Zmeny na tele a hygiena v pubertálnom období.

Pubertálnemu obdobiu sa jednoducho predísť nedá. Skôr či neskôr dostihne každého z nás, a to aj so všetkými výhodami a „prekvapeniami“ do života. O puberte sa s dospievajúcimi veľmi náročne komunikuje. Hlavne preto, že prináša zmeny v pohlavnom vývoji a po emočnej stránke. Tieto témy sú chúlostivé, no radšej o nich hovoriť ako mlčať. Ich dôsledky vás môžu dostať do trápnych situácií, ktoré neraz budú súvisieť aj s hygienou a bežnou každodennou starostlivosťou o telo.

Je hanbou, respektíve prečo vlastne dochádza k tomu, že dospievajúci zabúdajú na hygienu svojho tela? Do určitého obdobia ich totiž považujeme stále za svoje malé deti. Tak aj pristupujeme po každej stránke. Pomáhame im pri príprave jedla, s výberom oblečenia a zakaždým ich upozorňujeme na bežnú hygienu. Svojim malým deťom ešte „vlezieme do sprchy“, no tým starším už nie.

Rodičia berú už ako samozrejmosť, že to decká zvládnu samy, no ony si už na takýto „komfort“ navykli. Vôbec si na svojom tele nevšímajú to, čo je úplne bežné, pretože na to mali doteraz rodičov.

Ako ich na to upozorniť?

Na hygienu sú citlivejšie viac dievčatá, no rozhodne to nemusí byť pravidlom. Z pozície rodiča ich nezačnite hneď kritizovať, ale viac stavte na komplimenty a „postrehy“, ktoré ich určite dovedú pod sprchu. Tak ako dievčatá, aj chlapci v tomto období rastú do výšky, výraznejšie sa potia a prvé zmeny napádajú aj pokožku tváre a vlasov. Zvýšená pozornosť je dôležitá aj pre ústnu hygienu, hygienu nôh a nechtov.

Novou sa pre nich stáva intímna starostlivosť, keďže s vývojom pohlavných orgánov súvisí u dievčat prvá menštruácia, výtok a bolesti v prsníkoch. Ani chlapcov táto oblasť neobíde na prázdno. Zarastajú aj v oblasti tváre, rozširujú sa im ramená, prehlbuje hlas. Toto obdobie je spojené s prvou ejakuláciou a zväčšovaním vonkajších pohlavných orgánov.

Dosť toho, aby sa naše decká udržiavali každý deň v absolútnej čistote a sviežosti

Najväčšie starosti pocítia hlavne v letnom období, keď nosíme menej vrstiev oblečenia a to nám viac odhaľuje ako zakrýva.

Tielka a tričká bez rukávov prezrádzajú všetko v oblasti podpazušia. Vysvetlíte im, že je vhodnejšie sa na týchto miestach oholiť, používať dezodoranty a pravidelne kontrolovať, aby vás neprezradili veľké stopy potu na tričku. Tie sa môžu otlačiť aj na chrbte a hrudníku. Počas sparných dní  je dobré osprchovať sa aj niekoľkokrát do dňa a vždy si meniť tričko. Na dennej báze je aj výmena spodnej bielizne. Rôzne zdravotné ťažkosti však môže podporiť aj jej nevhodná veľkosť či strih. Každá z nich je vhodná pre iný typ postavy a „zaguľatenia“. Ak si vaša dcéra, respektíve syn vybral nevhodné ošatenie, čo najskôr im vysvetlite aj tieto špecifiká.

Nechty a chodidlá sú v týchto dňoch oveľa viac odhalené. Udržiavať ich čisté je o to náročnejšie. Zvlášť, ak vaše deti prepadli najnovším trendom plážových žabiek či sandálov na pár ramienok. Lakom na nechty neprekryjete špinu za nechtami, koža na nohách a medzi prstami im môže takto popraskať, pokryje ju pleseň či iné kožné problémy.

Myslia si, že pleť a vlasy majú pod kontrolou. V pubertálnom období si len malé percento mladistvej pleti zachováva normálny, optimálny stav. Ničím výnimočným teda nie sú bežné kožné ochorenia, ako ekzémy, vyrážky a pod. Decká si však len ťažko dajú vysvetliť, že na tieto problémy potrebujú aj lekárske ošetrenie. Striedajú jednu kozmetiku za druhou a až keď je najhoršie, opäť dajú na rady svojich rodičov. Však?! 

Tatiana
        
 
Autor fotografie:www.pixabay.com