Adventný veniec- symbol blížiacich sa Vianoc

Adventný veniec- symbol blížiacich sa Vianoc

 

Slovo Advent pochádza z latinského „adventus“, čo v preklade z latinčiny znamená príchod. Kresťania ním označujú slávnostné obdobie štyroch nedelí pred narodením Ježiša. Je to čas očakávania, príprav a osláv jeho narodenia, ktoré pripadá na čas obdobia Vianoc.
Adventné vence sa začali zhotovovať už v 19. storočí. Nápad pochádza od hamburského duchovného Johanna Wichlerna, ktorý si v r. 1860 zavesil vo svojom dome na strop veniec z vetvičiek a pripevnil naň 24 sviečok. Na každý adventný deň jednu. Odvtedy sa počet sviečok zredukoval na štyri, podľa počtu adventných nedieľ.
 
Nielen čas Vianoc, ale aj čas adventu máme prežiť v kľude a v pohode. Aj keď v dnešnej dobe predvianočným výpredajov a naháňania sa za originálnymi darčekmi, je veľmi ťažké byť pokojnými.
 
Adventné vence nájdeme v rôznych prevedeniach. Originálne kúsky s použitím netradičných materiálov, alebo klasické vence s vetvičkami, alebo šuškami. Dôležitý je počet sviečok, ktorých by malo byť štyri kusy. Postupne s blížiacim sa vianočným časom sa postupne zapaľujú, aby tak upozorňovali na príchod Vianoc.
Pri výrobe adventných vencov môžeme použiť aj iné materiály napr. slamu, prútie, či klasickú hmotu. Na zdobenie je vďačné aj sušené ovocie- jabĺčka, plátky citrónov a pomarančov. Pre tých, ktorí majú radi vianočné vône stačí kúsok škorice, klinčeky alebo vanilkový struk.
 
Adventný veniec si môžete vyrobiť aj vy, doma! Ako materiál môžete použiť pravdupovediac čokoľvek. Pečiete medovníčky? Urobte si veniec z medovníkového cesta. Máte zvyšné prútie, alebo urobené papierové paličky? Stačí ich vzájomne poprepletať a ozdobiť kúskami vianočných stúh, škrupinami z orechov, drobnými guľkami alebo vianočnými ozdobami, ktoré neplánujete zavesiť na stromček. Fantázii sa medze nekladú!
 
KM