• 08.11.2022

Ako sa zbaviť vší?

Vši sa šíria najmä v detských kolektívoch kvôli tomu, že deti sú v blízkom kontakte. Ak sa vám stalo, že vaša ratolesť doniesla zo škôlky či školy vši, nezúfajte. Existuje niekoľko prírodných tipov, ako sa týchto neželaných návštevníkov v detských vlasoch zbaviť.

Niekedy trvá pomerne dlho, kým zistíte, že vaše dieťa má vo vlasoch vši. Zbystrite pozornosť, ak sa často škriabe vo vlasoch, spozorujete červené hrbolčeky na temene hlavy, krku či ramenách alebo má ťažkosti so spánkom. Vši sa dajú spozorovať aj voľným okom. To isté platí pre hnidy.

Samozrejme, vši sa môžete pokúsiť odstrániť prostriedkom z lekárne vo forme šampónu alebo spreju. Problém je v tom, že obsahujú „chémiu“ a o niekoľko dní je potrebná ďalšia aplikácia, pretože nezabíja hnidy, teda vajíčka, hoci výrobcovia sľubujú opak. V lekárňach a dobrých drogériách zoženiete aj prírodné prostriedky proti všiam, ktoré sú k vlasom a pokožke hlavy šetrnejšie.

Čo sa ešte oplatí vyskúšať?

Mokré česanie

Mokré česanie je behom na dlhšiu trať, avšak funguje. Najskôr naneste na vlasy detský kondicionér a nechajte ho pokojne pôsobiť aj hodinu. Následne si vezmite hrebeň s jemnými zúbkami, tzv. všiváčik a začnite s vyčesávaním. Je dôležité, aby ste to robili po pramienkoch od korienkov až po končeky. Následne vlasy umyte šampónom. Avšak nezabudnite, že ak sa chcete vší zbaviť čo najskôr, vlasy hustým hrebeňom prečesávajte aspoň raz denne a každé tri dni kúru s detským kondicionérom a mokrým česaním zopakujte. Robte tak po dobu dvoch týždňov.

Esenciálne oleje

S odstránením vší vám môžu pomôcť aj niektoré esenciálne oleje. Existujú aj také, ktoré dokážu usmrtiť nielen vši, ale aj hnidy. Za vyskúšanie stojí čajovníkový a levanduľový esenciálny olej. Vhodný je aj olej ylang-ylang. Oleje zmiešajte v primeranom množstve so základovým olejom, napríklad olivovým alebo kokosovým, naneste na pokožku hlavy a celú dĺžku vlasov a nechajte pôsobiť čo najdlhšie. Potom vlasy umyte a vyčešte hrebeňom s hustými zubami.

Extra panenské oleje

Ak nemáte k dispozícii esenciálne oleje, tak použite extra panenské oleje, ako napríklad mandľový, kokosový či olivový Jednoducho ich naneste na vlasy, nechajte pôsobiť a vyčešte. Potom vlasy umyte šampónom a proces opakujte každý deň po dobu jedného týždňa.

Nezabúdajte na hygienu

Vši sú nepríjemným hosťom v domácnosti a niekedy je náročné zbaviť sa ich. S trochou trpezlivosti to však ide. Okrem pravidelného vyčesávania vší a hníd je dôležité dezinfikovať kefy a hrebene, prezliecť posteľné prádlo, vymieňať uteráky a prať ich pri vysokej teplote. Nezabudnite ani na dôkladné vysávanie. Vlasy vyčesávajte vo vani alebo v sprchovom kúte, pretože vši a hnidy ľahko spláchnete.

Mirka