajú tým, ktorí pri cvičení potrebujú oporu.

Vibrácie

Vibračnú plošinu možno nastaviť na niekoľko úrovní intenzity vibrácií, pričom najdrahšie modely majú viac ako 30 rýchlostí. Intenzívne vibrácie sú vhodné na silový tréning. Stredná úroveň vibrácií viac vyhovuje tvarovaniu svalov a nižšie rýchlosti môžete využiť na masáž po tréningu.

Amplitúda

Amplitúda alebo jednoducho povedané rozkyv predstavuje hĺbku vibrácií. Udáva sa v milimetroch za sekundu. Čím vyššia je amplitúda, tým intenzívnejší bude váš tréning.

Povrch vibračnej plošiny

Odporúčame vám vybrať si model s protišmykovou úpravou povrchu plošiny. Niektoré modely môžu mať aj špeciálny masážny alebo vrúbkovaný povrch. Toto kritérium zvážte aj podľa toho, na čo chcete vibračnú plošinu primárne využívať.

Veľkosť plochy vibračnej plošiny

Podobne ako pri predošlom kritériu, aj tu je dôležité zodpovedať si otázku, ako budete plošinu najčastejšie využívať. Ak je vašim zámerom cvičenie v stoji,  postačí vám veľkosť 40 x 50 cm. Ak však chcete pomocou vibrácií primárne relaxovať, oceníte väčšiu plochu.