Ani vy nemôžete pokojne spávať? Tu sú triky pre lepší spánok

Všetci vieme, že spánok je veľmi dôležitý pre načerpanie síl a dobitie bateriek. Predstavuje esenciálnu činnosť, bez ktorej nemôžeme žiť. Niektorí z nás zaspia aj postojačky hlbokým spánkom napr. aj v kuchyni, iní zase nemôžu pokojne spať vôbec ani počas noci. Ak sa nevyspíme v noci doružova, tak sme náchylnejší na choroby a sme veľmi podráždení a nervózni. Každý si praje zdravý osemhodinový spánok, ale žiaľ, nie vždy je to možné. V súčasnosti mnohí ľudia trpia insomniou. Nevedia si dať rady so spánkom a siahajú okamžite po liekoch na spanie, pritom stačí iba trošku zmeniť životný štýl a spánkové problémy vymiznú.

Dobré rady na zlepšenie spánku:

    1. Nestresovať sa zbytočne. Stres je nebezpečný fenomén. Dokáže poškodiť imunitu, zdravie a zasahovať aj do kvalitného spánku. Snažte sa ho odbúrať pomocou meditácii a pozitívneho myslenia. Nervozita pred spánkom prináša dlhodobé spánkové problémy.

    2. Ideálne podmienky na spanie sú veľmi dôležité. Úplná tma v izbe je základom. Nesmie do izby prenikať svetlo z ulice, žiadne žiarovky, televízor, iphone, všetko, čo nás ruší. V izbe nesmie byť hluk, ale úplne ticho a správna teplota. Ideálna teplota pri zaspávaní by nemala presiahnuť 22 stupňov.

    3. Dôležité je upraviť jedalníček. Vyhýbať sa pred spánkom prejedaniu, nejesť pred spánkom nič ťažko stráviteľné. Zásadou je aj nepiť žiaden alkohol, lebo zvyšuje krvný tlak.

    4. Dopriať si pred spaním relaxačnú aktivitu je výborným prostriedkom, ako sa upokojiť, môže to byť horúci kúpeľ a tiež dobrá kniha. Pozitívna aktivita, ktorá nás naplní pocitom radosti a pokoja. Iphone v ruke nám neprinesie pokoj ani úľavu.

    5. Počas dňa sa treba fyzicky unaviť, to znamená každý deň aspoň chvíľku stráviť na prechádzke, alebo zašportovať si, minimálne pol hodiny. Sedavý štýl života napomáha spánkovým problémom.

    6. Cez deň sa vôbec nezdržiavajte v spálni, kde spíte. Mali by ste všetky ostatné aktivity robiť v inej izbe a ísť sa do spálne iba vyspať.

    7. Pred spánkom, v zime aj v lete, dlhšie vetrajte, aspoň 10 minút, čerstvý vzduch vždy pomáha navodiť pokojný spánok.  V lete môžete spávať pri otvorenom okne.

Ak nič z uvedeného nezaberá, tak siahnite po bylinkách. Na lepší spánok si môžete kúpiť niektoré bylinky, ktoré pomáhajú zaspať. Patria medzi ne valeriána, medovka, chmeľ. V lekárni si tiež môžete kúpiť melatonín, ktorý vám napomôže k spánku.

O všetkom sa však poraďte so svojím lekárnikom, alebo lekárom. Ľudia, ktorí nemôžu zaspať, alebo spávajú málo sú častejšie chorí, nervózni, podráždení a prevládajú u nich negatívne emócie. Niektoré štatistky dokonca uvádzajú, že títo ľudia častejšie zomierajú mladší ako ostatní. Buďte opatrní a svoj spánok neberte na ľahkú váhu.

Natalie

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/%C5%BEena-sp%C3%AD-diev%C4%8Da-sp%C3%A1nok-sny-tv%C3%A1r-2197947/