7 spôsobov, ako skrášliť záhradu

7 spôsobov, ako skrášliť záhradu

Krásna záhrada vplýva pozitívne na všetky vaše zmysly. Je to miesto, kde môžete pracovať, odpočívať a hlavne prísť na iné myšlienky. Ako ju urobiť úplne dokonalou?

1. Pridajte do nej kvety a záhradné rastliny

Kvitnúce kvety oživia sviežu zeleň a urobia zo záhrady veselú spleť rozličných farieb a tvarov. Okrem kvitnúcich kvietkov môžete využiť aj iné záhradné rastliny, ako napríklad bylinky v podobe tymianu, mäty, medovky či bazalky. Za vyskúšanie stoja aj okrasné dreviny alebo ovocné stromčeky. Základ je všetko dokonale zladiť.

2. Doplňte vhodné záhradné doplnky

V každej záhradke by mal byť aj oddychový kútik, ktorý si možno len ťažko predstaviť bez nábytku na sedenie. Ideálne je, ak je umiestnený pod vkusným altánkom. Hlavne v lete sa zíde záhradný kozub, kde si môžete spolu s rodinou grilovať či variť guláš. Nebojte sa okolie altánku skrášliť kvetmi umiestnenými vo veľkých kvetináčoch.

3. Nechajte si miesto na záhradné jazierko

Do záhradnej oázy pokoja a pohody neodmysliteľne patrí záhradné jazierko. Záhradné jazierka sú momentálne veľkým hitom a ak vám nechýba chuť do práce a trochu zručnosti, zvládnete si malé jazierko v záhrade vytvoriť aj sami. Nepotrebujete na to veľa. Okrem náčinia si pripravte geotextíliu, jazierkovú fóliu, latky, stĺpiky, piesok, štrk, kamene vodné rastliny a rybičky. Z vodných rastlín sú populárne napríklad lekná a z rýb japonské koi kapre. Ak sa vám do výroby jazierka nechce, požiadajte o pomoc odborníka, ktorý sa na stavbu jazierok špecializuje.

4. Stavte na dokonalý trávnik

Zelený trávnik je pýchou každého majiteľa záhradky. Samozrejme, vyžaduje správnu starostlivosť, ale ak máte k dispozícii správne informácie i prostriedky na starostlivosť o trávnik, nemáte sa čoho báť.

5. Myslite aj na svoje deti

Ak máte malých nezbedníkov, určite ocenia, keď si v záhrade prídu na svoje. Ak máte dostatok priestoru, vhodne do celej kompozície začleňte drevené hojdačky, preliezačky či pieskovisko.

6. Pridajte chodníky a chodníčky

Aj chodníky sú nezanedbateľnou súčasťou záhrady. Môžete ich vysypať štrkom alebo použiť rozličné záhradné dlažby. Voľba je na vás, stačí urobiť prieskum trhu a vybrať si to, čo sa vám najviac hodí.

7. Nebojte sa skulpturálnych a výtvarných doplnkov

Môže sa jednať o umelecké sochy, plastiky zvierat, opracované kamene či keramické amfory. Základ je všetko vhodne začleniť a vyhnúť sa tomu, aby bola záhrada príliš preplnená.