Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Návaly hladu. Aké sú príčiny a čo s tým?

Stáva sa vám pravidelne, že vás prepadne vlčí hlad a zjete všetko, čo máte k dispozícii? Pozrite sa spolu s nami na niektoré príčiny návalov hladu aj s riešeniami, ako im predchádzať.

  • Stres

Chronický stres je jednou z hlavných príčin civilizačných ochorení. Keď žijete v dlhodobom strese, máte permanentne zvýšené hladiny stresového hormónu kortizolu. Okrem iného ide o hormón zvyšujúci pocit hladu. Navyše je preslávený tým, že podporuje chute na sladké  a mastné jedlá. Je to zároveň možný dôvod, prečo vystresovaní ľudia priberajú.

Máte niekoľko možností, ako sa vyhnúť návalom hladu spôsobených stresom. Cestou k riešeniu je naučiť sa stres zvládať formou hlbokého dýchania, všímavosti či pohybovej aktivity. Ak ešte aj z domu odstránite všetky nezdravé sladké a mastné jedlá, ste na najlepšej ceste, ako vlčí hlad poraziť.

  • Nedostatok tekutín

Máte tmavý a zapáchajúci moč? Trápia vás problémy s koncentráciou, bolesti hlavy či únava a, samozrejme, večný hlad? Príčinou týchto ťažkostí je s najväčšou pravdepodobnosťou deficit tekutín v organizme.

Snažte sa piť priebežne počas celého dňa, ideálne čistú vodu, aby ste smäd nepocítili. Smäd je signálom dehydratácie organizmu. A keď sa vyhnete pocitom smädu, nestane sa vám, že si ich zameníte za hlad.

  • Prudké výkyvy krvného cukru a inzulínu

Prevládajú vo vašom jedálničku pokrmy z bielej múky, sladkosti a jedlá z rýchleho občerstvenia? Koledujete si o zdravotné problémy. Ak zjete sladkú tyčinku, úroveň krvného cukru prudko stúpne, telo vylúči inzulín vyvolávajúci prudké zníženie hladiny cukru v krvi. A vy zasa dostanete chuť na sladké a nezdravé jedlá. Ocitáte sa v bludnom kruhu, z ktorého sa ťažko vystupuje. Avšak nie je to nemožné.

Skúste pokrmy s vysokým glykemickým indexom (s vysokým obsahom bielej múky a cukru) zameniť za celé zrná. Do jedálnička zaraďte viac zeleniny, ovocia, orechov, semien či za studena lisovaných olejov. Je to cesta k porazeniu hladu, pevnejšiemu zdraviu i vitalite.

  • Nedostatok vlákniny v jedálničku

25 – 30 g vlákniny denne z rozličných zdrojov je výbornou prevenciou vysokej hladiny cholesterolu i krvného tlaku. Zároveň predstavuje ochranu pred tráviacimi ťažkosťami. Samozrejme, vláknina je skvelá aj v tom, že výborne zasýti. Ak chcete urobiť pre svoje telo i črevný mikrobióm maximum, doprajte si aspoň 30 druhov rastlinnej vlákniny týždenne. Čím pestrejšiu skladbu jedálnička zvolíte, tým lepšie.

  • Nedostatok spánku

Určite ste si všimli, že keď sa niekoľko nocí za sebou zle vyspíte, trápi vás nervozita a aj väčší hlad. Nedostatok spánku spôsobuje poklesy hormónu leptínu a, naopak, stúpanie grelínu, čiže hormónu hladu. Podľa štúdií sa to deje vtedy, keď spíte menej ako 5 hodín.
Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/burger-hamburger-bbq-cheeseburger-3962997/