Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Dánsky trend s názvom hygge vás môže urobiť šťastnejšími

Už je to nejaký ten rok, čo k nám dorazili informácie o hygge. Jedná sa o spôsob, akým oddychujú a vlastne aj žijú Dáni, ktorí patria medzi najšťastnejšie a najusmievavejšie národy sveta. Skúsite tento fenomén šťastia prepašovať do svojho bežného života aj vy?

Čo je to hygge?

Samotné slovko hygge má svoj pôvod v dánskom jazyku a môžeme ho preložiť ako „cítiť sa dobre“. Takisto sa vysvetľuje ako radosť z prítomnosti vecí, ktoré upokojujú, ale aj ako pocit pohody duše či umenie intimity, alebo jednoducho ako pohoda či atmosféra. V praxi to znamená, že do svojho bežného života prepašujeme čo najviac aktivít a vecí, ktoré nás upokojujú, robia nám dobre na tele i duši.

Pozor, hygge nie je iba o hmotných veciach, ale aj o vychutnávaní si maličkostí každého dňa. Môžeme to zhrnúť pod staré-známe žiť tu a teraz a maximálne si to užívať. Môže ísť o slnečné lúče, vôňu kvetov, rozhovory s priateľmi. Hygge je aj o tom, že si začneme vážiť to, čo máme, budeme za to vďační a prestaneme s frflaním, ktoré je pre náš národ typické.

Hygge nám môže jednoducho pomôcť v tom, aby sme počas dňa aspoň na chvíľu spomalili a užívali si prítomné okamihy, čo sa, samozrejme, v konečnom dôsledku pozitívne odzrkadlí aj na našom celkovom vnútornom rozpoložení. Dôležité je v tomto smere hygge nielen vnímať, ale aj vedome sa snažiť pohodu vytvárať nielen pre nás samých, ale aj v kruhu rodiny či v práci. Opäť pripomíname, že to nie je len o sviečkach, lampášoch či kvetoch, ale aj o pozitívnom naladení, úsmeve a srdečnosti k ľuďom okolo nás.

Tipy, ako preniesť hygge do svojho života

    • Doprajte si obed alebo večeru na čerstvom vzduchu so svojou rodinou. Pozornosť venujte nielen pripravovanému jedlu, ale aj prestieraniu. Samozrejme, nemali by chýbať príjemné rozhovory a úsmev na tvári.
    • Prečítajte si svoju obľúbenú knižku napríklad na terase v pohodlnom kresle. Doprajte si k tomu pohár lahodného vína či dobre vychladené pivo.
    • Pokiaľ pravidelne cvičíte, nezameriavajte sa len na dosiahnutie cieľa, ako napríklad chudnutie či počet zabehnutých kilometrov. V prvom rade si šport užívajte naplno, venujte sa mu s nadšením a radosťou, užívajte si každý jeden okamih!
    • Utužujte pracovné vzťahy príjemnými posedeniami po práci aspoň niekoľkokrát do mesiaca. Vyberte si vkusnú reštauráciu alebo kaviareň a rozprávajte sa o iných témach ako pracovných.
    • Počas nabitého dňa v práci si urobte aspoň krátku prestávku a doprajte si voňavú kávu spolu s kolegom či kolegyňou. Urobte si z toho rituál, pri ktorom si budete užívať nielen kvalitnú kávu, ale aj príjemnú spoločnosť.
    • Vychutnajte si s partnerom obľúbený film či komédiu spoločne schúlení na gauči. Nezabudnite na obľúbené občerstvenie, ako napríklad pukance či inú maškrtu.
    • Doprajte si podvečernú či večernú prechádzku a užívajte si naplno čaro večera – cvrlikanie cvrčkov, svit mesiaca či hviezd. Ideálnou voľbou je prírodné prostredie alebo park.
    • K fenoménu hygge neodmysliteľne patrí aj svetlo sviečok. Aj romantická večera pri sviečkach vo dvojici vám dozaista spríjemní život.
    • Ak chcete preniesť viac hygge do svojho interiéru, stavte na jednoduchosť a zbavte sa vecí, ktoré robia interiér preplneným. Nezabudnite na drevené prvky, fotografie svojich blízkych či zážitkov z dovolenky. Ráta sa aj zrenovovaný stolček po babičke či lampáš, ktorý ste našli u starkej na povale.
    • Aj pokiaľ milujete zdravý životný štýl, nebojte sa občas zhrešiť a dopriať si kvalitnú čokoládu, zákusky, sušienky či torty, ktoré si naplno vychutnáte bez výčitiek ideálne s niekým, koho máte radi.


Mirka

 
Autor fotografie: https://pixabay.com/sk/photos/doska-%C5%A1kola-sebavedomie-veri%C5%A5-2433978/