Ako s deťmi zvládnuť začiatok školského roka? Poradia odborníci

Ako s deťmi zvládnuť začiatok školského roka? Poradia odborníci

Prechod z prázdninového do školského režimu alebo úplne prvý nástup dieťaťa do školy môže potrápiť nejedného rodiča. Čo robiť, aby na začiatok školského roka nezostali rodičom len trpké spomienky, poradia odborníci z praxe. Portál nm.sk organizuje v stredu, 7. septembra o 19:00 hod. diskusiu o tom, ako s deťmi zvládnuť školský rok, najmä jeho začiatok.

 „Slniečko septembra, ružové jabĺčko okolo školy sa kotúľa ľahučko,“ hovorí vo svojej básni Ján Kostra. September však pre väčšinu rodín so školopovinnými deťmi práve poetickým obdobím nie je. Nákup školských pomôcok, „preladenie“ sa z prázdninového režimu, rodičovské združenia a do toho všetkého zladenie mimoškolských aktivít...

Ako to všetko ustáť, aby sme sa s nástupom nového školského roka nezbláznili? Na tieto i mnohé ďalšie otázky budú hľadať odpovede hostia septembrovej diskusie „Musí byť škola len strašiak?“. Pozvanie prijali psychológ a špeciálny pedagóg Viktor Križo, detská psychologička Lucie Kotková a riaditeľka základnej školy v Kecerovciach Alena Davidová. Diskusiu bude moderovať šéfredaktor portálu nm.sk Ján Heriban.

Odborníci sa dotknú aj problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť počas školského roka. „Napríklad, čo robiť, ak má dieťa ťažkosti s učením, je hyperaktívne, alebo ako postupovať a čo si všímať, ak máme podozrenie, že naše dieťa je šikanované. V druhej časti diskusie bude priestor aj na otázky divákov,“ hovorí Ján Heriban.

Výzva pre deti, ale aj pre rodičov

Začiatok školského roka je ako pre deti, tak aj pre rodičov vždy veľkou výzvou. Obzvlášť ak deti prekročia školské brány úplne prvýkrát. Po tom, čo boli zvyknuté na voľne strávený čas plný hier, zasadnú do školských lavíc, kde sa od nich bude vyžadovať ticho a sústredenosť. Stretávajú nových spolužiakov, nadväzujú nové priateľstvá a učia sa, ako fungovať v kolektíve. Prvý raz si sadnú k domácim úlohám a postupne sa nastavia na nový denný režim školopovinných detí. Pre deti, ktoré sa po prázdninách opäť vracajú do školy, je nástup jednoduchší, no aj pre ne je koniec prázdnin a nástup do vyššieho ročníka neľahkou skúškou.

Riaditeľka Alena Davidová: „Škola nie je strašiak, ale miesto zážitkov, zábavy, priestor, kde sa ponúkajú nové možnosti.“

Preto je veľmi dôležité, aby rodičia vedeli, ako sa na nástup detí do školy pripraviť, a tak eliminovať množstvo stresu. „Na všetko, čo v živote robíme, sa pripravujeme. Možno si to ani neuvedomujeme. Chystáme si veci do práce, pripravujeme sa na slávnostný obed, pred tréningom sa rozcvičujeme... A robíme to hlavne preto, aby sme redukovali stres alebo znižovali množstvo negatívnych emócií. Takisto je dobré sa pripraviť aj na návrat do školy. Pomôže to dieťaťu, ale aj rodičom nastaviť sa na pozitívnu vlnu, že škola nie je strašiak, ale miesto zážitkov, zábavy, priestor, kde sa ponúkajú nové možnosti,“ vysvetľuje hostka pripravovanej diskusie, riaditeľka školy Alena Davidová.

Netreba tlačiť na pílu

Pritom je však dôležité si uvedomiť, že niekedy netreba tlačiť na pílu. Skôr ako dôkladná príprava na nový školský rok je dôležité budovanie dôverného vzťahu s deťmi pri hrách či rozhovoroch. „Domáca príprava detí do školy je v mnohých vyspelých a úspešných krajinách sveta nízka. Dieťa má hrať popoludní futbal a behať po dvore, a nie sedieť nad zošitmi. V skutočnosti sme slepí na to, čo všetko sa naše deti učia celý deň a nikoho to nezaujíma. A, bohužiaľ, aj veľa zlých vecí. Skutočne dôležité je zamerať sa na dieťa a jeho svet, podporovať rovesnícke vzťahy a poskytovať mu podporu a empatiu,“ zdôrazňuje psychológ a špeciálny pedagóg Viktor Križo.

Psychológ a špeciálny pedagóg Viktor Križo: „Dieťa má hrať popoludní futbal a behať po dvore, a nie sedieť nad zošitmi.“

Poznať správnu mieru

Podľa detskej psychologičky Lucie Kotkovej by sa rodičia mali usilovať nájsť správnu mieru v tom, ako deťom pri nástupe do školy pomôcť. Týka sa to najmä prváčikov, ale aj detí, ktoré sa do školy vracajú po prázdninách. „Rodičia by mali dbať na to, aby dieťaťu pomohli zorientovať sa v nárokoch školy, zorganizovať si domácu prípravu a naučiť sa pravidelne sa učiť. Potom sa nestane, že dieťaťu ujde vlak a bude ťažko doháňať to, čo zameškalo. No zároveň by si mali ustriehnuť, aby nepomáhali príliš a zbytočne nekompenzovali to, čo dieťa môže zvládnuť samo. Pretože cieľom pomoci rodiča by mala byť samostatnosť dieťaťa v plnení školských povinností,“ upozorňuje Kotková.

Detská psychologička Lucie Kotková: „Správna miera pomoci a zároveň samostatnosť dieťaťa.“

Škola nemusí byť strašiak. Presvedčiť sa o tom môžete už začiatkom septembra.

Kedy a kde?

Diskusia je dostupná zdarma pre všetkých, ktorých zaujíma pokojný návrat detí do školských lavíc. Príďte v stredu, 7. septembra o 19:00 hod. osobne na Cablkovu 10 v Bratislave, alebo si diskusiu pozrite naživo online na YouTube kanáli nm – portál dialógu.


Tlačovú správu priniesol portál Nové mesto (nm.sk).