Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Deti sú náročný zákazník. Podľa čoho vybrať správny detský matrac?

Deti od 6 do 11 rokov by mali mávať priemerne 9 až 12 hodín spánku denne. Bohužiaľ, poslať dieťa do postele pred desiatou večer býva pre nejedného rodiča ťažká úloha. Ako nalákať deti do postele a zabezpečiť im kvalitný spánok?

Unavené deti

Krik, plač, nervozita. To sú len niektoré znaky nevyspatých detí. Pokiaľ už od nízkeho veku nenaučíme chodiť deti skoro spať, môže to mať negatívny vplyv aj na vývoj ich mozgu, keďže organizmus funguje na určitý „únavový režim“. Nezávisle od nášho veku, počas spánku sa naše telo regeneruje. Spánkový deficit u detí vedie k vážnym zdravotným následkom: zvýšeniu rizika obezity, kardiovaskulárnym ochoreniam aj k poruchám kognitívnych činností, rastu či správania. Dieťa býva náladové, môže sa v noci často budiť na nočné mory, pocikávať, bývať depresívne. Eventuálne sa zhoršuje zrak a pamäť, dochádza tiež k oslabeniu imunity. Je dôležité vytvoriť u dieťaťa zdravý návyk a večernú rutinu, aby malo dostatok oddychu. Ak mu chceme zabezpečiť čo najkvalitnejší spánok, výber kvalitného matraca môže dopomôcť.

Podľa čoho vybrať matrac?

Deti ročne trávia v posteli až 40% času. Pokiaľ im nezabezpečíme kvalitný matrac, môžu trpieť bolesťami chrbta, prípadne sa často budiť, čo vedie k spánkovému deficitu a jeho prejavom. „Výber správneho matraca môže byť komplikovaný, keďže ponuka je široká. Deti sú však špecifický zákazník. Množstvo kvalitných matracov pre dospelých je vyrobených s takzvaným zónovaním – sú mäkké v oblasti ramien a panvy a pevné v oblasti bedrovej chrbtice. Pre deti to, naopak, nie je vhodné,“ vysvetľuje odborník na matrace Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti ALBERO nábytok.

Dôležité parametre

Pri výbere matraca sa zamerajte na štyri aspekty: materiál, hrúbka, bezpečnosť a tvrdosť.

    • Materiál

Škrabala by pre deti odporúčal vzdušné materiály. „Ideálne sú penové matrace ako je studená či HR pena, prípadne prírodné materiáli ako kokosové vlákno. Odvádzajú vlhkosť, nepreležia sa. V žiadnom prípade však nesiahajte po pamäťovej pene. Pri deťoch by sa matrac nemal až tak prispôsobovať ich telu,“ varuje odborník na matrace. Vďaka týmto materiálom sa telo dieťaťa nebude prehrievať a zároveň mu bude dobrou oporou.

    • Hrúbka

Žiadny extrém nie je dobrý. Nesiahajte ani po vysokom, ani po nízkom matraci. Hrúbka 6 až 10 centimetrov je akurát.

    • Tvrdosť

S tvrdosťou matracu majú problémy aj dospelí ľudia. „Mäkké matrace pre deti nie sú vhodné, mohli by poškodiť vývoj chrbtice a kostí. Naopak, príliš tvrdý matrac môže spôsobiť preležaniny,“ hovorí Martin Škrabala zo spoločnosti ALBERO. Aby nedošlo k nepríjemnostiam, riešenie je teda opäť „uprostred“. 

   • Bezpečnosť

Matrace by mali byť nelepené, teda nespojené lepidlom, ale zámkou. Kupujte certifikované matrace, u ktorých ste presvedčený o kvalite. Pre dosiahnutie vysokého hygienického štandardu zabezpečte aj snímateľný kryt.