Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Na cvičenie jogy nie je nikdy neskoro. Aké sú jej pozitíva?

Prečo sa oplatí začať cvičiť jogu v každom veku a ktorý štýl si vybrať?

Možno ste si hovorievali, že joga nie je pre vás, pretože vám pripadá nudná. Potom ste ju vyskúšali a zamilovali sa do nej. Pravda je taká, že joga je pre každého a to aj z toho dôvodu, že existuje viac ako 100 rôznych typov a škôl jogy. Väčšina z nich zahŕňa dychové cvičenia, meditáciu a asány, teda jogové pozície, zamerané na precvičenie jednotlivých svalových skupín. To znamená, že každý si môže vybrať taký štýl, ktorý mu vyhovuje.  „Nikdy ma joga nelákala. Preferovala som akčnejšie cvičenia. Problémy s chrbticou ma však prinútili hľadať riešenie – vyskúšala som jogu. Pred prvou lekciou som nemala žiadne očakávania. Po jej skončení som bola presvedčená, že už neprestanem. Jogu cvičím doteraz a nedám na ňu dopustiť,“ hovorí 38-ročná Zdenka.

Pozitíva jogy v kocke

Pravidelné cvičenie jogy so sebou prináša fyzické i psychické benefity. Čo sa týka fyzických výhod, tak môže zmierniť chronickú bolesť dolnej časti chrbta, bolesti hlavy či syndróm karpálneho tunela. Spája sa aj so znížením krvného tlaku a elimináciou nespavosti. Okrem toho zvyšuje flexibilitu a svalovú silu, učí človeka správne dýchať, dodáva energiu a vitalitu, podporuje metabolizmus, zdravie srdca i obehovej sústavy. V neposlednom rade je prevenciou zranenia a môže podporovať športový výkon.

Z psychických benefitov stojí za zmienku najmä to, že joga pomáha človeku zvládať stres. Práve chronický stres je jednou z hlavných príčin vzniku civilizačných ochorení. Nahromadený stres sa po určitom čase môže prejaviť vo forme rôznych zdravotných ťažkostí, ako napríklad bolesti krčnej chrbtice, hlavy či problémov so spánkom. Je vedecky dokázané, že pravidelné cvičenie jogy zlepšuje duševné zdravie, vrátane príznakov depresie.

Vybrané štýly jogy

  • Hatha joga

Hatha joga patrí medzi najstaršie školy jogy. Z nej postupne vznikli ďalšie jogové štýly. V rámci hatha jogy sa kladie dôraz na správne vykonávanie jednotlivých pozícií, ale aj dýchania. Jej súčasťou je aj meditácia či relaxácia celého tela.

  • Kundalini joga

Základom kundalini jogy je cvičenie spojené so správnym dýchaním, relaxáciou, meditáciou a používaním mantier. Obsahuje asány, ktoré sa dajú prispôsobiť rôznym vekových skupinám a  ľuďom so zdravotnými ťažkosťami. Vďaka tomuto štýlu jogy môžete zmierniť nielen problémy pohybového aparátu a zlepšiť koncentráciu, navodiť pokoj a podobne.

  • Power joga

Power joga je štýl jogy prispôsobený západnému svetu, avšak základné asány sú rovnaké ako pri iných štýloch. Inštruktor má možnosť prevádzať ich v rôznom poradí. Je viac silová, čiže skvelá na posilnenie celého tela, odbúranie stresu a napätia. Aj tu je dôležité správne dýchanie.

  • Ashtanga joga

Ashtanga joga patrí do tradičného jogového systému a skladá sa z ôsmich stupňov. Dôležité sú princípy správania voči ostatným a voči sebe, pozícia, dýchanie, kontrola zmyslov, koncentrácia, meditácia.

  • Bikram joga

Bikram joga sa cvičí pri teplote 42 stupňov Celzia. Je o cvičení 26 pozícií a dvoch dýchacích cvičeniach. Spolu cvičia začiatočníci a aj pokročilí, ktorí sa vzájomne inšpirujú a motivujú. Je vhodná na úľavu od stresu, pomáha pri bolestiach chrbta, posilňuje imunitu a zlepšuje psychickú odolnosť.

Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/j%c3%b3ga-sila-%c5%beena-rovnov%c3%a1ha-2587066/