Operácie očí – ako sa zbaviť krátkozrakosti a čo by ste mali vedieť o laserových zákrokoch

Operácie očí – ako sa zbaviť krátkozrakosti a čo by ste mali vedieť o laserových zákrokoch

Zrejme od malička poznáte frázu „chráň si to ako oko v hlave“. Toto porovnanie používame, keď ide o čosi vzácne, lebo aj náš zrak a schopnosť vidieť je naozaj čosi vzácne. Čo však robiť, ak váš zrak nefunguje tak, ako má?

Zrak patrí medzi základné zmysly ľudstva od počiatkov stvorenia a niet preto divu, že jeho poruchy nám vedia poriadne skomplikovať život bez ohľadu na vek a pre ich nápravu sme ochotní podstúpiť čokoľvek. Aj operácie laserom a podobné chirurgické zákroky. Čo všetko sa skrýva za operáciami oka a na čo by ste sa mali pripraviť?

Všetkému predchádza vyšetrenie

Ak patríte medzi ľudí, ktorí trpia poruchami zraku, ako sú zákaly, krátkozrakosť či ďalekozrakosť, určite pravidelne navštevujete očného lekára. Ten váš stav pravidelne kontroluje a ak sa vy sami – alebo na odporúčanie lekára – rozhodnete, že je čas sa tých porúch zbaviť, budete toto riešenie konzultovať práve s očným lekárom. Operačné zákroky však nerobí každý oftalmológ, na to slúžia špeciálne očné kliniky. Tam vás môže váš očný lekár odporučiť a vy sa potom vyberiete na kliniku, kde váš stav zhodnotia, a ak všetko pôjde hladko, oko (alebo oči) vám zoperujú.
Najprv ale podstúpite na klinike predoperačné vyšetrenie. Toto je nevyhnutný krok, keďže vás bude operovať lekár z klinky a sám sa chce pozrieť na to, ako je na tom váš zrak. Vyšetrenie trvá približne dve hodiny a zameriava sa na očné merania (ostrosť zraku, vnútroočný tlak, vyšetrenie rohovky, dúhovky a šošovky), nasleduje osobný pohovor a potom „rozkvapkanie“, aby sa za kvapkami rozšírenými zreničkami zistil stav očného pozadia. Všetky tieto merania napokon ukážu, ktorý zákrok je pre váš stav najvhodnejší, a lekár vás s ním dôkladne oboznámi.

Laserová operácia má viacero metód

Medzi najrozšírenejšie operácie očí patrí laserová operácia. Nie je iba jeden typ takejto operácie, kliniky ponúkajú viacero operačných metód, ako iLASIK, LASEK či FemtoLASIK. Ide o bezbolestné operácie s krátkym obdobím rekonvalescencie.

iLASIK je najpresnejší zákrok, ktorý slúži na opravu porúch ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus, pričom používa technológiu, ktorá je certifikovaná americkou vesmírnou agentúrou NASA. Z tejto špičkovej operácie sa na svete urobilo už vyše 30 miliónov. Pri zákroku FemtoLASIK naraz pracujú dva lasery, ktoré odstraňujú chybu na oku, a metóda LASEK sa používa pri pacientoch s veľmi tenkou rohovkou. Staršie metódy, ako PRK, sa dnes už vyhľadávajú menej, keďže čas zotavovania po nich je dlhší a aj bolestivejší.
Spomínané tri sú preto v súčasnosti najvychytenejšie.

Operácia krátkozrakosti

Hoci očné kliniky operujú šošovky, rohovky, keratokonus či zelené zákaly, v posledných dvoch desaťročiach je veľmi populárna operácia krátkozrakosti. Z jednoduchého dôvodu – život po tejto operácii je jednoduchší a človek, ktorý roky nosil okuliare či kontaktné šošovky, ju mimoriadne ocení a bude si jej výsledok vážiť azda po celý zvyšok života.

Krátkozrakosť je spôsobená tým, že oko je dlhšie, ako by malo byť, a svetelné lúče sa v ňom koncentrujú ešte pred sietnicou, pred bodom najostrejšieho videnia. Vytvárajú tak neostrý obraz, ktorý sa potom napráva nosením dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Dnes sa však krátkozrakosť dá odstrániť bezbolestne a rýchlo, len si, prirodzene, treba za tento zákrok zaplatiť.

Krátkozrakosť sa odstraňuje tzv. refrakčnými zákrokmi, ktoré zmenia lom dopadajúcich lúčov v oku, a tým vylepšia váš zrak. Sú viaceré metódy, ako sa dá krátkozrakosť operačne odstrániť. Prvou je už vyššie spomínaná laserová operácia krátkozrakosti a jej druhy, nimi sa zmení zakrivenie rohovky a po operácii budete vidieť vzdialené predmety ostro a jasne ako ľudia bez poškodenia zraku.

Ďalšou metódou je operácia pomocou implantácie tzv. fakickej šošovky, pri ktorej sa do oka pacienta implantuje umelá šošovka, ktorá sa vloží k prirodzenej šošovke. Táto metóda sa využíva najmä u ľudí, ktorí majú veľmi vysoké dioptrie. Obe šošovky ostávajú natrvalo uložené v oku, lekársky sa to nazýva fakické šošovky.

Tretím spôsobom je operácia metódou PRELEX alebo FemtoPRELEX, tieto sa uskutočňujú, ak ide o pacientov nad 45 rokov, ktorých krátkozrakosť sprevádza aj tzv. starecká slabozrakosť. Pri takomto zákroku sa pôvodná šošovka mení (na rozdiel od implementácie fakickej šošovky) za novú multifokálnu šošovku. S touto novou umelou šošovkou už ale pacient nebude potrebovať okuliare, a to nielen pri pozeraní do diaľky, ale ani pri čítaní.

Ktorá z týchto metód je vhodná pre vás?

Metódy iLASIK a FemtoLASIK sú určené pre mladých (t. j. do cca. 40 rokov) a pre tých, ktorí majú dioptrie do mínus 8, a v závislosti od hrúbky rohovky. Ak je tenká, ste adeptom na metódu LASEK, pričom by ste nemali mať viac ako 45 rokov. Metóda s fakickými šošovkami je vhodná, ak máte do mínus 8 dioptrie a vek do 45 rokov, pričom metódy PRELEX a FemtoPRELEX sú už bez obmedzenia, teda nezávisle od výšky dioptrií a veku pacienta.