Tipy, ako začať otužovať!

Tipy, ako začať otužovať!

Otužovanie – nestojí veľa a prináša mnoho. Pokiaľ budete dodržiavať všetky pokyny od svojho lekára, inštruktora a skúsených otužilcov, vaše telo sa vám odvďačí. Otužovať nikdy nezačínajte sami, bez potrebných vyšetrení a odborného dohľadu.

Najprv zaklopte na dvere svojmu obvodnému lekárovi, nech zhodnotí, či sa do toho vôbec môžete pustiť. Medzi zdravotnými benefitmi otužovania a ublížením si je naozaj veľmi tenká hranica. Na to sa upozorňuje zakaždým, ale stále sa nájde nejaký „expert“, ktorý len tak vhupne do ľadovej vody... Otužovanie má svoje pravidlá, začína sa pomaly, postupne a až po nejakom čase môžete svoje telo vystaviť veľmi nízkym teplotám.

Je nesprávne vysvetľovať si otužovanie ako rekreačnú či športovú aktivitu výlučne len počas zimného obdobia. Otužovať sa máme priebežne počas celého roka. Plávať v studenej vode je pre mnohých naozaj veľkým lákadlom, no neodporúča sa osobám mladším než 17 rokov.

S otužovaním začínajte doma, vo vlastnom záujme a pre svoje zdravie. Stačí pár každodenných návykov, ktoré si nebudete zľahčovať, ani pre lenivosť vynechávať. Otužovanie súvisí nielen s vaším fyzickým zdravím, ale aj so psychikou.

Začiatky vo svojom otužovaní si musíte spríjemňovať. Každé ráno sa umývajte studenou vodou, doprajte si najprv sprchu vlažnou, neskôr pri nižšej a nižšej teplote. Zo začiatku alebo skôr vôbec sa neodporúča kúpať v chladnej vode. Tým by ste si mohli viac uškodiť. Radšej si len po kúpeli doprajte studenú sprchu. Hlavu si pritom chráňte kúpacou čiapkou.

Ešte predtým ako sa už odhodláte na svoju prvú studenú sprchu, mali by ste opäť začínať veľmi opatrne. Najprv ochladzujte len zápästie, chodidlá a kolená. Teplotu znižujte, dokým vám je to príjemné. Až neskôr si prilievajte studenú vodu na celé končatiny, brucho a hrudník. Ak zaznamenáte výraznú zmenu k horšiemu, svoje domáce otužovanie ukončite a vyhľadajte odbornú pomoc.

Po každej studenej sprche si telo dôkladne osušte. Zahrejte sa pri pár cvikoch, potom si doprajte príjemný relax pri teplom čaji a nohy udržiavajte v teple. Počas dňa si môžete telo kedykoľvek pretrieť uterákom namočeným v studenej vode. Spite bez ponožiek, postupne znižujte počet prikrývok.

Aj počas dňa sa vyhýbajte prehriatym miestnostiam, namiesto dlhých rukávov uprednostňujte na doma kratšie tričká a nohavice či tepláky z tenšieho materiálu. Doma sa vyhýbajte akýmkoľvek papučiam, ideálna je chôdza bez ponožiek. To aj počas príjemného letného počasia vonku na dvore a v záhrade. Ak si chcete zlepšiť celkový imunitný systém a viac odolávať bežných chorobám, športujte za každého počasia. Ideálny je beh, plávanie a bicyklovanie. Športovanie nikdy neukončite posledným letným dňom. To platí aj o plávaní vo voľnej prírode. Pokračujte počas jesenných dní a ak vám to vaše telo po zdravotnej stránke umožní, tak s ďalšími „ľadovými medveďmi“ aj cez zimu.

Držíme vám palce!