Alkoholizmus a jeho skryté formy

Každá závislosť je nebezpečná a zaťažujúca rovnako ako pre danú osobu, tak aj pre jej najbližších. Dnes môže byť človek závislý na hocičom, aj na bežnej konzumácii jedla, pitia, na telefonovaní či používaní modernej technológie. Zatiaľ čo po iné roky sa najviac v kontexte závislostí riešil alkohol, drogy a hazard, aktuálne majú omnoho viac podôb. A čo je na tom najhoršie? Keď to nevidieť a nikto o vás nevie...

Ako sa môžu rozvinúť skryté formy alkoholizmu?

Negatívna stránka dnešnej doby poskytuje v tomto smere toľko výhod – áno, na všetko máme ospravedlnenie a svoje neuvážlivé konanie skrývame za stres, zvýšené nároky v práci a doma. Jednoducho sa potrebujeme častejšie odreagovať, zabaviť s priateľmi a užívať si prítomnosť. Samozrejme, je to možné aj bez pohárika alkoholu, ale čo iné nám dnes „rozviaže“ jazyk a pomôže aspoň na chvíľu zabudnúť na to zlé, čo nám dnešný deň priniesol?
Ak nám ho nikto nezakazuje, nie je dôvod prestať piť. Problém je, že pri skrytom alkoholizme vás ani nikto nevidí, respektíve len tí najbližší, čo sa snažia váš úpadok maskovať. To, že pijete v domácom, známom prostredí vás ešte viac posmeľuje.

Tie najväčšie výhody sú v skutočnosti riziká

Cítite sa v bezpečí, v ústraní pred kritikou, nepociťujete žiadnu verejnú hanbu ani zlyhanie. Nemusíte sa nikomu ospravedlňovať, veď doma môžete všetko. Nevyhýbate sa nadmernej konzumácii, nevnímate čas a strácate zábrany voči samým sebe. Do zajtra stíhate vytriezvieť a v práci budete opäť fit! Tým naznačujeme, že typický obraz alkoholika – upadnutý, skleslý, jednoducho ako troska je dnes nahradený sebavedomým elegánom alebo dámou „na úrovni“.

Nárazové, skryté pitie nás totiž drží v jednom klamstve. Veríme, že sa nám nič nemôže stať, veď máme isté postavenie, (funkčnú) rodinu a prácu. Stáva sa už len to, že prepadávame takým nedôstojným nápadom. Chcete uniknúť pred realitou? Radšej si doprajte príjemný detox v prírode, venujte sa športu alebo umenie. Takto nielenže zrelaxujete, ale rozvíjate sa oveľa intelektuálnejšie.

V čom je skrytý alkoholizmus horší než akýkoľvek iný?

  •     Nadmerná konzumácia omamných látok zväčša osamote, doma
  •     Stupňuje sa vaša agresia, často môže byť v kombinácii s traumou a sociálnou depriváciou
  •     Ten najhorší obraz si o vás vytvárajú členovia spoločnej domácnosti. Ešte väčším rizikom je, ak sú toho svedkami aj deti
  •     Neposkytnutie pomoci (fyzickej, ale aj morálnej) a možné fatálne dôsledky, keďže sa „skrývate“.   

 

  Tatiana


Autor fotografie:www.pixabay.com