• 22.11.2022

Tipy na ekologické vianočné ozdoby

Ekologické ozdoby si s trochou šikovnosti vyrobíte doma, alebo ich nájdete v prírode.

V čase sviatku Všetkých svätých zdobíme hroby umelými kvetmi. Počas Adventu kupujeme veci, ktoré vlastne ani nepotrebujeme a neskôr končia na skládkach, v lepšom prípade sú určené na recykláciu.

Podobne je to aj so zdobením vianočného stromčeka. Domácnosti, v ktorých každý rok putujú vianočné ozdoby do koša a nahrádzajú ich nové, je neúrekom. To má, samozrejme, vplyv nielen na peňaženku, ale aj životné prostredie.
Ak sa v živote riadite tým, že zmena vždy začína u jednotlivca a usilujete sa o zníženie vlastnej uhlíkovej stopy, stavte tento rok na ekologické vianočné ozdoby.

Je to príležitosť na to, aby ste strávili krásne chvíle, spolu so svojimi najbližšími, zároveň vytvorili niečo jedinečné a odbremenili planétu od ďalšieho odpadu. Aké máte možnosti?

Vianočné origami hviezdy

Pri tvorbe vianočných hviezd technikou origami môžete využiť  upcyklovanie, teda vyrobte si ich zo starého novinového papiera alebo listov zažltnutých kníh.
Návodov v podobe manuálov a videí nájdete na internete neúrekom. Origami hviezdy sú originálnou ozdobou na vianočný stromček. Dá sa nimi ozdobiť slávnostne prestretý stôl a sú stvorené aj na zhotovenie vianočných girlánd. Fantázii sa ani v tomto smere medze nekladú.
Samozrejme, technika origami ponúka možnosť vytvoriť rôzne tvary, nielen hviezdy. Závisí to iba od vášho vkusu a šikovnosti.

Sušené plátky citrusových plodov

Nakrájajte pomaranče alebo citróny na plátky a dajte ich sušiť. Po usušení cez ne prevlečte špagát a ozdobte nimi vianočný stromček. Sušené kolieska pomarančov a citrónov majú originálny dizajn a farbu a navyše interiér obohatia svojou osviežujúcou citrusovou vôňou.
Po Vianociach ich jednoducho vyhodíte do kompostu, kde sa rozložia a o niekoľko mesiacov obohatia pôdu na vašej záhrade.

Prírodné vianočné girlandy

Vianočné girlandy v eko prevedení poľahky vytvoríte zo špagátu, na ktorý upevníte vlašské orechy, gaštany, plátky sušených citrónov či kúsky celej škorice. Väčšinu ingrediencií nájdete vo svojej špajzi.

Poklady z prírody

Stavte na originalitu aj pri zdobení stromčeka. Nebojte sa naň zavesiť mušle, ktoré ste si priviezli z letnej dovolenky alebo pierka či šišky, ktoré ste našli pri potulkách prírodou. Z kúskov kôry či dreva vytvorte s použitím ekologického lepidla jedinečné drevené hviezdy či snehové vločky.

Papierové a látkové ozdoby

Z papiera sa dajú vytvoriť rôzne tvary, ako napríklad jednoduché vejáriky, snehové vločky či papierové reťaze. Ideálne je, ak pri tejto činnosti využijete použitý papier z novín či starých kníh.
Kúsky starých látok prinášajú ešte väčšie možnosti. Ušite si figúrky anjelikov, snehuliakov, stromčekov či snehových vločiek a získate originálne a ekologické vianočné ozdoby na niekoľko rokov.
Upcyklácia je nielen ekologická, ale vytvoreným dekoráciám dáva zároveň nádych jedinečnosti.

Mirka