Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Rozvíjate u detí jemnú motoriku správne? Pomôže kreatívna činnosť a tvorenie

 Hovoríte si, že ste tento pojem už niekde počuli, ale vlastne veľmi neviete, o čo ide? Jemná motorika u detí a jej rozvoj je dôležitou súčasťou správneho vývoja najmä v predškolskom veku. Jedná sa o detailné a drobné pohyby, ktoré sú vykonávané rukami a je pre ne potrebná veľká presnosť. Nemusíte sa však báť žiadnych zložitých úloh, pomôže totiž aj pomoc v domácnosti. Ak navyše na zdokonaľovanie motoriky zvolíte kreatívnu činnosť a tvorenie, deti to určite bude baviť.

Jemnej motorike by sme mali venovať najviac pozornosti v predškolskom období našich ratolestí. V tomto období sa totiž učia nezávisle pohybovať prstami a postaviť palec oproti ostatným prstom. Zvládnutá jemná motorika je nevyhnutná pre všetky manuálne činnosti a aj na zvládnutie čítania a písania. Nedostatky v tejto oblasti sa môžu prejaviť napríklad problémami pri kreslení, keď má dieťa problém s udržaním pasteliek, či pri snahe zapnúť gombík.

Každodenný cvik

Deti sú pomocníci, ktorí radi asistujú aj pri úkonoch a činnostiach, ktoré sú pre dospelých zdanlivo banálne. Im však dodajú pocit dôležitosti a navyše, čo si samé neuvedomujú, pomáhajú pri rozvoji jemnej motoriky. Nechajte ich preto pomáhať v kuchyni, skvele ju precvičí miešanie, vykrajovanie, presýpanie alebo krájanie mäkkých surovín neostrým nožom. Detskú motoriku podporí aj vešanie bielizne, odomykanie a zamykanie, listovanie v knihe po jednotlivých listoch, šraubovanie vrchnákov alebo napríklad navíjanie vlny.

Zábavné ručné práce

Rozvíjate u detí jemnú motoriku správne? Pomôže kreatívna činnosť a tvoreniePrecvičovaním jemnej motoriky je možné rozvíjať aj kreativitu detí, čo je tiež veľmi dôležité. Na to poslúži navliekanie korálok alebo napríklad sušeného ovocia, modelovanie z plastelíny, výroba pečiatok a pečiatkovanie, lepenie aj skladanie z papiera. Staršie deti zas môžu skúsiť vystrihovanie, ktoré je taktiež výborné a preverí ich schopnosti. Úlohu podpory kreativity u detí si uvedomujú aj veľké spoločnosti, ako napríklad výrobca cukroviniek
HARIBO, ktorý sa na podporu detskej kreativity a rozvoja dlhodobo zameriava v rámci
špeciálnych aktivít a akcií.

Skúste dokresľovanie

Deti milujú maľovanie. Čo tak im túto zábavu trochu ozvláštniť a osladiť? Pripravte im maliarskou šablónu a nechajte ich obrázok dokresliť a dozdobiť. Táto aktivita môže byť veľká zábava predovšetkým s malými deťmi, a navyše si pri nej aj pochutíte.

Tip: Kreatívne dokresľovanie

Čo budete potrebovať na originálne ovocné obrázky?

  • Rozvíjate u detí jemnú motoriku správne? Pomôže kreatívna činnosť a tvorenieCukríky HARIBO Flower Power
  • Tvrdší papier/hárok A4
  • Farebné pastelky, príp. fixky
  • Lepidlo

 

Postup:
Predkreslite deťom obrázky s jarnou tematikou a potom ich nechajte ich vyfarbiť a dozdobiť.
Deti môžu doplniť záhradu alebo lúku kvetmi a šablónu celkovo doplniť napríklad o slniečko či mráčik. U menších detí dbajte o to, aby si precvičovali reálne farby – slniečko je žlté, strom zase zelený.
 
Autor fotografie:www.pixabay.com