Cvičenie znižuje riziko vzniku úzkosti

Cvičenie znižuje riziko vzniku úzkosti

Počet duševných chorôb neustále narastá. Podľa údajov WHO každý rok trpí depresiou alebo úzkosťou až 25 percent populácie.

Úzkosť sa prejavuje symptómami, ako nervozita, nepokoj, vnútorné napätie, pocit hroziaceho nebezpečenstva, zvýšená srdcová frekvencia, rýchle  dýchanie, potenie, triaška, slabosť, únava, poruchy s koncentráciou a spánkom, tráviace ťažkosti či nutkanie vyhýbať sa veciam vyvolávajúcim úzkosť.

Ak je vaším problémom úzkosť, v prvom rade si priznajte, že máte problém a hľadajte riešenie. Okrem odbornej liečby alebo aspoň konzultácie s odborníkom pomôže byť aktívnym, teda cvičiť. Aspoň to naznačujú výsledky štúdie z minulého roka.

Fyzická aktivita znižuje úzkosť

V štúdii z roku 2021 zo Švédska, ktorá sa zamerala na 200 000 aktívnych dospelých, bolo dokázané, že fyzická aktivita znižuje riziko vzniku úzkosti až o polovicu. Štúdia trvala 21 rokov a zamerala sa na sledovanie vzniku úzkosti u ľudí, ktorí sa venovali behu na lyžiach.  Po vyhodnotení výsledkov prišli autori so záverom, že cvičenie znižuje riziko vzniku úzkosti. Avšak je dôležité vykonať ďalšie štúdie ohľadom toho, v akej intenzite by mal človek športovať, aby predchádzal úzkosti.

Prečo cvičenie znižuje úzkosť?

Pravidelné cvičenie je prevenciou vzniku depresie i spôsob, ako jej nepríjemné symptómy eliminovať a to z viacerých dôvodov. Pri cvičení odvediete pozornosť od toho, čo vás aktuálne trápi. Pohyb znižuje svalové napätie, čo takisto eliminuje úzkosť. Nehovoriac o tom, že pri cvičení sa uvoľňujú hormóny dobrej nálady, ako napríklad serotonín alebo endorfíny.

Samozrejme, cvičenie so sebou prináša aj množstvo ďalších benefitov. Pomáha predchádzať nadváhe a obezite, zlepšuje náladu, skvalitňuje spánok, zvyšuje sebavedomie, posilňuje zdravie kardiovaskulárneho systému a tak ďalej.

Aké cvičenie je najlepším bojovníkom proti úzkosti?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Avšak dôležité je, aby sa človek venoval tomu, čo ho baví. Nútiť sa do nejakej pohybovej aktivity len preto, že to je zdravé a znižuje úzkosť, nedáva zmysel. Ak ste ešte nenašli obľúbené cvičenie, nevzdávajte sa a hľadajte ďalej. K zníženiu úzkosti prispejete aj tým, že budete cvičiť v spoločnosti príjemných ľudí a na čerstvom vzduchu. Cvičenie vonku, napríklad v zajatí zelene, znižuje úzkosť i depresiu. Ak vás trápi úzkosť, dôležité je cvičiť pravidelne a s radosťou. Nezabudnite si nastaviť reálne a dosiahnuteľné ciele v tejto oblasti, aby ste sa neustále posúvali dopredu.
Mirka