Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Menej je niekedy viac, vyskúšajte život v štýle Lagom

Aj vy túžite v živote po čistote a vyrovnanosti? Ak áno, inšpiráciou pre vás zaiste bude životná filozofia - Lagom. Lagom predstavuje švédsky minimalistický životný štýl. Švédi chcú pomocou tohto štýlu pritiahnuť do svojho života vyrovnanosť a pokoj. Jedná sa o úplné zanechanie konzumného spôsobu života. Skúsite to aj vy?

LAGOM predstavuje novinku nielen v interiérových trendoch. Švédska filozofia, vďaka ktorej je možné nájsť rovnováhu vo všetkých oblastiach svojho života. Zahŕňa nielen osobný život, ale aj bývanie, interiér a celkový prístup k životu. Predstavuje život v zmysle: tak akurát, ani veľa, ani málo. Švédi sú skromný národ, majú útulné domovy, nemajú ich prehnane gýčovo vyzdobené. Nepotrebné veci zbytočne neskladujú na ďalšie roky v šuplíkoch a skriniach, ako to majú v obľube Slováci, ale ich darujú, alebo vyhodia. Veľkú spätosť možno pocítiť aj s prírodou a ekologickým zmýšľaním.

Lagom nepredstavuje iba ekologický životný štýl, ale celkovú filozofiu domácnosti. Skromnosť možno vnímať všade, napríklad aj v zariadení domova. Veľmi dôležité je vetrať priestor domu a tiež je potrebný dostatok slnečných lúčov. Naopak, všetky nepotrebné veci, ako koberce, závesy a staré veci je potrebné vyhodiť, a to čo najskôr. Časté vetranie a prívod kyslíka je tiež jednou z mnohých metód, pre ktoré je typický štýl Lagom. Netreba to preháňať ani s dekoráciami a rôznymi pestrofarebnými predmetmi. Z farieb by mala v tomto štýle dominovať biela, hnedá,  modrá a ďalšie prírodné tóny. Vyhýbať sa treba čiernej, nepôsobí sviežo, ale skôr smutne.

Švédi väčšinou ponechávajú  steny bez obrazov, čisté, biele, také sú pre nich najkrajšie. Životný štýl je o zameraní sa na to, čo je zbytočné. To treba ihneď odstrániť a zamerať sa na funkčné stránky života. Škandinávsky spôsob života je o ocenení a spokojnosti s tým, čo máme. Samozrejmosťou pre Lagom style je recyklovanie. Využívajú sa väčšinou obnoviteľné zdroje energie.

Lagom je opakom konzumnej spoločnosti a materializmu. Na zariadenie domu sa používa zväčša švédsky nábytok, ktorý je nadčasový a účelný. Filozofia predstavuje pocit šťastia a spokojnosti s tým, čo máte, a to, čo máte, je dostatočné, viac nechcete. Vnútorná harmónia a pocit vyrovnanosti je veľmi dôležitý. Nechcieť viac, ako máme.  Toto je LAGOM.

Spokojnosť je základnou filozofiou života v štýle Lagom, tak skúste byť spokojní sami so sebou a aj so svojím domovom.

Natalie