Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Nedeľná úzkosť z pondelka a nového pracovného týždňa. Čo s ňou?

Pociťujete s príchodom nedeľného popoludnia úzkosť, nepokoj, podráždenosť, bolesť žalúdka, nespavosť či nervozitu, že musíte ísť v pondelok do práce?

V angličtine má tento problém výstižné pomenovanie ako „Sunday Scaries“, teda nedeľné strašidlá. Avšak úzkosť z prvého pracovného dňa či nástupu do školy sa nemusí objavovať výlučne v nedeľu s príchodom 15 až 16-tej hodiny. Závisí od vášho rozvrhu. Ak máte pracovný týždeň, napríklad od utorka do soboty, potom zrejme prichádza v pondelok večer.

Prečo sa objavuje nedeľná úzkosť?

Príčin „nedeľných strašidiel“ môže byť neúrekom. Odborníci tento stav pripisujú najčastejšie príliš nabitému pracovnému týždňu a aj víkendu. Jednoducho cez týždeň človek frčí na plné obrátky a cez víkend dobieha to, čo nestihol.

Ďalšími častými príčinami sú tieto dôvody – človeka práca nenapĺňa, má príliš veľa pracovných povinností a pociťuje stres, má nedostatok oddychu a existuje nevyváženosť medzi prácou a odpočinkom.

Tipy, ako sa zbaviť nedeľnej úzkosti

Uvedomte si, čo tento stav spôsobuje

Hoci podľa prieskumov pociťuje nedeľnú úzkosť z pracovného týždňa až 80 percent ľudí, je vhodné si uvedomiť, že tieto pocity neprospievajú telesnému a ani duševnému zdraviu. V prvom rade sa týmito strachmi ukracujete o hodiny oddychu, ktoré by ste si mohli v nedeľu naplno užiť. Navyše s pocitmi úzkosti a strachu sa spájajú aj poruchy koncentrácie a nespavosť, čo sa prejaví na výkone v práci a vy sa tak dostávate do začarovaného kruhu. Preto je dôležité, aby ste sa pokúsili „nedeľné strašidlá“ čo najviac eliminovať. Uvedomenie si problému je prvým krokom k jeho riešeniu.

Pátrajte po príčine

Ak sa vám podarí nájsť konkrétnu príčinu vašich nedeľných strachov z práce, môžete urobiť niečo pre to, aby ste ju odstránili. Skúste si v pokoji sadnúť a spísať, čoho konkrétne sa bojíte. Následne si stanovte stratégiu, čo s tým.

Dovoľte si oddychovať

Vo všeobecnosti sa pocity strachu a úzkosti znásobujú vtedy, keď sme preťažení alebo máme deficit spánku. Položte si otázku, ako vyzerá váš víkend? Ak ho máte preplnený aktivitami, lapáte po dychu rovnako ako počas pracovného týždňa, a teda si nedovolíte leňošiť, napríklad so šálkou kávy na gauči, máte problém. Aj primerané leňošenie patrí k životu. Počúvajte svoje telo, a keď si pýta oddych, dožičte mu ho.

Urobte si zoznam úloh

Ak vás úzkosť z pondelka zovrela naplno do svojich pazúrov, pretože máte fúru pracovných povinností, urobte si ešte v nedeľu zoznam úloh na pondelok. Rozdeľte ich podľa toho, ktoré sú urgentné a ktoré môžu počkať. Upokojí vás to.

Na nedeľné popoludnie si naplánujte pohyb

Ideálny je pohyb v prírode alebo v kruhu priateľov, pri ktorých zabudnete na starosti bežného života. Keď sa vrátite domov v nedeľu večer unavení z nedeľnej prechádzky v prírode, nezostane vám príliš veľa času na strach a ani úzkosť. Navyše pohyb vám pomôže zaspať.

Doprajte si digitálny detox

V nedeľu zabudnite na pozeranie televízie či sociálne siete. Venujte sa rodine, koníčkom alebo pohybu. Prospeje to vášmu telu i duši.

Nájdite na pracovnom týždni pozitíva

Spíšte si na papier všetky pozitíva svojej práce. Nezabudnite ani na voľnočasové aktivity po práci, ktoré vás napĺňajú a na ktoré sa tešíte. Pomôže vám to zmierniť úzkosť.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%c4%beud%c3%ad-komunik%c3%a1cia-technol%c3%b3gie-3350545/