Cvičme s rozumom, alebo ako najlepšie podporiť svoje mentálne zdravie?

Fyzické cvičenie je dôležité hlavne pre kondíciu tela. Faktom je, že dá sa veľmi jednoducho cvičiť, aby sme zapojili nielen telo, ale aj myseľ. Buď ide o naozaj jednoduché fyzické aktivity, alebo o prehlbovanie vlastného ja. Aj v jednom, aj v druhom prípade platí, že cvičiť treba s radosťou a všetko ostatné v tej chvíli vypustiť z hlavy.

Vytvorte si svoju oázu na pohodlné cvičenie

Všade sa zdôrazňuje, aká dôležitá je pravidelnosť a sebadisciplína pri cvičení. Len málokto spomenie pohodlie a ideálne podmienky pre efektívne cvičenie. Tie si musíte ustrážiť, inak cvičenie stráca na význame. Cvičí sa za absolútneho pokoja, teda nemali by vás obklopovať žiadne rušivé vplyvy. Máme na mysli hlučnú partiu známych, pípajúce mobily, TV, či stoly plné len niečoho malého na občerstvenie.

Cvičiť sa dá samostatne, vonku na záhrade alebo aj v posilňovniach. Ide o to, aby ste sa dokonale uvoľnili a nehanbili sa. Svoje emócie hoc aj navonok zatajíte, mozog však na všetko negatívne „reaguje po svojom“. Spokojná myseľ, spokojné telo. To je skutočne alfou a omegou pre efektívne nielen fyzické, ale aj mentálne pohodlie.

Jednoduché aktivity, ktoré vás urobia šťastnejšími a zdravšími

Pohyb dokáže s telom hotové zázraky. Avšak len málokto vyhľadáva na cvičenie, respektíve zlepšenie kondície skutočne banálne aktivity. Mnoho odborníkov odporúča chôdzu. Áno, za teplého, ale aj chladnejšieho počasia, stačí si udržiavať pomalé tempo, vybrať si príjemnú spoločnosť a prechádzať sa min. 30 minút.

A čo tak napiť sa vody? Teraz nehovoríme o dodržiavaní pitného režimu počas cvičenia, ale o jednej z odporúčaných aktivít na posilnenie fyzickej a mentálnej stránky. Stačí, ak sa na to vhodne pripravíte a budete si to užívať. Pite v stoji po malých dúškoch. Každý jeden hlt vnímajte a snažte sa „načúvať“ postupný prechod vody telom. Niečo také vám ešte nenapadlo, však?

Je naozaj náročné prepojiť pohyb tela s posilňovaním mysle. Ak však budete mať vážny záujem, takéto aktivity si vás určite získajú. Mnoho odborníkov odporúča prepájať verbálnu aktivitu s používaním vhodných gest a aby sa vám nemálilo, tak počas vašej obľúbenej kreatívnej činnosti. Napríklad... Práve maľujete, naplno sa sústredíte a vyruší vás partner, aby ste mu vysvetlili, ako pripravujete jeho obľúbenú omáčku. Popri tom však neprestávate ani maľovať, ani vysvetľovať. Pohyb rozvíjate gestami, ktoré musia do konverzácie vhodne zapadnúť. Ďalej sa odporúča kresliť prstom vo vzduchu. A čo len prstom, keď môžete aj nohami! Výborne si tak zacvičíte a aj posilnite mozgové aktivity. Ideálne na dlhé sychravé večery!  

Tatiana
       
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/podnikate%C4%BE-pri-spusten%C3%AD-start-up-593358/