Image

Chcete začať s meditáciou? Doma alebo v prírode – čo je skutočne lepšie?!

Spôsobov, ako opísať, čo je vlastne meditácia, aké sú jej praktiky a účinky, existuje nekonečne veľa. V tomto období sa určite nikto z nás nechce zaťažovať múdrymi poučkami, skôr nám zlepší náladu akákoľvek jednoduchosť a praktickosť. Meditáciou „osviežime“ nielen svoje telo, ale predovšetkým myseľ a celé vnútro. Jej vplyvmi sa postupne stávame vyrovnanejšími a sebavedomejšími osobnosťami. Aj keď sa celá táto aktivita zdá jednoduchá, až nudná, skúste svoje JA takto „vytrápiť“ aspoň na 10 minút.

Meditáciu si často predstavujeme ako bežný relax po náročnom dni v absolútnom tichu svojej spálne alebo obývačky. Ľahnete si, zapnete príjemnú relaxačnú hudbu a „na nič“ nemyslíte. Omyl! To je tým najjednoduchším, ba priam nemožným a vôbec neúčinným. Po prvé, „na nič“ sa myslieť nedá, vždy „bojujeme“ čo i len s malým tokom myšlienok. Úspechom je všetky tieto vplyvy zredukovať, respektíve zamerať sa len na jeden z nich.

Ak ste začiatočníkom, nedajte sa hneď zlákať na meditáciu v skupine. Vy najprv potrebujete zharmonizovať svoje vnútro a vedieť pracovať so všetkým, čo ho obmedzuje. Meditácia je tzv. tréningom, neraz náročnejším ako bežné fyzické cvičenie.

Hneď sa ani nepúšťajte do techník, kde ste obklopení desiatkami nápomocných vecí a vy neviete, na čo sa skôr sústrediť. Najlepšou oporou je aj tak naše telo. S tým súvisí aj klasická meditácia, upriamovanie pozornosti na svoj dych, ale aj bolesť či kŕče.

Tie posledné sú prejavom všetkých negatívnych emócií, ktoré si zo začiatku nijako nezľahčujte. Nikto netvrdí, že meditácia má byť len príjemná. Ak pociťujete bolesť, sústreďte sa na ňu a prežívajte ju. Náročné, však?

Čo sa týka myšlienok, práca s nimi je počas meditácie tou najnáročnejšou. Podľa odborníkov ich treba nechať plynúť, príliš sa neupriamovať na to zlé, nehľadať v tom hlbší význam, ani sa neuchýliť k subjektívnym, často skresleným názorom. Na vyvodzovanie názorov či vzorcov je už lepšia skupinová meditácia.

Naozaj je príroda tým najlepším blahom pre dušu?

Takmer všade nájdeme odporúčania na meditáciu v prírode. Miesto nie je ani tak rozhodujúce, dôležitý je váš komfort a „zákulisie“. To by malo vytvárať všetko, čo vám je príjemné, neodvádza vašu myseľ na negatívne myšlienky a pod. Príroda môže byť pre začiatočníkov dosť rušivou. Kvety, hmyz, obloha, slnko a aj iní návštevníci, pred ktorými sa budete hanbiť. Medituje sa v sede, s otvorenými očami a pri maximálnom sústredení. Vaše prvé meditačné kroky nech radšej zostávajú v útulnom domácom prostredí.

Držíme palce!  
 
Tatiana