Ako šiel čas s vianočnými ozdobami a ako si ich vyrobiť doma

Niekde sa zdobí vianočný stromček každý rok v inej farbe a podľa najnovších trendov. Inde zas tradične ozdobami, ktoré sa nahromadili za všetky tie generácie. Nejde však povedať, ktorý spôsob je správny. Najlepší je ten, ktorý navodí príjemnú vianočnú atmosféru bez zbytočného stresu. Ak by ste chceli vašu zbierku vianočných ozdôb tohto roku rozšíriť a možno aj ozvláštniť, skúste si ich vytvoriť sami a nebojte sa pritom zapojiť celú rodinu.

Ozdoby boli pôvodne aj darčekom

Tradícia zdobenia vianočného stromčeku má korene z Nemecka a Estónska, konkrétne stopy vedú až do 16. storočia. V ďalších krajín sa rozšírilo vo veľkom až v 19. storočí, a to najprv v bohatších mestských rodinách. Tradícia sa postupne vyvinula predovšetkým z obdarovávania detí, ktoré na sviatky dostávali rôzne dobroty, ktoré boli z praktických dôvodov zavesené na stromčeku alebo vetvičke. Nejednalo sa ale o sladkosti, ako to poznáme dnes – v minulosti sa deti tešili z jabĺčok, orieškov či praclíkov. Postupom času sa darčeky oddelili od ozdôb, avšak dlho pretrvávala tradícia vešať na stromček doma vyrobené ozdoby, predovšetkým v podobe sušeného ovocia, šišiek a ďalších prírodnín. Neskoršie sa pridali ozdoby papierové, pletené a háčkované. Prvá sklenená vianočná guľa vznikla až v roku 1858 a to z toho dôvodu, že sa tohto roku urodilo málo jabĺk, a tak sa šikovný sklár z Francúzska rozhodol vyrobiť aspoň jablko sklenené.

Výzdoba v prírodnom štýle

Skúste si tento rok vyrobiť niektoré ozdoby sami doma. Základom sú prírodné materiály, ktoré používali aj naši predkovia: šišky, bukvice, gaštany, alebo aj spomínané ovocie – napríklad pomaranč či jabĺčko nakrájané na kolieska a usušené nielenže pekne vyzerá, ale taktiež prevonia váš domov vianočnou atmosférou. Usušiť môžete tiež slivky alebo okvetné lístky – z nich môžete vytvoriť napríklad hviezdičky. Pri výrobe prírodných dekorácii vám pomôžu textilné galantérie, kde nájdete doplnky ako napríklad drevené kolieska, ktoré môžu poslúžiť ako základ vašich ozdôb, alebo napríklad drevené korálky, ktorými môžete dozdobiť prírodniny, alebo ich použiť aj samostatne. „Pre menej skúsených odporúčame navliekanie drevených korálikov na šnúru ako reťaz alebo na drôtik do kruhu, či do tvaru hviezdy. Takéto vianočné ozdoby zvládnu jednoducho vytvoriť aj deti. Stačiť budú drevené korálky, povrázok, floristický drôt a na hviezdičky drôtová šablóna,“ vraví Hana Slípková pracovníčka textilnej galantérie Stoklasa.

 Trochu tej dnešnej klasiky

Ak preferujete ozdoby v podobe sklenených či plastových vianočných gúľ, aj v tomto prípade si môžete vytvoriť krásne a originálne kúsky. Stačí si zaobstarať guľu, z materiálu podľa vášho výberu a tú dozdobiť podľa vášho vkusu. Použiť môžete farby na sklo, tempery, blyšťavé kamienky, polepiť ju vločkami alebo aj len omotať farebnou bavlnkou a vytvoriť tak zdanlivé klbko vlny. Fantázii sa medze nekladú. Veľkou výhodou je, že sa nemusíte obmedzovať len na zdobenie zvonku. „Dovnútra vianočnej gule môžete nasypať umelý sneh, pierka, malé šišky, drobné babuľky, ale aj  zelené bylinky, záleží len na vašej fantázii,“ vysvetľuje Hana Slípková z textilnej galantérie Stoklasa. Na tomto spôsobe je najlepšie, že ak sa ďalšie Vianoce rozhodnete pre inú farebnú kombináciu, stačí obsah vysypať a pripraviť si len nový.

Anjelik stokrát inak

Ak zrovna nie ste fanúšik klasických vianočných gúľ, vytvorte si najväčšiu vianočnú klasiku – anjelika. Spôsobov ako na to  sú stovky, stačí si len vybrať materiál a návody od výmyslu sveta nájdete na internete. Najjednoduchšie je pracovať s papierom, kedy vám postačí štvrtinka, nožnice, lepidlo, farby alebo aj kamienky na dozdobenie.

Postupujte, tak že ako prvé vystrihnete guľatú hlavičku, potom vytvorte kužeľ ako telíčko, a nakoniec krídla akéhokoľvek tvaru. Podľa podobnej šablóny vytvoríte postavičku aj len napríklad z látky alebo plsti – v prípade týchto materiálov sa môžete vyhrať s rôznymi farebnými kombináciami. Ďalšou možnosťou je vytvoriť siluetu z pevnejšieho drôtu a na ten následne navliekať korálky. Krásneho anjelička vytvoríte aj z bavlniek – najprv si namotáte na ruku dostatočne silný zväzok, ktorý na jednom konci rozstrihnete a kúsok od druhého konca previažete, aby vznikla hlavička. Potom už len stačí nalepiť stužku ako krídelká. Ak máte chuť pustiť sa do niečoho zložitejšieho, nezabudnite, že menej je niekedy viac.