Toxická pozitivita. Prečo to s pozitívnym myslením nepreháňať?

Toxická pozitivita. Prečo to s pozitívnym myslením nepreháňať?

Všetkého veľa škodí. Platí to aj pre pozitívne myslenie v situáciách, keď je na škodu, aby sme sa do úsmevu či prejavov šťastia nútili.

Myslieť pozitívne je v móde – populárne sú rituály vďačnosti, vizualizácia, stopovanie negatívnych myšlienok a ich nahrádzanie pozitívnymi, alebo rôzne afirmácie či mantry. Avšak hovoriť si dookola, že pokiaľ zostaneme pozitívni, prekonáme akúkoľvek prekážku, môže byť veľmi škodlivé, nakoľko popiera prirodzené pocity ľudí.

Čo je toxická pozitivita?

Toxickú pozitivitu môžeme označiť za koncepciu, v rámci ktorej sa snažíme za každú cenu myslieť a žiť pozitívne a, naopak, odmietame všetko, čo spôsobuje negatívne pocity. Jednoducho dospejeme do stavu, že musíme byť za každú cenu pozitívni, usmiati, šťastní… Toxickú pozitivitu môžeme inými slovami nazvať aj vynútenou pozitivitou.
Môže to prerásť do stavu, keď negatívne myšlienky v našej hlave a s nimi súvisiace pocity začneme vnímať ako osobné zlyhanie. Cítime sa vinní, že sme dovolili negatívnym emóciám, aby nás ovládli. V dôsledku toho sa stávame dlhodobo vystresovanými, pochybujeme o svojej hodnote, pociťujeme zlosť a hnev, znižuje sa naša sebadôvera. Pridružiť sa môžu problémy so spánkom, únavou a chuťou do jedla. Prílišná pozitivita môže negatívne ovplyvniť aj vzťahy s ostatnými – zistíme, že naše vzťahy sú povrchné, plytké.

Čo robiť, ak to s pozitívnym myslením preháňate?

Aj v tomto smere je prvým kľúčom k návratu na správnu cestu uvedomenie si problému – pozitívne myslenie je skvelé a prináša so sebou veľa pozitív, ale svätou pravdou je aj to, že všetkého veľa škodí. Sme ľudia a máme plné právo na to, aby sme mali zlý deň, alebo pociťovali hnev či smútok. Neúspech i chyby spojené s negatívnymi emóciami nás posúvajú vpred a ponúkajú nám jedinečnú šancu na osobnostný rast.  

Dobrou voľbou je rozhovor s psychológom, skúseným koučom alebo s dobrým priateľom, ktorý vás vypočuje a pochopí.

Toxickú pozitivitu podporujú aj sociálne siete, na ktorých sa ľudia prezentujú v tom najlepšom svetle, sú usmiati a šťastní. Preto je vhodné stanoviť si čas, ktorý denne strávite na sociálnych sieťach. Dôležitý nielen pre vaše duševné zdravie je aj pravidelný digitálny detox, teda dni v týždni, počas ktorých nebudete využívať žiadne moderné technológie a sústredíte sa na reálny život.

Dôležité je vyhnúť sa vynútenej pozitivite aj v kontakte s druhými

Ako reagujete, keď sa vám blízki človek zdôverí so svojimi problémami? Pokiaľ nedokážete akceptovať svoje vlastné negatívne emócie, zrejme sa to odzrkadlí aj vo vašich vzťahoch – zavalíte ho vlnou pozitivizmu, čo on zrejme vníma ako zľahčovaniesituácie alebo ako nedostatok empatie z vašej strany. Pamätajte si, že každý z nás najviac túži po uznaní a potvrdení svojich pocitov. Chceme byť druhými vypočutí a prijatí takí, akí sme. So všetkým.  Myslite na to.

Mirka