Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Liečenie nespavosti bylinkami?

Bezsenné noci uberajú energiu. Nočné pohľady do plafónu a neustále prehadzovanie sa zo strany na stranu je ubíjajúce. Stáva sa, že spánok prichádza až nad ránom. Vytúžený stav však preruší nemilosrdné zvonenie budíka. Človek sa po prebudení cíti ako dolámaný a úplne bez života. Dôsledky nedostatočného spánku sú nepríjemné. Podráždenosť, nechuť k práci, apatia ... často sa pridajú telesné príznaky v podobe potenia, zvýšenej alebo zníženej chuti k jedlu, búšenie srdca a ďalšie.

Ak patríte medzi nešťastníkov, ktorých trápi nespavosť, určite ste vyskúšali mnohé spôsoby vedúce k pokojnému a sladkému spánku. Ak sa vám zdá, že z tohto stavu neexistuje východisko a premýšľate nad výdobytkami farmaceutického priemyslu, skúste toto rozhodnutie trošičku oddialiť. Čo poviete na liečivé rastliny?
 

  • Valeriána lekárska

Unikátne zloženie látok obsiahnutých v rastlinke slúži na upokojenie mysle. Ak vás pred spaním prenasledujú nepríjemné myšlienky z celého dňa, riešenie ponúka táto bylina. Valeriána dokáže zmierniť nepríjemnú úzkosť, ktorá je veľmi často príčinou nespavosti. Rastlina odstraňuje kŕče v žalúdku a eliminuje zvracanie. Valeriána pomáha pri stavoch vyčerpanosti a odstraňuje búšenie srdca.
 

  • Rumanček pravý známy ako harmanček či kamilky

Rumanček by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Rastlina má naozaj široké spektrum pôsobenia. Pomáha pri vnútornej i vonkajšej aplikácii. Zaručené sú účinky kamiliek proti nespavosti. Zloženie rastliny spôsobuje zmiernenie úzkosti, celkové upokojenie a uvoľnenie. Pri problémoch s nespavosťou vypite každý večer hodinu pred spaním šálku harmančekového čaju.
 

  • Chmeľ ako prostriedok proti nespavosti

Ešte ste nepočuli o účinkoch chmeľu na ľudský spánok? Potom by ste mali vedieť, že látky obsiahnuté v chmele redukujú nervozitu a účinne eliminujú podráždenie. Na nervovú sústavu majú vplyv vitamíny skupiny B, ktoré nájdete v rastline menom chmeľ. Kombinácia všetkých účinkov obsiahnutých na prvý pohľad v nezaujímavej byline privoláva zdravý a nerušený spánok.
 

  • Medovka lekárska

Čerstvé lístky môžete pestovať na okennej parapete alebo balkóne. Medovka je známa ako upokojujúci prostriedok pre nervovú sústavu. Lieči neurózy, odstraňuje búšenie srdca a spoľahlivo navodí kvalitný spánok.
 

  • Levanduľa

Ozdobu záhradky môžete použiť ako upokojujúci prostriedok. Ako? Fígeľ s plátenným vrecúškom naplneným levanduľou určite poznáte. Batôžtek stačí uložiť pod vankúš a spánok určite na seba nenechá dlho čakať. Skvelé účinky má horúci kúpeľ, kde stačí pridať zopár kvapiek levanduľového éterického oleja. Vonné lampy v spojení s levanduľovými vonnými olejmi, môžu byť pri nespavosti tiež veľmi nápomocné.

(-de-)
 
 

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/levandu%C4%BEa-bee-fialov%C3%A1-701702/